Jelenleg az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium vezetésével létrejött munkacsoport dolgozik a program részleteinek kidolgozásán. Elsőként egy, a Jessica mintájára működő mintaprojekt megvalósulása a cél, amelyben lényeges elemként szerepet játszik a kockázati tőkejuttatás is, így az önkormányzati pénzügyi piacon egyedülálló szolgáltatóként jelen lévő Hitelgarancia Zrt. meghatárózó szerepet vállal a mintaprojekt létrejöttében. A Jessica-kezdeményezés ösztönzőleg hathat a magánszektor részvételére a pénzügyi befektetések, valamint a projektmegvalósítási és projektirányítási szakértelem mozgósítása terén egyaránt.
A Holding Alap a kkv-szektorból már jól ismert Jeremie programhoz nagyon hasonló formában és feladatokkal működne. Forrásait visszatérítendő támogatásokra és garancia alapra bontaná. Ezután a rendelkezésére álló támogatási források kihelyezésére pályázatot írna ki a pénzügyi szolgáltatók között, amelyek a pályáztatási folyamat lezárultával finanszíroznák a támogatható önkormányzati projekteket.
Az EIB a formálódó program konstrukciójának kidolgozásakor a Holding Alap létrehozása mellett alternatív javaslatként regionális vagy megyei városfejlesztési alapok létrehozásának gondolatát is fölvetette. Ebben a konstrukcióban a pénzintézetek helyett a városfejlesztési alapok helyeznék ki a forrásokat, amelyek funkciók szerint hitel, garancia és tőkealapokként működnének. A munka jelenlegi szakaszában úgy látszik, hogy a Holding Alap konstrukció a megfelelő működési forma, mert ebben a pénzintézetek pályáztatása biztosítja a professzionális pénzkihelyezés és a verseny egészséges kombinációját, de még készülnek azok a háttértanulmányok, amelyek a konstrukciók közötti döntéseket megalapozzák. (A Jeremie program során az unió 27 tagállama közül elsőként Magyarország indította el a mikrovállalkozások hitelezését. )