Mennyi az annyi?
Az igénybe vehető támogatás összege pályázónként 735 ezer euró, azaz mintegy 180 millió forint. Termelő létesítmények esetében 40, míg tároló létesítmények és infrastrukturális beruházások esetében 35 százaléka a beruházásnak.
Az Új Magyarország Vidékfejlesztési Program (ÚMVP) kiemelt célkitűzései közé tartozik a növénytermesztés és a kertészet korszerűsítése. A program forrásaira éppen ezért idén április 1-jétől nyújthatnak be támogatási kérelmet az e mezőgazdasági területen tevékenykedő gazdálkodók. Az ÚMVP Kertészet korszerűsítése intézkedésének célja a kertészetben a termelőtevékenység folytatásához és a megtermelt áru tárolásához szükséges épületállomány korszerűsítése, valamint korszerű technológiák alkalmazása a gazdálkodás összteljesítményének javítása érdekében.
Az ágazat megújításának részeként a gazdálkodók modernizálhatják a kertészeti tevékenységhez szükséges termelő és tároló létesítményeket. Ezek lehetnek gombatermesztő házak, gombakomposzt-előállító üzemek, fólia- illetve üvegborítású növényházak. A kertészeti gazdálkodás összteljesítményének javítása érdekében a kertészeti termelő tevékenység folytatásához és a megtermelt áru tárolásához szükséges már meglévő épületállomány bővítését, modernizálását és a korszerű technológiák alkalmazását is lehet az ÚMVP forrásaiból támogatni.
Támogatják továbbá a kertészeti ágazatot szolgáló új tároló, manipuláló létesítmények, például hűtőházak, burgonyatárolók építését és a hozzá kapcsolódó, telepen belüli infrastrukturális beruházások megvalósítását is. Ehhez kapcsolódóan szintén támogatható a létesítmények energiaellátásának biztosítása, például termálkút létesítése, geotermikus vagy gázkazán beépítése, továbbá a telepen belüli infrastrukturális létesítmények, utak, kerítés, térburkolat megépítése is.
Kik pályázhatnak?
Olyan mezőgazdasági termelők, akik évelő és nem évelő növénytermesztési és növényszaporítóanyag-termelői tevékenységet végeznek. Pályázhatnak a zöldség-gyümölcs és kertészeti ágazatban működő és termelői csoportok, valamint termelői értékesítő szervezetek, azaz a TÉSZ-ek. A pályázó mezőgazdasági üzeme méretének meg kell haladnia a 4 európai méretegységet (EUME). Ez a szabály nem vonatkozik a termelői csoportokra és az induló vállalkozásokra, de ez utóbbiaknak vállalniuk kell, hogy a beruházás befejezését követő első teljes naptári évben üzemük mérete meg fogja haladni a kívánt méretet.
A támogatási kérelmet évente április 1-30. között lehet benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatalhoz. A pályázatok elkészítésében a Magyar Agrárkamara megyei kamarai tanácsadói állnak a gazdálkodók rendelkezésére. A kamara munkatársai készséggel várják a hozzájuk fordulókat a területileg illetékes irodákban vagy az [email protected] címen.