Ez a helyzet újabb bizonytalanságot teremt, mert a nem forgalmazható gépek között van olyan, amelyekből tízezret állami támogatással, 100 ezer forintért lehetett előjegyezni, állítólag órák alatt gazdára is találtak elővételben. További bizonytalanságot okoz a boltosok számára, hogy újabb oszloppal bővült a Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal (MKEH) engedélyezett kasszákat soroló táblázata. Az új rubrikában az szerepel, hogy a pénztárgép forgalmazása megkezdhető-e. A 18 engedélyezett kassza közül 13 esetben az „Igen” szerepel, vagyis ezek nyugodtan megrendelhetőek, öt kassza mellett azonban – SAM4S NR270, SAM4S NR300, S&E NR-300 Online, Novatek N, és Novatek F – az szerepel, hogy hiába kapta meg az engedélyt, egyelőre nem helyezhető forgalomba.
A kereskedők korábban teljes nyugalommal választották ezeket, most azonban kitört a fejetlenség, szakmai fórumokon kérdezik egymástól a forgalmazók és a kereskedők képviselői, hogy vajon merjenek-e eladni ilyen kasszát. Mit tegyenek azzal, amit már megrendeltek, és most derült ki számukra, hogy nem forgalmazhatók?
A helyzetet súlyosbítja, hogy a SAM4S kasszákat forgalmazó cég megállapodást kötött a Nemzetgazdasági Minisztériummal, hogy az első tízezer megrendelő kedvezménnyel, garantált 100 ezer forintos áron kapja meg a pénztárgépet. Piaci információk szerint órák alatt betelt a keret, sőt azóta azt is hírül adták, hogy megkezdődött a kasszák szállítása, nyolcezret már meg is kapott a cég a Távol-Keletről. Azonban ezek a pénztárgépek a jelek szerint egyelőre nem juthatnak el a megrendelőkhöz - írta az onlinekassza.hu.
Csak ideiglenes az engedély
A Magyar Kereskedelmi Engedélyezési Hivatal szerint mennyiben a bemutatott pénztárgép nem felel meg teljes egészében a feltételeknek, de a hivatal szerint kisebb módosításokkal megfelelhet, akkor nem utasítják el az engedély megadását, hanem ideiglenes engedélyt adnak, csatolva a hibalistát, valamint egy határidőt a javításra. A végleges engedélyhez ki kell javítania mindent, amit korábban kifogásoltak. Ez ebben az öt esetben nem történt meg, ezért nem kapták még meg ezek a készülékek a forgalmazási hozzájárulást.
Most akkor van engedély, vagy nincs?
Ez azért okoz zavart, mert mind a 18 engedélyezett pénztárgép esetében jogerős a hivatal végzése, tehát eddig okkal lehetett feltételezni, hogy az engedélyezési eljárás lezárult – hangsúlyozta közleményében az Országos Kereskedelmi Szövetség. Az OKSZ kitért arra is: az adóhatóság ellenőrzi, hogy az online pénztárgépekről szóló rendeletben előírt kötelezettségeknek, az üzembehelyezési kód megszerzésének, továbbá a rendelés, szerződéskötés feltételeinek eleget tettek-e a vállalkozások, és büntet is, ha hiányt tapasztal.
A kereskedők méltánytalannak ítélik a bírság kiszabását, hiszen megvásárolható, üzembe helyezhető pénztárgép jelenleg nem létezik, egyelőre az üzembehelyezési kódot és a visszaigazolt megrendelést kell felmutatni. Az átállásnak valós jogszabályi határideje nincs - emelte ki az OKSZ. A kereskedelmi szövetség álláspontja szerint minden megrendelés jogszerű, ami azt tartalmazza, hogy a pénztárgép eladója a jogszabályoknak megfelelő pénztárgép szállítását vállalja, függetlenül az engedélyezés menetétől.
Az OKSZ szerint célszerűbb lenne egy valós, teljesíthető átállási határidőt megszabni. A gyártás és az üzembe helyezés beindulásának elhúzódása, illetve a teljes átállás még hónapokig tart, ami nem a megbírságolt kereskedők hibája - áll a közleményben. Aki nem engedélyezett pénztárgépet rendel, vagy nem rendelt időben, az komoly bírságot kockáztat. Az adóhatóság szerdán közölte, hogy összesítve több millió forintos bírságot szabtak ki azokra a kereskedőkre, akik még nem rendelték meg az online pénztárgépet.