Célkeresztben a társadalom

A magyar társadalom komplett megújulása kardinális kérdés az ország hosszú távú versenyképessége és a modern társadalom kialakulása érdekében. A jelenleg tapasztalható társadalmi egyenlőtlenségből fakadó hátrányok leküzdése nagy feladat. Nemcsak Budapest és a vidék, hanem a vidéki nagy- és kisvárosok és falvak között is óriási különbségek vannak.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Társadalmi Megújulás Operatív Program (TÁMOP) pályázatai mindig is nagy sikernek örvendtek, ezt mi sem mutatja jobban, mint hogy számos ablak keretösszegét néhány nap alatt lekötötték, így az irányító hatóság azok lezárására kényszerült. A TÁMOP a 2007-2013-as periódusban az egész ország lakosságát érinti.

Infrastruktúra és foglalkoztatás

Az infrastrukturális hátteret, a minőségi szolgáltatásokhoz való egyenlő esélyű hozzáférést elsősorban a Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program, valamint a regionális operatív programok biztosítják. A program költségvetése közel 4,1 milliárd euró (Több mint 1000 milliárd forint). Finanszírozásának hátterét az Európai Szociális Alapon (ESZA) keresztül 85 százalékban az EU adja, 15 százalékban pedig a kapcsolódó hazai források képezik.

A növekedéshez és a foglalkoztatás bővítéséhez a TÁMOP elsősorban a munkaerőpiac kínálati oldalára irányuló intézkedésekkel, az emberi erőforrások fejlesztésével járul hozzá. A munkaerő-kínálat növekedésében rejlő lehetőségek csak akkor használhatók ki, ha növekszik az álláskeresési aktivitás, csökken a munkaerő-piaci és társadalmi diszkrimináció mértéke, javul az összhang a kínált és a keresett képzettségek, képességek között, továbbá az egészségkultúra növekedése által nő az egészséges munkaerő aránya. A foglalkoztatás bővítéséhez tehát a munkaerő-kínálat minőségének és foglalkoztathatóságának javításán és az aktivitás növelésén keresztül vezet az út. Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter is hangsúlyozta, hogy Magyarország jövője a minőségi oktatáson és az ezen alapuló foglalkoztatáson múlik. "Kiemelt célunk, hogy a lehető legtöbb ember térjen vissza a munkaerőpiacra az inaktívak közül. Operatív programjaink épp ezért koncentrálnak erre a két területre."

Magyarországon a foglalkoztatási ráta 57 százalékos aránya elmarad a Lisszabonban célként kitűzött 70 százaléktól. A legfőbb kihívás ezért a foglalkoztatottak arányának növelése, a hátrányos helyzetűek körülményeinek javítása és az emberi erőforrás fejlesztése magasabb színvonalú oktatás és képzések biztosítása révén.

Alternatív munkaerő-piaci programok

Az ESZA évente összességében több mint 10 milliárd euró támogatást nyújt az unió országainak. A 2007-2013-as időszak végére az EU mintegy 75 milliárd euróval támogatja a 27 tagországot, ez az unió teljes költségvetésének több mint 10 százaléka. A tagországok és a régiók úgy alakítják ki, állítják össze saját ESZA-finanszírozású operatív programjaikat, hogy azok helyben legyenek képesek megoldást nyújtani a problémákra.

Magyarországon az ESZA két programot támogat: a Társadalmi Megújulás Operatív Programot (TÁMOP) 943 milliárd forinttal és az Államreform Operatív Programot (ÁROP) mintegy 40 milliárd forinttal.

A kis- és középvállalkozások számára lapunk megjelenésének időpontjában két pályázati felhívás aktuális. A tavasszal és nyáron meghirdetett, ám jelentősen alulkalkulált keretösszegek miatt volt olyan pályázati ablak, amelynek keretét két nap alatt lehívták, s az irányító hatóság kénytelen volt lezárni a pályázási lehetőségeket, pénzek átcsoportosítására pedig nem volt lehetőség.

A TÁMOP 1.4.1/07/1 jelű pályázat célja, hogy elősegítse a hátrányos helyzetű, munkanélküli emberek tartós munkába állását, munkahelyi és társadalmi beilleszkedését, valamint - az egyéni adottságokra és szükségletekre épülő programon keresztül - a foglalkoztatottsági szint emelkedését. A hátrányos helyzetű emberek társadalmi részvételének javítása érdekében komplex beavatkozásokra van szükség. A leghátrányosabb csoportok számára a társadalomba és a foglalkoztatásba való bekapcsolódás csak akkor lehet reális lehetőség, ha ehhez többirányú, összehangolt segítséget kapnak.

Mivel a szegénység és a munkaerőpiacról való kiszorulás gyakoribb a halmozottan hátrányos helyzetű csoportok körében, az aktivizálás és a munkaerő-piaci reintegráció során törekedni kell a komplex segítségnyújtás mellett a befogadó környezet, az egyenlő esélyek és diszkriminációmentes társadalmi és gazdasági feltételek kialakítására. A konstrukció lehetővé teszi, hogy az alacsony iskolai végzettségűek államilag elismert szakképesítést szerezhessenek, a munkaadók motiváltabbá váljanak a hátrányos helyzetűek tartós alkalmazására, és a hátrányos helyzetű részvevők munkaerő-piaci integrációja megvalósulhasson.

Munkahelyi képzés kkv-knak

A TÁMOP-2.1.5/07/1 jelű pályázat célja a munkahelyi képzések támogatása kkv-k számára. A pályázat támogatja a vállalkozások versenyképességének növelését, és a foglalkoztatók ösztönzését munkavállalóik tudásának folyamatos fejlesztésére. További cél a képzésekkel megteremteni az emberi erőforrással való tudatos gazdálkodás alapjait. A meghirdetéskor rendelkezésre álló keretösszeg 2007-2008-ban 3,022 milliárd forint, amelyből 1,4 milliárd fordítható a Közép-Magyarország régióban (KMR) székhellyel rendelkező vállalkozások projektjeinek támogatására. A pályázatok 2007. december 5-31. között nyújthatók be.

A kiírás keretében kizárólag a következő képzéstípusok megvalósítására igényelhető támogatás: szakmai képzések; az EU-val kapcsolatos képzések; a vállalkozás működésével kapcsolatos (pénzügyi, számviteli, adó, vám, társadalombiztosítási stb.) képzések; idegen nyelvi képzés; számítástechnikai, informatikai képzés; munka- és egészségvédelem; a vállalkozás tevékenységével összefüggésben környezetgazdálkodással kapcsolatos képzés; vezetőképzés a vállalkozás vezető tisztségviselői és középvezetői számára (csak abban az esetben támogatható, ha a pályázatban legalább egy, a többi képzéstípus közé tartozó képzés szerepel).

A képzéseken csak a pályázó vállalkozásnál határozatlan idejű munkaviszonnyal rendelkezők vehetnek részt, és kizárólag akkreditált intézmény által nyújtott OKJ-s vagy akkreditált képzés vehető igénybe. Az elnyerhető támogatás összege minimum 10 millió, maximum 50 millió forint lehet. A projekt méretének felső határa nincs.

Megjelent a Piac és Profit Magazin decemberi számában...

Véleményvezér

Sok nagy okos már világháborút lát

Sok nagy okos már világháborút lát 

Az orosz ballisztikus rakéta bevetése egy teszt volt.
Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat

Súlyos higiéniai problémák miatt megbüntették a szekszárdi kórházat 

A büntetés mértéke nevetséges.
Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo