Sok szó esik arról, hogy nő a visszatérítendő források aránya, de még mindig csak a támogatások 7,5%-a ilyen, összesen 694 milliárd forint forrás kerül ki ilyen formában. Hogy 2020 után mi lesz, azt viszont nem tudjuk – mondta el Tóth Viktor, a Budapest Bank vállalati üzletágvezetője.
Véleménye szerint a 0%-os kamatozású hitelek azon vállalkozások számára jelentenek lehetőséget, amelyeket a bankok piaci alapon nem finanszírozna. Ez a finanszírozási forma olyan vállalkozásokhoz jut el, amelyek korábban nem jutottak finanszírozáshoz, ezt az eddigi adatok is bizonyítják Tóth szerint. (Az egyik legnépszerűbb programot fel is függesztették a források kimerülése miatt, összesen a március 16-tól elindult két új kombinált energetikai hitelprogrammal együtt már 12 hitelprogram segíti a vállalkozásokat.)
- Az ügyfelek 54%-a az ilyen hitelek esetében 200 millió forint árbevétel alatti mikrovállalkozás volt. Ekkora arányú banki finanszírozás ennek a körnek korábban nem volt, így úgy gondolják, ezt a célt elérte a program.
- 15%-ban olyan cégek kaptak ilyen hitelt, amelyek nem rendelkeztek 1 éves működési múlttal, ez is fontos hatás, változás más finanszírozási formákhoz képest.
- Az adataik alapján 80% nem a feldolgozóiparból került ki, a program olyan szegmensekbe jut el, amelyek korábban el voltak hanyagolva, tehát a szakember szerint ebből a szempontból is eredményes a program.
- Az átlagos hitelösszeg 84 millió forint volt, ami szintén azt mutatja, hogy a kisebb cégek számára jelent komoly lehetőséget a program.
A 0%-os hitelkihelyezések nem lesznek benne a bankok mérlegében, mert nem az ő kockázatuk, hanem az európai unióé. Ugyanakkor a gazdaságélénkítés, kkv finanszírozásban elvárt feladatukat betöltik természetesen.