Vegyipari és IT cégekre vadásznak a befektetők

Az első három hónapja szokásosnál gyengébben alakul a cégfelvásárlások és fúziók piacán, de az év hátralévő részében felpöröghetnek a cégértékesítések. Az ipari, vegyipari és IT-cégeket keresik a leginkább a befektetők.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:Flickr

Az idei első negyedévben világszerte 1549 közepes méretű összeolvadási és felvásárlási (M&A) tranzakciót hajtottak végre, összesen 139 milliárd dollár értékben. A piac teljesítménye az előző év hasonló időszakához képest volumenben 14,3, míg összértékben 19 százalékkal marad el. Közép-és Kelet-Európában mindössze 3,5 milliárd dollár volt a felvásárlások összértéke, ebben a régióban a hetedik legnagyobb bejelentett tranzakció a negyedév során a magyar MKB bank eladása volt.

„Az első negyedévek teljesítménye hagyományosan elmarad az éves átlagtól, és bár az idei év eleje a szokásosnál valamivel nagyobb visszaesést produkált, úgy tűnik, az év egészére nézve már kedvezőek a kilátások - magyarázza Boross Ákos, a BDO Magyarország pénzügyi tanácsadási üzletágának ügyvezető partnere. „A még le nem zárt tranzakciók száma nagyjából a tavalyi szinten áll: míg tavaly ilyenkor globálisan 8 249 potenciális M&A üzletet azonosítottunk, addig ez az érték jelenleg 8300.”

Ipar és a vegyipar a legnépszerűbb

A felvásárlási tranzakciók 26 százalékára az ipar és vegyipar szektorban került sor, 19 százalékkal részesedett a TMT (technológia, média, telekommunikáció), míg 12 százalékkal az üzleti szolgáltatások szektora. A magántőke alapú kivásárlások aránya kismértékben, 11,7-ről 12 százalékra nőtt a tavalyi első negyedévhez képest, átlagos értékük továbbra is 106 millió dollár körül alakult.

A kilátásba helyezett tranzakciók 40 százaléka a világ két régiójában, Észak-Amerikában, illetve Kínában zajlik majd le. Egyelőre továbbra is szilárdan tartja harmadik helyét a FÁK-országokat is magában foglaló kelet-közép-európai régió, mely azonban két évvel ezelőtt még a második legaktívabb M&A terep volt.

Kapkodnak a versenytársak a magyar cégek után
A Jeremie-alapok kifutásával illetve a magyar cégvezetői réteg elöregedésével mind több eladó cég jelenik majd meg az elkövetkező időszakban a piacon és a vevők is egyre aktívabbak, ugyanakkor fontos látni, hogy az eddigi felvásárlások jelentős részét éppen a konkurencia hajtotta végre
Felpöröghetünk

A kelet-közép-európai régióban a 2015 első negyedévében regisztrált 77-hez képest 33 százalékkal kevesebb, mindössze 52 közepes M&A tranzakció zajlott le az idei év első három hónapjában, melyek összértéke 3,5 milliárd dollár volt. Ezen belül ugyanakkor 11 százalékkal nőtt a magántőke szerepe: a tavaly első negyedévi 484 millióról 536 millió dollárra, ami az összes tranzakció több mint 15 százalékát jelenti (szemben az egy évvel ezelőtti 10 százalékkal).

Miközben ebben az időszakban a legkedveltebb befektetési célország Lengyelország volt, a régió tíz legnagyobb üzlete közé Magyarországi tranzakció is bekerült: az állam által értékesített MKB Bank Zrt. a listán a hetedik helyet foglalja el.

Az év hátralévő részére vonatkozó várakozások szerint a felvásárlási aktivitás jelentősen nő majd a régióban: míg tavaly ilyenkor 674 kilátásba helyezett tranzakciót azonosítottak ebben a régióban, jelenleg 762 ilyenről tudnak a piacon, ami 13 százalékos növekedést jelenhet. Kérdés, hogy a térségben továbbra is jelen lévő politikai kockázatok (Oroszország nagyhatalmi törekvései, a térség államaiban bekövetkező gazdaságpolitikai fordulatok, stb.) ezek közül mekkora arányban fogja elbizonytalanítani a befektetőket.

„A magyar piacon elsősorban a TMT (technológia, média, telekom), valamint a pénzügyi szektorban észlelhető erős aktivitás, és ez az év hátralévő részére is jellemző lesz. Emellett a JEREMIE alapok forráskihelyezésre kiírt határidejének közeledtével a kisebb méretű tranzakciók számában is további növekedés várható” – tette hozzá a BDO Magyarország szakértője.

Céget venne? Most a legjobb
A körülmények és az idő jelenleg a befektetőknek és a vevőknek dolgozik, mivel eladó céltársaságot most relatíve könnyen lehet találni. S ezek a trendek nyomás alatt tartják a vételárakat, így viszonylag olcsón juthatunk prosperáló cégekhez - hívta fel a figyelmet Kalocsai Zsolt az RSM-DTM elnök-vezérigazgatója.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo