Vegyipari és IT cégekre vadásznak a befektetők

Az első három hónapja szokásosnál gyengébben alakul a cégfelvásárlások és fúziók piacán, de az év hátralévő részében felpöröghetnek a cégértékesítések. Az ipari, vegyipari és IT-cégeket keresik a leginkább a befektetők.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Flickr

Az idei első negyedévben világszerte 1549 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre, összesen 139 milliárd dollár értékben. A piac teljesítménye az előző év hasonló időszakához képest volumenben 14,3, míg összértékben 19 százalékkal marad el. Közép-és Kelet-Európában mindössze 3,5 milliárd dollár volt a felvásárlások összértéke, ebben a régióban a hetedik legnagyobb bejelentett tranzakció a negyedév során a magyar MKB bank eladása volt.

„Az első negyedévek teljesítménye hagyományosan elmarad az éves átlagtól, és bár az idei év eleje a szokásosnál valamivel nagyobb visszaesést produkált, úgy tűnik, az év egészére nézve már kedvezőek a kilátások - magyarázza Boross Ákos, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. „A még le nem zárt tranzakciók száma nagyjából a tavalyi szinten áll: míg tavaly ilyenkor globálisan 8 249 potenciális M&A üzletet azonosítottunk, addig ez az érték jelenleg 8300.”

Ipar és a vegyipar a legnépszerűbb

A felvásárlási tranzakciók 26 százalékára az ipar és vegyipar szektorban került sor, 19 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 12 százalékkal az üzleti szolgáltatások szektora. A magántőke alapú kivásárlások aránya kismértékben, 11,7-ről 12 százalékra nőtt a tavalyi első negyedévhez képest, átlagos értékük továbbra is 106 millió dollár körül alakult.

A kilátásba helyezett tranzakciók 40 százaléka a világ két régiójában, Észak-Amerikában, illetve Kínában zajlik majd le. Egyelőre továbbra is szilárdan tartja harmadik helyét a FÁK-országokat is magában foglaló kelet-közép-európai régió, mely azonban két évvel ezelőtt még a második legaktívabb M&A terep volt.

Kapkodnak a versenytársak a magyar cégek után
A Jeremie-alapok kifutásával illetve a magyar cégvezetői réteg elöregedésével mind több eladó cég jelenik majd meg az elkövetkező időszakban a piacon és a vevők is egyre aktívabbak, ugyanakkor fontos látni, hogy az eddigi felvásárlások jelentős részét éppen a konkurencia hajtotta végre
Felpöröghetünk

A kelet-közép-európai régióban a 2015 első negyedévében regisztrált 77-hez képest 33 százalékkal kevesebb, mindössze 52 közepes M&A tranzakció zajlott le az idei év első három hónapjában, melyek összértéke 3,5 milliárd dollár volt. Ezen belül ugyanakkor 11 százalékkal nőtt a magántőke szerepe: a tavaly első negyedévi 484 millióról 536 millió dollárra, ami az összes tranzakció több mint 15 százalékát jelenti (szemben az egy évvel ezelőtti 10 százalékkal).

Miközben ebben az időszakban a legkedveltebb befektetési célország Lengyelország volt, a régió tíz legnagyobb üzlete közé Magyarországi tranzakció is bekerült: az állam által értékesített MKB Bank Zrt. a listán a hetedik helyet foglalja el.

Az év hátralévő részére vonatkozó várakozások szerint a felvásárlási aktivitás jelentősen nő majd a régióban: míg tavaly ilyenkor 674 kilátásba helyezett tranzakciót azonosítottak ebben a régióban, jelenleg 762 ilyenről tudnak a piacon, ami 13 százalékos növekedést jelenhet. Kérdés, hogy a térségben továbbra is jelen lévő politikai kockázatok (Oroszország nagyhatalmi törekvései, a térség államaiban bekövetkező gazdaságpolitikai fordulatok, stb.) ezek közül mekkora arányban fogja elbizonytalanítani a befektetőket.

„A magyar piacon elsősorban a TMT (technológia, média, telekom), valamint a pénzügyi szektorban észlelhető erős aktivitás, és ez az év hátralévő részére is jellemző lesz. Emellett a JEREMIE alapok forráskihelyezésre kiírt határidejének közeledtével a kisebb méretű tranzakciók számában is további növekedés várható” – tette hozzá a BDO Magyarország szakértője.

Céget venne? Most a legjobb
A körülmények és az idő jelenleg a befektetőknek és a vevőknek dolgozik, mivel eladó céltársaságot most relatíve könnyen lehet találni. S ezek a trendek nyomás alatt tartják a vételárakat, így viszonylag olcsón juthatunk prosperáló cégekhez - hívta fel a figyelmet Kalocsai Zsolt az RSM-DTM elnök-vezérigazgatója.

Véleményvezér

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik

A tervezett budapesti mini-Dubaj felhőkarcolója pont egy légifolyosóba esik 

Nem tűnik túl átgondoltnak a mini-Dubaj projekt.
A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott

A Jobbik volt elnöke szerint Lázár János lebukott 

Bindzsisztán működik, ahogy kell.
Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo