A PriceswaterhouseCoopersnek rekord összegű, 6.5 millió fontos bírságot kell fizetnie, mert súlyos hibákat követett el a BHS áruházlánc vizsgálatánál és a vállalkozás csődbe ment, 11.000 alkalmazottja vesztette el munkáját. A PwC-nek eredetileg 10 milliót kellett volna fizetnie, miután azonban vállalták a felelősséget, olcsóbban megúszták.
A napokban egy másik óriás nemzetközi könyvvizsgáló, a KPMG nagy-britanniai vállalkozását ítélte 3.2 millió fontos bírságra a felügyelet, miután egy szoftvercég vizsgálatánál vétett súlyos hibákat.
Még a fentieknél is nagyobb feltűnést keltett korábban, amikor parlamenti bizottság vizsgálta a Carillion, a második legnagyobb brit építési és szolgáltatási cég januári összeomlását. Ott 20.000 munkahely tűnt el.
A Carillion gazdálkodását az elmúlt 19 évben a KPMG és a Deloitte végezte, mellettük a PwC és az ágazat negyedik nagy képviselője, a
EY dolgozott tanácsadóként. A törvényhozási bizottság jelentése javasolta: vizsgálják meg a lehetőséget, hogy szétdarabolják a nagy könyvvizsgáló vállalkozásokat.
Mint kitűnt, a brit tőzsdei vállaltok 95 százaléka a négy nagy könyvvizsgálót bízza meg az ellenőrzéssel, miközben a feladatok összefonódnak: a nagyok a kontroll mellett tanácsadást is kínálnak, az utóbbi pedig jóval jövedelmezőbb számukra, mint a könyvvizsgálat.
Következmény: a vizsgálók szemet hunynak hiányosságok felett, hogy megkapják a tanácsadói megbízást.
A pénzügyi felügyelet azt javasolja, bontsák fel a cégeket, nyújtsák külön vállalkozások a különböző szolgáltatásokat, így elkerülhetők a mulasztások és kialakulhat a monopolizált piacon a szükséges verseny.
(Forrás: Neue Zürcher Zeitung)