Továbbra is lejtőn a magyar cégek

Egyre inkább óvatosságra intik a hazai vállalkozásokat az üzleti információs szolgáltatók. A cégek bedőlési aránya csúcsokat dönt és 2011 szeptemberében duplájára nőtt a végelszámolások száma is az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Közgazdászok és elemzők jövőre sem jósolnak könnyű évet a vállalkozásoknak.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A végelszámolás talán a cég szempontjából „eggyel jobb” megoldás, hiszen ebben az esetben a tulajdonos saját döntése, és nem a hitelezők külső kényszere, hogy nem folytatja a cég tovább a tevékenységét. Míg tavaly naponta átlagosan 40 cég ellen indult végelszámolás addig 2011-ben 62 ilyen bejegyzés történik naponta, ami jelentős emelkedés, mutat rá a Dun & Bradstreet (D&B). Ráadásul a nyári, viszonylag nyugodtabb időszak után az ősz ismét jelentős emelkedést hozott, és szeptemberben több mint 2200 végelszámolást kezdeményeztek. 2010 szeptemberében ez a szám csupán körülbelül 1100 volt az üzleti információs szolgáltató adatai alapján. 

A gazdaság szereplőinek tájékoztatása érdekében A D&B negyedévente közzéteszi a szektorok bedőlési arányait tartalmazó listáját is. A friss kimutatás szerint a legkevesebb cég a Humán-egészségügyi, szociális ellátás terén fuccsolt be, de jól állnak az oktatással foglalkozók, a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységet folytatók és az elmúlt évben javítani tudtak a számítógép, elektronikai, optikai termékgyártással foglalkozó társaságok is. (Szeptemberben minden idők harmadik legtöbb felszámolását és második legtöbb végelszámolását jegyezte fel az Opten.)


Továbbra is nehéz helyzetben az építőipar
Fotó: sxc

A legkisebb bedőlési arányú iparágak esetén nagyobb átrendeződésről nem beszélhetünk, stabilan ugyanazok a szektorok szerepelnek az első 10-ben, kisebb változásokkal. Ami viszont aggodalomra ad okot, hogy még itt is nőtt a bedőlési arány az elmúlt évhez képest. Korábban a Top 10 alacsony bedőlésű iparágakban jóval 2 százalék alatt maradt a fizetésképtelen cégek aránya, ma már azonban 2,16-os bedőlési arányt mutató egyéb szolgáltatások is beférnek a mezőnybe, mutat rá a negatív tendenciára a D&B közleményében.

A legmagasabb bedőlési arányú cégek listáján viszont nagy átrendeződés történt, mivel a textiliparral és adminisztratív és szolgáltatás-támogató tevékenységgel (például a gépjárműkölcsönzés, munkaerő-kölcsönzés, utazásközvetítés) foglalkozó iparágak fizetésképtelenségi aránya jelentősen megnőtt az elmúlt 12 hónapban. A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szektorban tevékenykedő cégek fizetésképtelenségi aránya is megugrott 4,38 százalékról 4,7 százalékra egy év alatt.

A legnagyobb vesztesek az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységet végző cégek, amely ágazat korábban nem szerepelt a legnagyobb bedőlésű iparágak listáján, sőt két éve még 1,9 százalék volt az éves bedőlési arányuk szemben a mai 4,5 százalékkal. Hasonló a helyzet a „nagyot rontó” textiliparral és a szálláshely-szolgáltatással is, ahol két évvel korábban 2,8 százalék körüli volt a fizetésképtelenségi arány, ma pedig majdnem eléri az 5 százalékot. Ezek az iparágak idén is jelentősen rontottak pozíciójukon, de a legnagyobb fizetésképtelenségi arány növekedés 2010-ben történt.

A legkockázatosabb iparágak listavezetője hosszú ideje az építőipar, és sajnos az elmúlt évben tovább emelkedett (5,70 százalékról 6,09 százalékra) a fizetésképtelenség valószínűsége. Az építőipar utoljára a devizahitelezés megugrásakor tudott szárnyalni és valószínűleg újfent csak a lakáshitelezés beindulása tudná felrázni a szektort.

Az eddig is rosszul szereplő iparágak mellett a korábban még jól teljesítők bedőlési aránya is nőtt. A jelenség azt jelzi, hogy a gazdasági helyezet tovább romlott. (2010-ben minden korábbinál több cég ellen indult felszámolási eljárás.)

Óvatosnak kell lenni!


A robbanásszerűen megnőtt végelszámolások, valamint a folyamatosan növekvő és negatív csúcsokat döntő bedőlési arány nagyfokú óvatosságot követel a gazdaság szereplőitől. Ráadásul az elmúlt hónapokban a D&B egyedi kockázatosságot jelző mutatószámának, Failure Score-nak az átlagos értéke is csökkent, ami a magyar cégek növekvő kockázatosságát mutatja.

Már nem elég csupán szerződéskötés esetén a pénzügyi adatokat megvizsgálni, a számlafizetési információkra és cégkapcsolatokra is érdemes figyelni, és minden esetben minél körültekintőbben eljárni. Ráadásul ma már a meglévő, hosszú ideje stabilan együttműködő partnerekkel szemben is érdemes körültekintőnek lenni, mivel a még stabil vállalatok és iparágak is ronthatnak eddigi gazdasági teljesítményükön.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo