Az idei év őszén a nyáron a kormány által beígért pályázati dömping elindult, és minden operatív programban sorra nyíltak a pályázati ablakok. Az idén szigorodott pályázati rendszer sokkal keményebb feltételeket szab a pályázók számára. Emiatt számos vállalkozás kiszorul a pályázás lehetőségéből, ugyanakkor a versenyképes cégek számára pályázati kánaán volt.
Keményebb feltételek
Az idén is tovább fejlesztették a pályázás módját az unióban. Az uniós források felhasználása során a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) az idén megteremtette a fellebbezés lehetőségét, biztosítja a társadalmi ellenőrzést, civil tagok is részt vesznek a pályázatokat bíráló bizottságok döntéseiben. Az ügynökség a korrupció és a csalások kiszűrésére anti-lop portált működtet, és a Parlament az idei utolsó ülésén Európa legszigorúbb összeférhetetlenségi törvényét fogadta el. A lezárt pályázati visszaélésekkel kapcsolatos dokumentumokat az interneten is elérhetővé teszik.
Jövőre kell lezárni a 2004-2006. évi első Nemzeti Fejlesztési Tervet. A miniszter szerint óriási lemaradást hozott be az ország a "Nagytakarítás" akcióval, a források 82 százalékát, 544 milliárd forintot már kifizettek a pályázóknak, és a projektgazdák kevesebb mint 1 százaléka vár 90 napon túl a pénzére az intézmény hibájából. Ugyanakkor a Kohéziós Alapból finanszírozott közlekedési és környezetvédelmi projektek esetében fel kell gyorsítani a folyamatokat. Ehhez szükséges az engedélyezési és közbeszerzési szabályok újragondolása. Ezek a beruházások csak 2010 után zárulnak, tehát van még időnk a hátralékok ledolgozására.
A Zuschlag-ügy
Az év legnagyobb botránya a Zuschlag-ügy kirobbanása volt. A kiskunhalasi politikusról még 2005-ben készített videó látott napvilágot, melyen egy vállalkozónak azt ecseteli miképp lehet megcsapolni az támogatásra és fejlesztésre juttatott uniós összegeket, pályázati úton. Az ügy kirobbanása után Bajnai Gordon börtönt ígért a pályázati pénzekkel visszaélőknek.
Az Európai Unió által támogatott projekteket, valamint a pályázók által vállalt kötelezettségeket 5 évig fenn kell tartani, s ennek megvalósulásáról - az eljárásrend szerint - évente beszámolót is kell készíteni az NFÜ részére. Ennek elmulasztása a támogatási szerződés megszegése, ezért ilyenkor az ügynökség vizsgálatot indít.
Bajnai Gordon - miként erre korábban ígéretet tett - valamennyi tárcánkat érintő kérdésben, maximális gondossággal kíván eljárni. Az NFÜ, az előírások betartásával, az érvényben lévő jogi keretek alapján, minden lehetséges törvényi eszközt megragad, amivel biztosítható az EU források szabályos felhasználása.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2007 első három negyedévében az Európai Csalásellenes Hivatal (OLAF) magyarországi irodájának 46 olyan, 10 ezer euró feletti esetet jelentett, amelyek kapcsán szabálytalanságot vizsgált. Ebből 29 ügyben állapítottunk meg jogsértést. Ezen ügyek lezárásaként az Ügynökség szeptember végéig 780 millió forint visszafizetését rendelte el. Az OLAF-nak jelentett vizsgálatok közül 13 esetben nem történt szabálytalanság, 4 ügy vizsgálata, pedig még folyamatban van. (Az unióban éves szinten százmilliók tűnnek el...)