Július végétől ellenőrzik a körzeti földhivatalok munkatársai, a mezőgazdasági kül- és belterületeken is, hogy a földtulajdonos elvégezte-e a jogszabályban előírt parlagfűmentesítést. Az eddigi ellenőrzéseken a földhivatalok a külterületeken 410 esetben, összesen 724 hektáron azonosítottak parlagfüves területeket. A Kormányhivatalok növény- és talajvédelmi igazgatóságai 252 esetben, 253 hektáron rendeltek el közérdekű védekezést. Bírságolni és közérdekű védekezést elrendelni a virágbimbók kialakulása után és virágzó parlagfű esetén lehet. Növényvédelmi bírságot eddig tizenháromszor szabtak ki, a határozatok, jegyzőkönyvek feldolgozása folyamatban van, az adatok folyamatosan változnak. Az ellenőrzések a következő hetekben is folytatódnak.
Ahol a növényen még nem alakultak ki a virágbimbók, az első ellenőrzés után a gazdálkodók figyelmeztető levelet kaptak a hatóságtól. Ebben felszólítják őket a jogszabályban előírt kötelezettségeik elvégzésére, és ha az utóellenőrzésen virágzó növényt találnak a szakemberek, akkor bírságot szabnak ki. Növényvédelmi bírságot tíz esetben kellett kiszabniuk az ellenőröknek, az eljárás a tulajdonosok, a földhasználók értesítése nélkül azonnal megkezdődik.
Az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről 2008. évi XLVI. törvény szerint a földhasználó köteles az adott év június 30. napjáig az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
A parlagfüves területek ellenőrzését a vegetációs időszak befejezéséig külterületen a földhivatalok, belterületen a helyi önkormányzat jegyzője és a megyei Kormányhivatalok Növény- és Talajvédelmi Igazgatóságai ellenőrzik. A növényvédelmi bírság mértéke a védekezési kötelezettség elmulasztása esetén - a parlagfűvel fertőzött terület nagyságától függően - 15 000 Ft-tól 5 000 000 Ft-ig terjedhet.
A művelt területeken a tavalyi évhez képest kevesebb helyen fordul elő parlagfű, még a problémásnak számító napraforgótáblák között is ritkábban lehet parlagfüvet találni. A műveletlen területek természetesen több feladatot okoznak, azonban a jelenlegi aszályos időjárás mindenképpen kedvez a védekezésben.
A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) 79 millió forintot különített el költségvetésében idén a parlagfű elleni védekezésre, de a tárca és a kormány ennek többszörösét fordítja a parlagfű elleni harcra, a gyom irtására és az aerobiológiai hálózat működtetésére.
2012-ben 52.709 fővel indult olyan mezőgazdasági közfoglalkoztatási program, amely közvetve vagy közvetlenül a parlagfű-mentesítést szolgálja. Ebből 1.300 fő vesz részt közvetlenül a parlagfű-mentesítésben. Az érintett minisztériumokban, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatalban, a Földmérési és Távérzékelési Intézetben és a megyei Kormányhivatalokban mintegy 550 fő foglalkozik parlagfű-felderítéssel, hatósági feladatokkal, a közérdekű védekezések és mentesítések irányításával.
A kormány 2012. július 6-án elfogadta a parlagfű elleni védekezés akciótervét, mely a sürgős, napi feladatok kezelése mellett hosszú távú megoldást nyújt az évek óta súlyosbodó problémára. A program a közterületek teljes parlagfű mentesítését, a pollenterhelésre vonatkozó adatszolgáltatás és riasztási rendszer hatékonyabbá tételét és a környezettudatosságra nevelést tekinti az elkövetkező évek fő feladatának.
Folyamatban van a parlagfüves területek hatósági felderítési rendjének felülvizsgálata, egy egyszerűbb, hatékonyabb eljárási és szankcionálási rendszer kidolgozása.
A 2020-ig szóló időszakban a hatósági eljárás erősítése mellett a folyamatos társadalmi tudatformálásra, szakmai oktatási fórumok szervezésére helyeződik a hangsúly. A parlagfű elleni védekezés témája fokozatosan beépül az iskolai tananyagba, ismeretterjesztő kampányok segítségével megszólíthatók a fiatalok. A Lakossági Parlagfű Bejelentő Rendszer 2012 augusztus végére tervezett bevezetésével a lakossági bejelentések hatékonyabban kezelhetők és biztosítható a hatósági eljárás átláthatósága.