A határidő lejárta után a beadott támogatási kérelmek már csak szankciók alkalmazásával, azaz a gazdálkodóknak járó támogatási összeg arányos csökkentésével teljesíthetőek. Ezt az MgSzH kéri a termelőket, hogy aki még nem nyújtotta be a támogatási kérelmét, haladéktalanul keresse fel a területileg illetékes falugazdászt, és neki nyújtsa be igénylését.
Az idei, a mezőgazdasági földterülethez kötött támogatásokat szabályozó miniszteri rendeletek a múlt hónap végén jelentek meg. Ezek alapján a támogatási kérelmeket május május közepéig lehet benyújtani a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) területileg illetékes megyei kirendeltségeihez.
Az MVH az elmúlt hetekben több, mint 200 ezer gazdálkodónak postázta az idei területalapú támogatások igénylésére szolgáló űrlapokat, térképeket és a kitöltési útmutatót. A nyomtatványok mind formájukat, mind tartalmukat tekintve különböznek a tavalyiaktól. Ennek oka, hogy az igénylőlapok többcélúak. Ezek a nyomtatványok már egyaránt szolgálnak az egységes területalapú támogatás (SAPS), valamint az ehhez kapcsolódó kiegészítő nemzeti támogatások (Top-up), az energianövények támogatása, továbbá a kedvezőtlen adottságú területek (KAT) után járó, és az agrárkörnyezet-gazdálkodási (AKG) támogatások kifizetéseinek igényléséhez.
6 százalék hibás
A formanyomtatványok módosulásán túl egyéb változásokra is figyelemmel kell lennie a támogatásigénylőknek. Az idevonatkozó FVM rendeletek előírásainak megfelelően ugyanis az MVH az elmúlt évben elvégezte a mezőgazdasági parcella azonosító rendszer (MePAR) programszerű felújítását. Az MVH évenként mintegy 200 ezer területalapú támogatási kérelmet fogad be. E kérelmek közel a 6 százaléka hiánypótlásra szorul. A hibás kérelmek számának csökkentése érdekében az MVH elektronikus igénylés-kitöltési programot fejlesztett ki a 200 hektárnál nagyobb támogatott területtel rendelkező gazdálkodók számára. Ez a programcsomag megkönnyíti a pontos és gyors kérelemkitöltést.
Az érintettek az elektronikus támogatásigénylés-kitöltést, illetve az e feladatra az MVH által felkészített falugazdászok idevágó tanácsadását, ingyenes szolgáltatásként a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal Kistérségi Központjaiban vehetik igénybe.
Korábbi adatok szerint az idei agrárköltségvetésen belül mintegy 142 milliárd forint használható fel, úgynevezett SAPS támogatásra, azaz az unió ennyivel támogatja Magyarországon a gazdálkodóknak szánt közvetlen kifizetéseket. Az úgynevezett Top-up támogatásra, azaz a nemzeti kiegészítésre 78 milliárd forintot szán a költségvetés.