Az újságíró az ingyenes parkolásra jogosító mozgássérült-igazolvány hamisításával kapcsolatos felderítő munkája során annak rendje és módja szerint végigjárta a - jelek szerint olajozottan működő - korrupciós gépezetet, és rejtett kamerával készített riportjában bemutatta, milyen egyszerűen lehet ma Magyarországon hamis parkoló-engedélyhez jutni. Munkája végeztével a televíziós riporter a megszerzett igazolványt a rendőrségen leadta, és feljelentést tett az ügyben érintettek ellen. A rendőrség - a híradások és az érintett televízió tájékoztatása szerint - ügyészségi állásfoglalás alapján a riporter ellen közokirat hamisításban való részvétel, azaz bűnsegédi magatartás miatt büntetőeljárást indított.
A büntetőjogi rendszer és a büntetőeljárások általánosságban a társadalom védelmét szolgálják, a társadalomra veszélyes és káros cselekményeket vagy mulasztásokat hivatottak büntetni. A Btk. szerint: "Bűncselekmény az a szándékosan ... elkövetett cselekmény, amely veszélyes a társadalomra, és amelyre a törvény büntetés kiszabását rendeli. Társadalomra veszélyes cselekmény az a tevékenység vagy mulasztás, amely a Magyar Köztársaság állami, társadalmi vagy gazdasági rendjét, az állampolgárok személyét vagy jogait sérti vagy veszélyezteti."
Alulírott szervezetek rendkívül károsnak és rossz üzenetet hordozónak tartjuk, hogy a büntetőeljárás eszközét olyan ember ellen használják, aki nem kívánt kárt okozni a társadalomnak, hanem tevékenysége kifejezetten arra irányult, hogy káros folyamatokat mutasson be a nyilvánosságnak, és leleplezze a közokirat-hamisítókat.
A korrupció elleni harc hazai helyzete szempontjából pedig jelzésértékűnek tartjuk, hogy az újságíró rabosítására és büntetőeljárásba vonására ugyanaznap kerül sor, amikor a kormány egy illetékese, Kondorosi Ferenc kormánybiztos egy új, korrupció ellenes jogszabály tervezése kapcsán bejelentette, hogy "a korrupció felfedőit védelemben kell részesíteni".
Felhívjuk a jogalkalmazók figyelmét arra, hogy amennyiben problémát észlelnek a korrupciós cselekményeket leleplező újságírókkal vagy a társadalmilag hasznos tevékenységükkel formálisan jogsértést megvalósítókkal kapcsolatban, akkor haladéktalanul jelezzék e kérdéseket a jogalkotók felé, és kezdeményezzenek jogszabály-változtatásokat.
Ellenkező esetben a Magyarországon amúgy is gyenge lábakon álló oknyomozó újságírás véglegesen ellehetetlenülhet, tovább gyengítve a szólás- és információszabadság alkotmányos alapelveinek érvényesülését, amely végső soron a demokratikus intézményrendszerbe vetett állampolgári bizalmat rendítheti meg.
- Freedom House Europe
- Független Médiaközpont
- Göbölyös Soma Alapítvány
- Társaság a Szabadságjogokért (TASZ)
- Transparency International Magyarország