Múlt heti fonákság - Csányi és Demján írói munkásságával

Bár Csányit és Demjánt a fogyasztási vágy léte bizonyára nem zavarja, de mintha mégis túllépni igyekeznének saját üzleti szempontjaikon, amikor a reformokat csak a pénzügyi, makrogazdasági stabilitás megteremtése utánra halasztanák.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Sosem tudjuk meg, hogy ha á-t mondott, akkor miért nem mond b-t is? És azt sem, hogy a múlt hét elején a köztudatba bedobott korszakos javaslatát ugyan miért is engedte át az "enyészetnek"?

Mert Csányi Sándor átengedte, hiszen aznap ugyan meghökkentek indítványán a hon jobbról, balról, lentről, föntről származó válságszakértői, de aztán mintha mi sem történ volna, ott folytatták, ahol abbahagyták. Például minden további nélkül ontotta a krach kivédésére ajánlott tanácsait egyik neves politikusunk: az Európai Unió valamennyi tagországa az adócsökkentést választja, a stabilizáció érdekében nem elvonnak, hanem kkv-kat ösztönöznek. A neves politikus ugyan megkímélte hallgatóságát a konkrétumoktól - mely ország döntött mostanában adókról, elkerülendő a pénzügyi válság miatti instabilitást - , azt viszont gondosan elhintette, hogy a hon kkv-i javára 3-ról 30 százalékra növelné a támogatást az Új Magyarország fejlesztési terv büdzséjéből.

Szóval mit is mondott félhalkan az OTP Bank elnök-vezérigazgatója a minap, a pénzügyi válság kellős közepén? Azt, hogy ha kell, akkor emelkedjék tovább a jegybanki alapkamat, az államnak meg kell mutatnia, hogy képes az egy éven belül esedékes 5 milliárd eurós fizetési kötelezettségeinek teljesítésére. Majd meg hozzátette: söpörjünk be az ERM II árfolyamrendszerbe - az euró "előszobájába" -, s persze megelőzőleg csökkentsük nullára az államháztartás hiányát.

Egyik bankvezéri indítvány sem tartozik a "könnyű esetek" közé, de mindegyiknek - vagy inkább valamennyinek együtt - az lenne a hozadéka, hogy kisebb-nagyobb belerokkanás árán, de tényleg egyensúly lenne, tényleg belekényszerítenénk magunkat saját reformjainkba, hogy megőrizzük az árfolyamrendszerhez kellő szalonképességet. Nos, Csányi úr, tegye a padlásra a politikai választ, hiszen a legtöbben ugyebár eleve nem is válaszoltak, akik meg mégis megszólaltak vele egy időben, azok az adócsökkentéssel gondoskodtak volna további eladósodásunkról, a megtízszerezett kkv-támogatás emlegetésekor pedig a feledés homályába merült az az apróság, hogy mi helyett lehetne kiutalni a jókora növekményt.

Nem így van ez rendjén? Hiszen még az is, akinek sikerül menedzselni közép-európai léptékű bankot, sőt biztonságos és válságos időkben is stabilan termelő élelmiszeripari vertikumot, tekintse írói munkássága részének a nagypolitikába történt beleszólását. Persze nincs egyedül ezzel Csányi Sándor, ugyanis azért nem kiabál tök egyedül a pusztába, mert előtte ugyanezt tette a leggazdagabb hazai vállalkozó, Demján Sándor is, amikor évtizeden át szajkózott versenyképességi kritériuma, az adók nemzetközi pariba hozása után most a válságcsúcson szót kérve közölte: a VOSZ momentán lemond az adócsökkentésről. Meg akarják őrizni ugyanis a fizetőképességet, s el akarják kerülni a 400 forintos eurót. Ugye, Demján úr, vette a neki is címzett minapi politikusi választ: az Európai Unió valamennyi tagországa az adócsökkentést választja ...

No lám, sem Csányinak, sem Demjánnak nem megy, nem értik a világ dolgát, csak Közép-Európa legdinamikusabb ingatlanfejlesztő vállalkozását, illetve a válság idején is állóképesnek bizonyuló bankját igazgatják.  Nem értik, nem is érthetik, hiszen jobb körökben a válságszakértelemnek már az első stációja sem nyugodhat fiskális alapokon. Mivel az - derült ki egy ismert politikus szónoklatából a minap - érzelmi alapokon nyugszik: a külső (azaz IMF-es és uniós, 25 milliárd dolláros) segítségnyújtással gyakorlatilag szégyenpadra került az ország.

A szégyenpadot azonban meg lehet szokni, mi több, meg is szoktuk - de ennek a ténynek más a gazdasági és más a politikai olvasata. Csányit, hát még az állami, önkormányzati bürokráciát folyamatosan leépíteni akaró Demjánt - és még párezer, a gazdaságért aggódót - ezért is zavarja mindaz, ami az adócsökkentésre, illetve a szégyenpadra hivatkozó politikusokat jóval kevésbé. A csütörtöki Financial Times éppen ezt vetette papírra, "a magyar kormányok a hatvanas évek óta külső hitelekből fedezték a hazai fogyasztási vágyat, így biztosítva a társadalmi békét, és ez a hagyomány túlélte az 1989-ben kezdődött szabadpiaci átalakulást is". Bár Csányit, mint bankárt és Demjánt, mint lakóingatlanokat is építőt a fogyasztási vágy léte bizonyára nem zavarja, de mintha mégis túllépni igyekeznének saját üzleti szempontjaikon, amikor a reformokat csak a pénzügyi, makrogazdasági stabilitás megteremtése utánra halasztanák. Nem így azok, akik a szégyenpadot csak emlegetik, de a 60-as évek óta nem akarnak felállni róla. Milyen is az a politikus, aki nem a társadalmi békét igyekszik óvni, s választási sikereiért a több évtizedes "adósságtermelő hagyományokat" konzerválni?

A pusztába kiáltott Csányi-tanácsot és Demján-intelmet a helyén kezeli a politikai osztály, ugyanis mintha hivatalból nem hallotta volna meg sem az egyiket, sem a másikat - mi más módon is szolgálhatná a társadalmi békét? Ezért is lehetünk hálás adósai a politikának, no meg mind inkább a nemzetközi pénzügyi szervezeteknek.

Naná, hogy megőriznek emlékezetükben unokáink!

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo