A legfrissebb adatok szerint 685 milliárd forint támogatás ítéltek meg, amely meghaladja a 2004-2006. közötti első Nemzeti Fejlesztési Tervben meglévő 670 milliárd forintos nominális keretet. Ennek keretében 16.846 projektet támogattak, és szerződéssel lekötötték a keret 89 százalékát, azaz 600 milliárd forintot.
A főosztályvezető-helyettes szerint a kifizetések is a terveknél kedvezőbben alakultak, a keret 35 százalékát, 235 milliárd forintot már megkaptak a projektgazdák. A 235 milliárd forintból 164 milliárd forintot számla ellenében, a többit előlegként folyósították.
2008-ig lehet kifizetni
Berky Tamás emlékeztetett rá, hogy az uniós úgynevezett n+2-es szabály alapján két év áll rendelkezésre a programokban adott évre meghatározott pénzügyi keret kifizetésére, így a teljes 2004-2006. évi keretet 2008-ig végéig kell kifizetni. A szabály alapján 2006 végéig teljesítendő kifizetési célt Magyarország már most elérte, így az ország nem fog forrást veszíteni. A támogatott projektek megvalósításának előrehaladásával 2006 után várhatóan az eddiginél jobban növekednek majd a kifizetések.
Az eddigi tapasztalatok szerint a szerződéskötések és az elszámolások során mind a kedvezményezettek részéről elkövetett, főként formai hibák, mind a támogatást nyújtó intézményi rendszer bonyolultsága gondot jelentettek, amit tovább nehezítettek külső körülmények, például az engedélyezési eljárások hosszúsága vagy a közbeszerzési eljárások elhúzódása. Példaként említette a főosztályvezető-helyettes, hogy a támogatási szerződések megkötése hosszú időbe telik, amelynek egyik oka a szükséges dokumentumok hiányos benyújtása, és ennek következtében a gyakori hiánypótlás.
Nem kellett visszafizetni
A projekt-végrehajtás ellenőrzései azt mutatták, hogy azok többnyire a szabályok szerint történnek, és szabálytalan felhasználás miatt nem kellett visszafizetni támogatást az EU-nak.
A tapasztalatokra építve ugyanakkor 2005-ben és 2006-ban az NFÜ és az egyes irányító hatóságok is egyszerűsítették az elszámolásokhoz szükséges dokumentációt, a belső eljárásokat, és további egyszerűsítéseket is terveznek. Példaként említette a főosztályvezető-helyettes, hogy várhatóan lehetőség nyílik az elszámolások elektronikus úton történő benyújtására is.
Berky Tamás elmondta, hogy az Nemzeti Fejlesztési Ügynökség dolgozik egy hatékonyabb modell kialakításán, amely 2007-től működne. Ennek lényege, hogy az operatív programok irányító hatóságai az eddiginél több feladatot delegálnak a végrehajtásban fontos szerepet játszó közreműködő szervezetekhez, illetve az eljárási rend több ponton is egyszerűsödik, kevesebb dokumentációt kérnének. Változás lesz az is, hogy differenciált eljárást vezetnének be a kisebb és a nagyobb projekteknél. A kisebb projektek egyszerűbb eljárás során kapnák a támogatást.