Tippek adós kkv-nak

Rengeteg szó esik a nehéz helyzetbe került lakossági svájcifrank-adósokról, akik a drasztikusan megugrott frankárfolyam miatt esetleg elveszíthetik otthonukat. De mi van azokkal a kkv-kal, amelyek ugyanebből az okból kifolyólag a cégüket veszíthetik el? 

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Szép számmal akadnak ugyanis olyan vállalkozások, amelyeknek most jelentősen kisebb piaci kereslet mellett kell az olykor duplájára nőtt törlesztőrészletet kigazdálkodniuk. Ezt a többletkiadást a termékek árában egész biztosan nem lesznek képesek érvényesíteni, hiszen egyelőre halvány jele sincs a belföldi kereslet élénkülésének. Lehetőségként a fedezeti ügyletet, a futamidő-hosszabbítást, valamint a kisebb társaságiadó-előleg befizetését javasolják a szakértők a terhek elviselhetővé tétele érdekében. A szabály egyszerű: célszerű a devizás kötelezettséggel összhangba hozni a követelések állományát, figyelembe véve a futamidőket - mutat rá Kalocsai Zsolt, az RSM DTM adótanácsadó és könyvvizsgáló társaság elnök-vezérigazgatója az árfolyam-ingadozás kezelésének természetes módjára.


Az adós kkv-knak is vannak lehetőségei 
Kép:PP archív

A semmiből persze nem teremthető devizás követelés, ám a majdani forintbevételekre kötött fedezeti ügyletekkel - például cash-flow hedge, forward megállapodások, swap ügyletek - igen. Több bank akár különleges, kétoldalú megállapodásra is hajlandó a bajba jutott cégvezetőkkel. Jellemző technika a tőkemoratórium - amikor a vállalati adós csak a kamatokat és a kezelési költséget fizeti - vagy a futamidő-hosszabbítás. De vigyázat! A tanácsadó cég tapasztalatai szerint ez utóbbi már jelentős felkészültséget igényel az adóstól. A finanszírozó ugyanis jellemzően akkor bólint rá a hosszabbításra, ha azt részletes üzleti terv támasztja alá. Manapság pedig igen nehéz a hosszú távra szóló szerződések aláírását tető alá hozni, hiszen a partnerek léte is bizonytalan. Kalocsai szerint a finanszírozó számára a devizakitettség emészthető menedzselése a lényeg, amit cash-flow- és mérlegoldalról kell a kkv-nak alátámasztani. (A devizakitettség ellen segítene a magyar export is.)

Mindezek mellett könnyebbséget jelenthet az is, ha a társasági adóban érvényesíti a cég az árfolyamveszteségét. Igaz, ez legfeljebb a társaságiadó-előleget havonta fizetők számára lehet cash-flow-javító megoldás, amennyiben már most prognosztizálható, hogy a társaság éves eredményére jelentősen negatív hatást gyakorol az árfolyamveszteség. Ám ha valaki az állam kárára elszámolja magát, a különbözetre 20 százalékos mulasztási bírságot fizet. Ennek ellenére a szakember szerint a technika mindenképpen hasznos, hiszen a napi működés finanszírozásában elért javulás jelentős könnyebbség a vállalati adós számára. (Az árfolyamveszteségek tompításának lehetőségeiről itt olvashat bővebben.)

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo