Múlt heti fonákságok - Pintér-Gergényi-Bene utazási irodával

A hírharsona szerint bizonyos romániai településeken, aki igazolta, hogy voksolt, árengedményt kapott a hentesnél - lehet, hogy a teli hasra szavaztak?

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nagyon nem könnyű manapság Wolfowitznak lenni. Aki ma Wolfowitz Amerikában, azt nem elég, hogy örökre megbélyegzik, de mellékbüntetésként még Magyarországon is érezheti magát. Egyfelől megteszik bűnösnek őt, a nemzetközi pénzügyi szervezet elnökét egy kevéssé szakmai ügyben, mivel a világ adóiból működtetett Világbank bérlistáján a lehető legmagasabb polcra került a kedvese a kettejük jó, harmonikus és cégéres környezetben enyhén elvtelen kapcsolatuk okán. Másfelől - és e ponttól magyaros a Wolfowitz-állapot - utólag kilószám  találnak neki szakmai bűnöket is.

Mindenesetre azt látjuk, hogy nem csupán Magyarországon nem teszik fel a kérdést, hanem Amerikában sem: a közpénzen elkövetett dugásokon bekövetkezte előtt miért nem tetszettek merni megszólalni, ha egyszer észre tetszettek venni a folyamatos rossz döntéseket, a képtelenül hibás cégmenedzselést, a hatalmas anyagi károkozást? Magyarországon erre az lenne a válasz, hogy az egyetlen, amit egzakt módon meg tudunk ítélni, az a dugás, s annak pénzügyi vonzata, a szakmákat már szerény mértékben értjük, elvégre csak 17 éve tombol a kapitalizmus, annak is többnyire a vad változata. De Amerikában, a Világbankot is befogadó kontinensen, Wolfowitz úr eddigi munkahelyen állítólag értenek a menedzsmenthez, a döntéselmélethez, a pénzügyi szervezetek magas szintű irányításához. A Wolfowitz-hibákat mégis csak akkor sorolták fel egy nyílt levélben, amikor a közpénzes numerák miatt etikátlannak és elzavarandónak kiáltották ki az elnököt azok, akik erre hivatottak. Szóval a múlt héten Wolfowitz torkára tették a kést (más kultúrákban ilyenkor egy méterrel lejjebb találnak méltó helyet a pengének), s amikor már nyisszantottak is, a munkahelyi környezete mélységes rálátással és amuri partizáni bátorsággal kinyilatkoztatta, hogy az összes meghatározó szakmai ügyben is illett volna elcsapni a Világbank első emberét. Budapesten, egy ilyen helyzetben ugyebár azonnal felelősségre vonják a munkatársakat - a portástól az alelnökig -, hogyan mertek nem szólni, nem be- és feljelenteni, ha egyszer látták, hogy a köznek mennyi időn keresztül mekkora károkat okoz a vezetőjük? Persze az Egyesült Államokban meg kell várni a szakmai bírálatokkal az első nem szakmai - ámde nyilvános, közpénzen bekövetkezett - numerát. Addig szótlanul kell tűrni, hogy összeomlasztják a rossz döntések a nemzetközi pénzügyi szervezetet. Voltaképpen a világ is, a Világbank is hálás lehet Wolfowitz úr kedvesének, hogy tette, amit tett. Ellenkező esetben az elnök még évekig - gyurcsányos szóhasználattal - kúrhatná el a bank pénzügyi tevékenységét, szakmai hírnevét az egyszerű, hétköznapi, szabályos házaséletet élő, csak a saját fizetéséből és csak otthon bekövetkező kúrogatás helyett.

Maradjunk is ennél az egy éve felértékelődött - társadalompolitikai jelentéssel is bíró - gyurcsányi fogalomnál, már csak azért is, mert a kormányfő megint használhatta volna. Azaz használta is, igaz, az angolkisasszonyok környezetében is szalonképes szinonimáját: ezúttal nem a többes első személyre, hanem a többes szám második személyre volt szüksége Gyurcsány Ferencnek. Bene és Gergényi főkapitányokhoz szólt tehát az üzenet, mely nem angolkisasszonyosan így hangzik: elkúrtátok. A két pizsamás főrendőrnek mennie kell, más tisztségbe, más testülethez, vagy éppen egyszerűen csak nyugdíjba. Nem kell ahhoz nagy jóstehetség, hogy sorsukat fürkészve megállapítsuk: Gergényi főrendőr bizonyára nemcsak megy, hanem akár viszi is magával üzlettársnak eddigi főnökét, a nálánál is főbb rendőr Bene tábornokot abban az utazási irodába, amelyet Pintér Sándor egykor szintén főrendőr és fő-belügyminiszter társaságában megalapítani, tulajdonolni és gründolni szándékozik.

Gyurcsány Ferenc tehát idegenforgalmi (nagy)koalícióra lépteti a rendőrség vezérkarát, a fideszes Pintért és a nem fideszes Bene-Gergényi duót, de ez rendjén is van. Sőt, tekinthetnénk is a fegyveres testületek párt- és politika-semleges szociális ellátó rendszerének a vállalkozásukat, ha két bibi nem keletkezne közben. Az egyiket maga Pintér Sándor hozhatja magával, hiszen egyik legutóbbi munkaadója, az OTP Bank NyRt. merő véletlenségből gazdája egy igen jól működő utazási irodának is. A kérdés nem is lehet más, mint az, elfogadja-e a bank első embere, hogy akit a kebelén melengetett, azt maholnap a piacon ellenlábasaként köszöntheti? A másik bibi akkor lesz igazán nyilvánvaló, ha nem is az eredeti felállás, a két-tábornokos utazási iroda kezdi el szervezni minden bizonnyal a fegyveres testületek tagjainak, családjaiknak a Rab szigeti, vagy a kufsteini utakat, hanem Bene tábornokkal már hárman lesznek egy bolyban főrendőri minőségben. Gondoljuk csak meg, milyen is lesz az irodájuk? Az, aki oda belép, s egy társasút lefoglalása reményében az ügyintéző Micike pultjához sétál, ha nincs legalább tartalékos ellentengernagyi rangban, ne lepődjön meg, hogy csak annyit fog hallani: "hasra, fel!" És ha az illető nem tartalékos ellentengernagy és nem elég gyors, akkor a pultos Micike, a Pintér-Gergényi-Bene iroda nyugállományú altábornagya csak annyit fog még kibökni: "Futkosó a pénztár mellett! Jobbra át, őrmester, ez nem szociális intézet puhány rendőröknek, futólépés fizetni és futkosni!" Ezek után még mondja - azaz ne mondja - valaki, hogy Magyarország (a magyar gazdaság) latin-amierikai útra tévedt? Hát hol van itt az ezredesek világa?

A tábornoktrió még nem állt össze, a Pintér-Gergényi-féle tábornokduó is csak néhány sajtóhír formájában terjedt korábban és a múlt héten. De ami késik, nem múlik, már csak azért sem, mert az alapozás kezdetét vette, a két mostani kapitány távozását maga a kormányfő jelentette be, tartotta kívánatosnak. A Bene-Gergényi duó végül is rendőrökkel érte el a politikai újítást.  Néhány tiszthelyettes miatt kényszerül a Fidesz szokásos kommunikációs páholyából a kakasülőre. Éppen belekezdtek parlamenti vizsgálóbizottság kezdeményezésének népfelrázó közzétételébe, amikor a kormányfő előállt a saját célirányos kommunikációjával: mélységesen felháborodott, amúgy okkal. S egyben mélységesen elítélte a kisrendőröket, akik, mielőtt elkúrták saját karrierjüket, hát, hogy is mondjuk, valami hasonlót tettek az őket, kisrendőröket előbb feljelentő, majd a minapi szembesítésnél felismerő áldozatukkal. Így aztán tényleg betelt a pohár, a Széna téri túszejtés és túszszabadítás helyszínén félmilliót ellopó tisztnek, továbbá az autópályán helyzetükkel visszaélő egyenruhás csoport ügyeinek kipattanása után a közbizalmat fejek vételéve igyekszik visszaszállítani a miniszterelnök. Ezek után pedig már teljesen fölösleges is arra gondolni, hogy a biztosítékot kiverő legutóbbi történet, a rendőri megerőszakolás elszenvedője netán korábbról ismerte a néki ártó fériakat? A fő kérdés ugyanis már az, hogyan dolgozza fel a Fidesz a kommunikációs előnyéből lett hátrányát?

