Léteznek azonban bizonyos dolgok, amelyekkel minimálisra csökkenthető annak a kockázata, hogy ez megtörténjen. Például azáltal, hogy több testmozgással és kiváló minőségű, tápanyagban gazdag étkezéssel javítod a kutyád életminőségét. Ehhez pedig nagy segítséget nyújtanak a BARFSHOP.hu barf menüi.
Táplálkozás
Van némi összefüggés a túlsúly és a kutyákat érintő bizonyos ráktípusok között. Egyes jóindulatú daganatok, például a lipomák ugyanis gyakrabban fordulnak elő a kövérebb ebeknél. Ezenfelül az elhízás növelheti az ízületi betegségek kockázatát, és még azzal is bonyolíthatja a dolgokat, hogy bevonja a képbe a cukor- és a szívbetegséget is.
Alacsony szénhidráttartalom, sok fehérje és jó zsírok
Bár még nem léteznek a rák minden fajtájával kapcsolatban kutatási eredmények, a tudósok arra már rájöttek, hogy sok rákos sejt a szénhidrátokban, a magas fruktóztartalmú gyümölcsökben és a keményítőtartalmú zöldségekben található cukrokból táplálkozik. A megelőző étrend célja tehát, hogy csökkentsd a kedvenced szénhidrátbevitelét, és arra törekedj, hogy több fehérjét és jótékony zsírokat fogyasszon az eb!
Ideális esetben ezt úgy tudod elérni, hogy nyers, teljes értékű élelmiszerek felhasználásával otthon készített ételt adsz neki. Mivel azonban erre nincs mindig lehetőség, ezért érdemes kipróbálni a nyersen fagyasztott, dehidratált vagy fagyasztva szárított eledeleket.
Esszenciális zsírsavak
Biztosan te is hallottál már az Omega-3, pontosabban mondva az Omega-3 és az Omega-6 zsírsavak megfelelő arányának szerepéről a rákmegelőzésben. Az utóbbit a kutyusok étrendje általában elég magas százalékban tartalmazza, így ezt nem szükséges pótolni.
De annak érdekében, hogy ne álljon fent a túlzott fogyasztása, ami krónikus gyulladásokhoz is vezethet, érdemes hetente beiktatni egy halas napot, vagy lazacolajat csepegtetni a kedvenced eledelébe. Ezáltal bejuttathatod a szervezetébe a szükséges mennyiségű Omega-3 zsírsavat.
Ne tedd ki káros anyagoknak!
Ugyan a rákot a kutyák esetében is egy kóros sejtelváltozás indítja el, amely legnagyobb mértékben a genetikai adottságoktól függ, de sok esetben a környezeti hatások is közrejátszanak. Ezért nem árt távol tartani a kedvencedet az olyan szennyező anyagoktól, mint például a cigaretta passzív füstje, a szmog - bár ez ellen sajnos nem lehet mit tenni - és a vegyszerek.
Végső gondolatok
Hiába teszel meg mindent a megelőzése céljából, sajnos elég gyakran előfordul, hogy még így is rákot diagnosztizálnak a kutyádnál. Ilyen esetben azonban nem kell egyből pánikba esni, mivel ez nem jelent egyből halálos ítéletet! Az évek során számos daganatot távolítottak már el sikeresen műtéti eljáráson keresztül. Szóval tudjuk, hogy nehéz, de fő az optimizmus és a rendszeres vizsgálat!