Szép számmal akadnak ugyanis olyan vállalkozások, amelyeknek most jelentősen kisebb piaci kereslet mellett kell az olykor duplájára nőtt törlesztőrészletet kigazdálkodniuk. Ezt a többletkiadást a termékek árában egész biztosan nem lesznek képesek érvényesíteni, hiszen egyelőre halvány jele sincs a belföldi kereslet élénkülésének. Lehetőségként a fedezeti ügyletet, a futamidő-hosszabbítást, valamint a kisebb társaságiadó-előleg befizetését javasolják a szakértők a terhek elviselhetővé tétele érdekében. A szabály egyszerű: célszerű a devizás kötelezettséggel összhangba hozni a követelések állományát, figyelembe véve a futamidőket - mutat rá Kalocsai Zsolt, az RSM DTM adótanácsadó és könyvvizsgáló társaság elnök-vezérigazgatója az árfolyam-ingadozás kezelésének természetes módjára.
A semmiből persze nem teremthető devizás követelés, ám a majdani forintbevételekre kötött fedezeti ügyletekkel - például cash-flow hedge, forward megállapodások, swap ügyletek - igen. Több bank akár különleges, kétoldalú megállapodásra is hajlandó a bajba jutott cégvezetőkkel. Jellemző technika a tőkemoratórium - amikor a vállalati adós csak a kamatokat és a kezelési költséget fizeti - vagy a futamidő-hosszabbítás. De vigyázat! A tanácsadó cég tapasztalatai szerint ez utóbbi már jelentős felkészültséget igényel az adóstól. A finanszírozó ugyanis jellemzően akkor bólint rá a hosszabbításra, ha azt részletes üzleti terv támasztja alá. Manapság pedig igen nehéz a hosszú távra szóló szerződések aláírását tető alá hozni, hiszen a partnerek léte is bizonytalan. Kalocsai szerint a finanszírozó számára a devizakitettség emészthető menedzselése a lényeg, amit cash-flow- és mérlegoldalról kell a kkv-nak alátámasztani. (A devizakitettség ellen segítene a magyar export is.)
Mindezek mellett könnyebbséget jelenthet az is, ha a társasági adóban érvényesíti a cég az árfolyamveszteségét. Igaz, ez legfeljebb a társaságiadó-előleget havonta fizetők számára lehet cash-flow-javító megoldás, amennyiben már most prognosztizálható, hogy a társaság éves eredményére jelentősen negatív hatást gyakorol az árfolyamveszteség. Ám ha valaki az állam kárára elszámolja magát, a különbözetre 20 százalékos mulasztási bírságot fizet. Ennek ellenére a szakember szerint a technika mindenképpen hasznos, hiszen a napi működés finanszírozásában elért javulás jelentős könnyebbség a vállalati adós számára. (Az árfolyamveszteségek tompításának lehetőségeiről itt olvashat bővebben.)