Az ellenzéki kommunikációs alaphelyzetet persze tudjuk: ha Gyurcsány rendőrségének tagjai fektették gerincre (a rendőrautóban?) Zsenettet, akkor abból egyenesen következik: Gyurcsány mondjon le. De mert minden ellenzéki családba beleszületetett - ellenzéki bölcsődébe, jobboldali óvodába járó - gyerek is első mondókájaként azt tudja, hogy Gyurcsány mondjon le, az meg nem mond le, akkor, elkönyvelhetjük: a helyzet hosszú távra meg is oldódott. Az ellenzék bármely helyzetben mondja a magáét, mindig ugyanazt, a kormányfő pedig minden helyzetben folytatja, kicsit magányosan, de ugyancsak mindig ugyanazt, végigzongorázza a reformokat.

#page#

Ahol a legnagyobb esetsűrűséggel mondogatják - Gyurcsány mondjon le -, ott most megint nagyot dobtak, megint benyúltak minden magyar adófizető pénztárcájába. A kármegosztás Magosz-módra a múlt héten hektáronként 100 ezer forintot taksált, ennyit kértek a gyümölcsösök elfagyása miatt az államtól. Csak idő kérdése, s halljuk: a fagy elvitte az almatermést, tehát Gyurcsány mondjon le! A 100 ezer forint hektáronként pedig jár.

Jár Béla bácsitól, a dunaújvárosi vasmunkástól. Béla bácsi ezt tudja is, s zokszó nélkül engedi levonni a ma is, s majdan is jókora adóját, meg az utána fizetett munkáltatói közterheket, mert az kell az elfagyott szőlőjű soltvadkerti, keceli gazdáknak. Hektáronként 100 ezer forint. Béla bácsi, tessék szíves lenni csöndesen beletörődni a soltvadkerti, keceli igénybe - egészen októberig. De akkor, amikor már jobb pincékben kiforrt a must, tessék egy keveset elgondolkodni: 2007-ben is lesz homoki bor a sarki krimóban, s mint egykoron, most sem látott szőlőt az a valami, ami a cukorral együtt az üvegben lötykölődik. Egyébként pedig őszinte sajnálattal illik viseltetni a Duna-Tisza Közén lévő azon települések lakói iránt, akiknél tavaly 110 százalékban kellett megsemmisíteni a szárnyasokat a madárinfluenza miatt, az idén 110 százalékban várnak ellentételezést az államtól - azaz az adófizető Béla bácsitól és társaitól - a kinyiffant szőlő miatt. Amúgy jól gondolkodik a múlt héten megszólaló és a jókora fagykár-ellentételezést az adók terhére kérő magoszos szövetségi igazgató. Pénz kezd nőni, befolydogálni az államkasszába, van tehát mit elkérni, elszedni. A pénzügyminisztériumi minapi elemzés kiderítette, lassan fehéredni kezd a gazdaság, a szürkéből többen is léptek egyet, s már alanyai annak, hogy nem minimálbéresként fizeti be utánuk a közterheket. A gazdaszövetségiek pedig bizonyára különösen fehér környezetben teljesítőnek érzik magukat, s nem is titkolják, nekik eleve visszajár a ménkű sok adóbefizetésükből. 

