A kormány új gazdaságélénkítő csomagjának, az Új Magyarország Vállalkozói Programnak keretében a mikro-, kis- és középvállalkozások kedvező kamatozású hitelt vehetnek igénybe, s a jövő év végére az adminisztrációs terhek 20 százalékos csökkentése is a program részét képezi. Az e kör számára kiírt pályázatokon az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) keretében eddig 556 vállalkozás 35 milliárd forint európai uniós támogatást nyert. A támogatások segítségével a vállalatok összesen 140 milliárd forint értékű beruházást valósíthatnak meg. Az esetek egy jól meghatározott, széles körében jelentősen felgyorsult, 3 hónapról 3 hétre csökkent a pályázatok elbírálási ideje.
A vállalkozásfejlesztési támogatások célja, hogy javuljon az innováció, és több munkahely jöjjön létre ebben a szektorban. Nagyrész ezen múlik az ország nemzetközi versenyképessége is. Az üzleti környezet minőségének további javítása elengedhetetlen, bár a Világbank az országokat e szempontból rangsoroló listáján Magyarország az egy évvel korábbi 66. helyről a 45. helyre lépett előre.
Több ezer kkv-pályázóAz ÚMFT keretében március elseje óta adhatnak be pályázatot a magyarországi vállalkozások. Az eltelt hét hónap alatt összesen több mint 3000 pályázat érkezett. Ezekből 1900 vállalkozás kap támogatást 39 milliárd forint értékben. A számítások szerint ez 150 milliárd forint értékű beruházást generál majd. A pályázatok nyertesei között sok a gépipari cég, de az építőipariak és vegyipariak is sikeresek voltak. Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter elmondása szerint Győr-Moson-Sopron és Fejér megyéből kiemelkedően sok vállalkozó kap támogatást, de nagy számban találhatók a győztesek között borsodiak, csongrádiak is. A cégeknek a közpénzért cserébe növekedést kell produkálniuk.
A komplex vállalati technológiafejlesztésre 340 mikro-, kis- és középvállalat nyújtott be pályázatot. A támogatási szerződések megkötése után 216 vállalkozás összesen 5,6 milliárd forint uniós forráshoz jut eszközbeszerzéshez, információstechnológia-fejlesztéshez, gyártási know-how-vásárláshoz. A támogatás mértéke az összes elszámolható költség 30 százaléka.
Az exportorientált vagy beszállító vállalkozások jövedelemteremtő képességét javító gazdaságfejlesztési program másik kiírására 120 pályázat érkezett be, közülük 98 részesül 50 és 500 millió forint közötti támogatásban, összesen 16 milliárd forint értékben.
A munkalehetőség-teremtő beruházások támogatását célzó pályázati konstrukcióban 116 vállalkozó csaknem 3 milliárd forintos, beruházást segítő vissza nem térítendő összeghez jut 40 százalékos támogatás mellett. A hátrányos helyzetű településeken működő cégek közül 62 társaság teljesítette a feltételeket, ezek összesen 8,7 milliárd forint uniós támogatást fordíthatnak terveik megvalósítására.