Megingott a bizalom

Az unió válságkezelő lépései önmagukban nem elégségesek ahhoz, hogy a tagállamok túljussanak a krízisen, szögezte le Andor László az MGYOSZ konferenciáján. Az EU-ban elindult a második európai szemeszter: gyakorlatilag működik a gazdaságpolitikában, valamint a fiskális politikában létrehozott új szemlélet. Az unió iránti bizalom azonban meggyengült.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A kialakult mechanizmusok szükséges, de önmagukban nem elégséges intézkedések a válság leküzdésére, mondta el Andor László uniós biztos az MGYOSZ konferenciáján. Elhúzódó válságról beszélünk, hiszen számos európai államban már 2007 óta érezteti hatását. Az elmúlt öt évben pedig a politikai tér is megváltozott nem kismértékben. Felmérések is igazolják, hogy jól láthatóan gyengült az a várakozás, mely szerint az európai unió, az uniós intézmények valamint az országok közötti együttműködés segíthet megoldani a válságot.

– A különböző felmérések azt mutatják, hogy az uniós intézmények iránti bizalom gyengül. Ez viszonylag új jelenség, hiszen a válság kezdeti szakaszában az volt az általános hozzáállás, hogy a nehézségeket, kudarcokat, amelyek nemzetközi szinten keletkeznek, a közös intézmények fogják megoldani. Míg korábban az európai unió iránti bizalom abból táplálkozott, hogy a brüsszeli intézmények win-win helyzeteket tudnak teremteni minden szereplő számára, ma ennek a fordítottja tapasztalható több tekintetben is – mutatott rá előadásában Andor. (Londoni pénzügyi elemzők januári prognózisa szerint "99 százalék", hogy a valutaunió előbb-utóbb szétesik.)

Új politikai környezet

A bizalom megingásának egyik oka, hogy nyilvánvalóvá vált: a pénzügyi válság kezelése érdekében létrehozott új válságkezelési eszközök arra épülnek, hogy a stabilabb gazdaságú országok, például Németország, vagy más északi államok finanszírozzák a periféria országokat, amelyek a kölcsön fejében nagyon szigorú megszorító politikát kell, hogy végrehajtsanak. Ráadásul, senki nem tudja biztosan, hogy a meghozott áldozatok hatására mikor és mekkora fellendülés következhet be.


Andor László előadást tart az MGYOSZ csúcstalálkozóján
Fotó: www.mgyosz.hu

A bizonytalanság hozzájárul például a kohéziós politika területén jelentkező csalódottságokhoz. A biztos szerint ez is ott van a bizalomvesztés hátterében. (Európa vezetői arra figyelmeztetnek, hogy 2012 nehezebb év lesz, mint 2011 volt.)

– A bajban lévő országok – Görögország, Spanyolország, Írország, Portugália – az évtizedek során az uniós kohéziós politika kedvezményezettjei voltak. Most gyakran felmerül, hogy vajon hatékonyak-e a támogatások, a szétosztott sokmillió euró vajon értelmet nyert-e ha ezek az országok ennyi év alatt és ilyen mértékű támogatás segítségével sem tudták hatékonyan javítani a versenyképességüket, amely hiánya az egyik fő oka a jelenlegi instabilitásuknak. (Megvonhatják Magyarországtól a 2013-as támogatás 29 százalékát.)

Andor a bizalmat ingatónak nevezte a pénzügyi rendszer stabilizálásához szükséges banktámogatásokat is. Az uniós pénzintézetek ugyanis sok esetben gyorsan, elemzés nélkül jutottak forráshoz, miközben a szociális rendszerekből folyamatos az elvonás. Van néhány terület tehát, amely azt tükrözi, hogy az uniónak jelen pillanatban nem csak az adósságválságot kell kezelnie, hanem azt is, hogy a 27 ország együttműködése hogyan lesz mindenki számára előnyös és fenntartható, tette hozzá a biztos.

Önkritikát is gyakorol az EU

Az unió mostanában kénytelen önkritikát is gyakorolni, válaszolta a rendezvényen elhangzott kérdésre Andor László. Az elmúlt években nyilvánvalóvá vált, hogy hiba volt nem betartatni a Stabilitási és Növekedési Paktum szabályait a tagországokban. Németország is kénytelen önkritikát gyakorolni, hiszen Franciaországgal egyetemben a legelsők között lépte túl a korlátokat. Ez volt a szabályozás fellazulásának kezdete, ami után már nehéz volt kordában tartani a stabilitást.

Az eurózóna konstrukciós hibái legfőképp arra vezethetőek vissza, hogy az alapító atyáknak nem sikerült a fenntartható monetáris unió elemeinek egy részét a politikai döntéshozatallal elfogadtatni.

– A jelentkező problémákra az unió sokszor rögtönzéssel válaszolt, és a jövőben is előfordulhat tűzoltás – mutatott rá Andor.

A korábbi Lisszaboni Stratégia hibáit is felszínre hozta a válság. Ennek az egyik következménye az, hogy az Európa 2020 – a 2000-ben indult korábbi programhoz képest – sokkal kevesebb célszámot tartalmaz, és világosabb a tagországokra vonatkozó beszámoltatási mechanizmus.


Gyengült az uniós intézmények iránti bizalom

– Nem karácsonyfa olyan értelemben, hogy az uniós döntéshozók nem fűzték fel rá minden vágyukat – fogalmazott Andor László, aki szerint van néhány konkrét, jól meghatározott cél, és a hosszú távú pénzügypolitikák is ezeket szolgálják. Fontos, hogy az unióban alakuljon ki a beszámoltatási rendszer, és az országok egymást is figyeljék, sőt ha kell gyakoroljanak nyomást egymásra a megfelelő kormányzati irány és magatartás megtartása érdekében.

Andor beszélt arról, is, hogy a jövőben erősödik az uniós támogatások feltételessége is: csak azt a programot támogatja az EU, amely az Európa 2020 stratégiában megfogalmazott célok eléréséhez vezet az egyes szakpolitikákra lebontva. Persze minden pénzbe kerül, és természetesen ahhoz, hogy az unió a célok megvalósulását elvárhassa, támogatást is kell nyújtani az egyes tagállamokban zajló intézkedésekhez, tette hozzá.

A biztos szerint a 2020-ig várható növekedési kilátások tekintetében óriási a bizonytalanság: jobb elfelejteni a régi gyakorlatot, amikor a kívánságokból vezették le a szakértők az előrejelzéseket.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo