Az összesen 79 milliárd euróból gazdálkodó program első évében, 2014-ben 7,8 milliárd eurót fordítanak olyan projektek támogatására, amelyek a bizottság szerint tucatnyi területen teszik majd jobbá az emberek életét. Egészségügyi, digitális, információs biztonsági és az úgynevezett intelligens városok megteremtése – sorolja a projektek típusait közleményében az Európai Bizottság. A Horizont 2020-ban a források 15 százaléka, 12 milliárd euró a kkv-k számára elérhető, a kis-és középvállalkozások több mint negyven féle programban vehetnek részt. A magyar kkv-k 5 millió eurós támogatást nyerhetnek el 70-100%-os intenzitás mellett. A program összesen 70 milliárd eurónyi pályázható összeggel minden kkv innovációt támogat, amelynek célja, eredménye a növekedés és munkahelyteremtés.
A Horizont 2020 keretprogram első ízben foglalja egységes keretbe valamennyi európai uniós kutatás- és innováció finanszírozási eszközt. Minden eddiginél nagyobb hangsúlyt fektet arra, hogy a tudományos áttörésekből üzleti lehetőségeket biztosító és sokunk életét jobbá tévő innovatív termékek és szolgáltatások születhessenek. Ezzel egyidejűleg drasztikusan visszaszorítja a bürokráciát, a szabályok és eljárások egyszerűsítésével pedig a legjobb kutatók és még több innovatív vállalkozás érdeklődését igyekszik felkelteni.
Három pillérén belül lehet támogatáshoz jutni, melyek a következők: „Szociális kihívások”, „Ipari vezető szerep” és a „Kiváló tudomány”.
Az „Ipari vezető szerep” pilléren belül három részcélra lehet pályázni:
Vezető szerep az ipari technológiák területén részcél keretében az alábbi témákra: információs és kommunikációs technológia, nanotechnológia, anyagtudomány, biotechnológia, gyártás, űrkutatás.
Az infokommunikációs technológia témán belül például az alábbi területekre lehet projekteket beadni:
- A rendszerek és alkatrészek új generációja
- Fejlett informatika
- A jövő Internete
- Tartalom technológiák és információ menedzsment
- Robotok
- Mikro- és nanoelektronika technológiák, fotonika
Egy másik részcél a tőkefinanszírozás, mely innovatív pénzügyi eszközöket kombinál, adósság és tőkefinanszírozó elemek vannak benne.
Az adósság finanszírozás keretében például kölcsönt, garanciát, viszont-garanciát lehet igénybe venni. A finanszírozásban elsősorban olyan induló kkv-k részesülhetnek, amelyek képesek lehetnek egy innovációs projekt kivitelezésére és a gyors növekedésre. A program keretében a vállalkozások segítséget kaphatnak, hogy hogyan válhatnak vonzóbbá a befektetők számára.
A finanszírozást az Európai Beruházási Bank és az Európai Beruházási Alap és egyéb pénzügyi intézeteken keresztül nyújtják.
Az EBA a tőke közvetítők, bankok és kockázati tőkealapok kiválasztásában játszik majd szerepet, az EBB pedig közvetlenül fogja kihelyezni a kölcsönöket, továbbá pénzügyi közvetítőkön keresztül fogja támogatni az 500-3000 fős nagyvállalatokat. A jövőben további közvetítők is csatlakozhatnak a rendszerhez.
A tőkefinanszírozást az EBA pénzügyi közvetítőkön keresztül nyújtja, melyek többek között üzleti angyalokkal is együttműködhetnek. A finanszírozás lehet kockázati tőke és kvázi törzsrészvény, amely hátrasorolt kötelezettségként jelenik meg a vállalkozás mérlegében.
A harmadik részcél az „Ipari vezető szerep” pilléren belül a kkv-k innovációja, ahol mindenféle innovációt támogatnak.
A pályázati folyamat három szakaszból áll:
- szakasz: csak egyedül lehet pályázni üzleti tervvel. Ide az összes forrás 10 %-át lehet tervezni. A pályázatnak tartalmaznia kell az üzlet alapját jelentő ötletet, piacfigyelést, a célcsoport elemzését és a projekt társadalmi-környezeti hasznára vonatkozó részt. A szakasz megvalósulásának az eredménye egy aktualizált üzleti terv. Ez a szakasz akár ki is hagyható és rögtön a második szakaszra is lehet akár pályázni, azonban az aktualizált üzleti tervnek akkor is rendelkezésre kell állnia.
- szakasz: Itt már nem csak egyedül lehet pályázni, hanem alvállalkozókat is be lehet vonni. Akár ezzel a szakasszal is lehet kezdeni a projektet. Erre a szakaszra a források 88 %-át lehet tervezni. Ebben a szakaszban a fejlesztésre, prototípus készítésre, tesztelésre, próbaüzemre, piaci reakciók felmérésére lehet pályázni. A szakasz végére meg kell lennie egy befektető-kész üzleti tervnek.
- szakasz: Piacra jutás - vagyis a valódi piaci megvalósítás fázisa. Itt már nem közvetlen finanszírozásra, hanem üzleti alapú, közvetett tőkefinanszírozási támogatásról van szó, hasonlóan a kockázati tőke befektetők által nyújtott támogatás típushoz.
A pályázatokban egyébként nem csak olyan cégek projektjeit várják, akik rutinszerűen visznek végbe kutatás-fejlesztési tevékenységeket, azonban csak a kiváló projekteket támogatják.
A Támogatási Megállapodás megkötése után a támogatás egy részét előre utalják. Ezáltal viszonylag könnyen finanszírozható a projekt. A vissza nem térítendő támogatásoknál a támogatás mértéke akár 100 % is lehet.
Gyetvainé Zováth Anikó Unio Tender Europa Kft.