Továbbra is lejtőn a magyar cégek

Egyre inkább óvatosságra intik a hazai vállalkozásokat az üzleti információs szolgáltatók. A cégek bedőlési aránya csúcsokat dönt és 2011 szeptemberében duplájára nőtt a végelszámolások száma is az egy évvel korábbi adatokhoz képest. Közgazdászok és elemzők jövőre sem jósolnak könnyű évet a vállalkozásoknak.

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A végelszámolás talán a cég szempontjából „eggyel jobb” megoldás, hiszen ebben az esetben a tulajdonos saját döntése, és nem a hitelezők külső kényszere, hogy nem folytatja a cég tovább a tevékenységét. Míg tavaly naponta átlagosan 40 cég ellen indult végelszámolás addig 2011-ben 62 ilyen bejegyzés történik naponta, ami jelentős emelkedés, mutat rá a Dun & Bradstreet (D&B). Ráadásul a nyári, viszonylag nyugodtabb időszak után az ősz ismét jelentős emelkedést hozott, és szeptemberben több mint 2200 végelszámolást kezdeményeztek. 2010 szeptemberében ez a szám csupán körülbelül 1100 volt az üzleti információs szolgáltató adatai alapján. 

A gazdaság szereplőinek tájékoztatása érdekében A D&B negyedévente közzéteszi a szektorok bedőlési arányait tartalmazó listáját is. A friss kimutatás szerint a legkevesebb cég a Humán-egészségügyi, szociális ellátás terén fuccsolt be, de jól állnak az oktatással foglalkozók, a szakmai, tudományos, műszaki tevékenységet folytatók és az elmúlt évben javítani tudtak a számítógép, elektronikai, optikai termékgyártással foglalkozó társaságok is. (Szeptemberben minden idők harmadik legtöbb felszámolását és második legtöbb végelszámolását jegyezte fel az Opten.)


Továbbra is nehéz helyzetben az építőipar
Fotó: sxc

A legkisebb bedőlési arányú iparágak esetén nagyobb átrendeződésről nem beszélhetünk, stabilan ugyanazok a szektorok szerepelnek az első 10-ben, kisebb változásokkal. Ami viszont aggodalomra ad okot, hogy még itt is nőtt a bedőlési arány az elmúlt évhez képest. Korábban a Top 10 alacsony bedőlésű iparágakban jóval 2 százalék alatt maradt a fizetésképtelen cégek aránya, ma már azonban 2,16-os bedőlési arányt mutató egyéb szolgáltatások is beférnek a mezőnybe, mutat rá a negatív tendenciára a D&B közleményében.

A legmagasabb bedőlési arányú cégek listáján viszont nagy átrendeződés történt, mivel a textiliparral és adminisztratív és szolgáltatás-támogató tevékenységgel (például a gépjárműkölcsönzés, munkaerő-kölcsönzés, utazásközvetítés) foglalkozó iparágak fizetésképtelenségi aránya jelentősen megnőtt az elmúlt 12 hónapban. A szálláshely-szolgáltatás, vendéglátás szektorban tevékenykedő cégek fizetésképtelenségi aránya is megugrott 4,38 százalékról 4,7 százalékra egy év alatt.

A legnagyobb vesztesek az adminisztratív és szolgáltatást támogató tevékenységet végző cégek, amely ágazat korábban nem szerepelt a legnagyobb bedőlésű iparágak listáján, sőt két éve még 1,9 százalék volt az éves bedőlési arányuk szemben a mai 4,5 százalékkal. Hasonló a helyzet a „nagyot rontó” textiliparral és a szálláshely-szolgáltatással is, ahol két évvel korábban 2,8 százalék körüli volt a fizetésképtelenségi arány, ma pedig majdnem eléri az 5 százalékot. Ezek az iparágak idén is jelentősen rontottak pozíciójukon, de a legnagyobb fizetésképtelenségi arány növekedés 2010-ben történt.

A legkockázatosabb iparágak listavezetője hosszú ideje az építőipar, és sajnos az elmúlt évben tovább emelkedett (5,70 százalékról 6,09 százalékra) a fizetésképtelenség valószínűsége. Az építőipar utoljára a devizahitelezés megugrásakor tudott szárnyalni és valószínűleg újfent csak a lakáshitelezés beindulása tudná felrázni a szektort.

Az eddig is rosszul szereplő iparágak mellett a korábban még jól teljesítők bedőlési aránya is nőtt. A jelenség azt jelzi, hogy a gazdasági helyezet tovább romlott. (2010-ben minden korábbinál több cég ellen indult felszámolási eljárás.)

Óvatosnak kell lenni!


A robbanásszerűen megnőtt végelszámolások, valamint a folyamatosan növekvő és negatív csúcsokat döntő bedőlési arány nagyfokú óvatosságot követel a gazdaság szereplőitől. Ráadásul az elmúlt hónapokban a D&B egyedi kockázatosságot jelző mutatószámának, Failure Score-nak az átlagos értéke is csökkent, ami a magyar cégek növekvő kockázatosságát mutatja.

Már nem elég csupán szerződéskötés esetén a pénzügyi adatokat megvizsgálni, a számlafizetési információkra és cégkapcsolatokra is érdemes figyelni, és minden esetben minél körültekintőbben eljárni. Ráadásul ma már a meglévő, hosszú ideje stabilan együttműködő partnerekkel szemben is érdemes körültekintőnek lenni, mivel a még stabil vállalatok és iparágak is ronthatnak eddigi gazdasági teljesítményükön.

Véleményvezér

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten

Bécsben olcsóbb lakni, mint Budapesten 

A jövedelemhez képest Bécsben a legolcsóbb a lakhatás egész Európában.
Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt

Obszcén szavakkal fideszes nyugdíjas kommandó fogadta Magyar Pétert a miskolci gyermekotthon előtt 

A nyugdíjas fizetések nagyon felizgultak Magyar Péter látogatása miatt.
Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben

Elképesztő állapotokat talált Magyar Péter egy gyermekvédelmi intézményben 

Az ellenzéki vezető szerint a Fidesz propagandistákat vet be, hogy az emberek ismerhessék meg a valóságot.
Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről

Lesújtó adat a magyarok életesélyeiről 

Az elmaradt reformok tragédiája.
Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben

Kövér László gigabüntetést osztana az új-zélandi parlamentben 

Rendet kellene tenni az új-zélandi parlamentben.
Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát

Ünnepélyes keretek között adtak át 200 méter felújított járdát 

Nagy az erőlködés a Fidesznél a sikerélményekért.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo