Illetékmentesen állítják ki a jövőben a cégkivonatokat, a cégnyilvántartásban szereplő elektronikus okiratokat, de térítésmentes lesz a vállalkozói igazolvány kiadása vagy az üzlet működési engedélyével kapcsolatos eljárás. Az adóhatósági igazolásokat is ingyenesen adják majd ki. A vállalkozásoknak a számviteli beszámolók közzétételéért nem kell a jövőben igazgatási szolgáltatási díjat fizetniük. A jogszabály december 31-én, illetve jövő január 1-jén lép hatályba. (A javaslatról részletesebben itt olvashat!)
Korábban már elfogadott egy csomagot az Országgyűlés amelyben egy új jogintézményt is bevezetett, a függő hatályú döntést, amelynek célja, hogy az engedélyezési eljárások átalakítása nélkül gyorsítsa fel és tegye kiszámíthatóbbá az ügyintézést. Ez azt jelenti, hogy ha a hatóság két hónapon belül nem tud érdemi döntést hozni, akkor a kérelmező végezheti a kérelmezett tevékenységet. Az úgynevezett sommás közigazgatási eljárásban 21 helyett 8 nap alatt születhet döntés, ha az ügyfél az összes feltételt teljesíti, és nincs ellenérdekelt az ügyben. Változás az is, hogy több területen is lehetővé teszik az elektronikus ügyintézését, valamint azt is, hogy bizonyos esetekben ne kelljen bemutatni az erkölcsi bizonyítványt, ha az azt kérő utánanézhet az állami nyilvántartásban.
A bürokráciacsökkentés részeként egyes engedélyezési eljárások is megszűnnek, azok bejelentése is elegendő a továbbiakban. Ez vonatkozik egyebek mellett a nemesfémből készült ékszer forgalmazására, állatmenhely létesítésére, szakértői tevékenységek megkezdésére, továbbá a szálláshely-szolgáltatási, valamint utazásszervezői és -közvetítői tevékenység megkezdésére. A csomagnak számos adózási vetülete is van, így például könnyebb lesz adótanácsadói, adószakértői tevékenységet kezdeni, a fővárosi és megyei kormányhivatalokat megillető köztartozásokat a NAV hajthatja be, az adószám az új e-kártyákkal is igazolható lesz.
Ugyancsak illetékmentesen lehet oktatási igazolványhoz, mezőgazdasági és erdészeti gépkezelői jogosítványhoz jutni, ahogy népi iparművészeti igazolványhoz is. Szintén nem kell fizetni a jelnyelvi tolmács névjegyzékbe vételért sem.
Első alkalommal a jogosítványt is illetékmentesen kaphatja mindenki. Az állampolgároknak az építési engedélyeket is ingyen adják ki a jövőben, ha az építendő ház nem nagyobb 160 négyzetméternél. A változtatás emellett csökkenti az örökléssel összefüggő tulajdonjog és haszonélvezeti jog költségeit is.