A "tisztán és fehéren" oly annyira óhajtott, vágyott állapot, hogy egyik napilapunk példát statuált, s kapásból neki döngetett egy születőben lévő ipari-mezőgazdasági vállalkozásnak. Azt ugyan az olvasók fantáziájára bízta a periodika, hogy szerethető-e vagy ellenkezőleg, gyűlölni illik azokat a kapcsolati tőkéket, amelyek mostanában bioüzemanyagok gyártására ösztönöznek egykori olajipari szakembereket. Akik - tesszük hozzá - valamiért megbíznak egymásban, őbennük meg azok bíznak meg, akik például feleség jogviszonyban állnak velük, pontosabban: nem csapatostul, hanem a csapat egyik tagján keresztül.  A feleségben üzleti értelemben pedig az ő munkahelyi környezete megbízik meg, s talán még örömükre is szolgál, hogy e bizalmon alapuló kapcsolati rendszer segítségével arra használják a rájuk bízott pénzt, amire kell, befektetik, de a "leinformálhatóság", a bizalom, a családi kötelék okán talán a szokásosnál is kevesebb kockázattal. A lapnak tehát nagy-nagy igyekezettel sikerült arra fényt derítenie, hogy egymás számára nem teljesen ismeretlen emberek hosszú távú üzleti kapcsolatra lépnek. Aki pedig akarja, kiolvashatja: a (párt- és szakmapolitikai) kapcsolati tőke olyan, hogy ha akarjuk, akkor vemhes, ha akarjuk, akkor nem vemhes. E minapi cikk a bioüzemeanyagot előállító üzem építéséről sugallatai ellenére sem tűnik olyannak, hogy az újság és munkatársa hóhérért kiált, mert egészen pontosan egyetlen egyet kellett csak lapoznunk, s már láttuk is: a kapcsolati tőke egy kicsiny országban, ahol mindenki mindenkit ismer, mindenki mindenkinek szegről-végről rokona, nem több mint bocsánatos bűn. A lap impresszumban a legutóbbi időkig szereplő munkatársának hitvesétől olvashattuk az üzleti élet aznapi legzaftosabb protokoll történésének, sajtótájékoztatójának a beszámolóját: akkora terjedelemben, mint amekkorában a repcéből üzemanyag-komponens előállítására vállalkozó befektetői csoportot kétesélyes módon méltatták.

Az erkölcsi magaslatok tehát messze nem abszolút értékek, egy újágon belül is lehetnek olyanok, hogy zsámolyról sem látunk fel a kellő szintre, majd meg ha ráülünk a sámlira, akkor is lefelé kell néznünk, hogy szemügyre vegyük a helyi normákat. Ez azonban nem egy helyi specialitás, hanem országra-világra szóló általánosság, közhely. Elegendő azt a romániai hírt, mellyel a rádió töltötte meg az étert, értékén kezelni. Egyrészt vagy zokogunk, vagy röhögünk a hallatán, másrészt vagy mélységesen elítéljük, vagy agyba-főbe dicsérjük a történet szereplőit. A Basascu-féle menesztés-megőrzés okán tartott országos szavazás faluhelyi agitációjáról mondotta volt a hírharsona: bizonyos településeken, aki pecséttel igazolja, hogy már voksolt, 5-20 százalék közötti árengedményt kap a hentesnél. A 20 százalék nagyon éhes helyeken nagyon nagy ajándék, s a hosszú idő óta húst nem látó családoknál - ha a papa is, mama is elmegy voksolni -, akkor nincs az az erkölcsi mélység vagy magasság, amelyik miatt kihagyható a terülj-terülj asztalkám.

A voks mindenesetre egyértelmű: Basascu ellenében, avagy mellett, de a teli hasra szavaztak.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo