A beérkezett munkaerő-igények típusát tekintve jellegzetesek a különbségek megyénként: a hátrányos helyzetű térségekben a támogatott, míg a fejlettebb megyékben a nem támogatott álláshelyek voltak többségben. Míg Budapesten, Fejér, Zala és Komárom-Esztergom megyében tíz állásból 9 nem támogatott, addig Borsod-Abaúj-Zemplén, Nógrád, Vas, Békés, Hajdú-Bihar megyében tízből 8-9 támogatott állás volt januárban. (Milyen a jó álláshirdetés?)
Az újonnan bejelentett nem támogatott állások száma az év első hónapjában 9.700 volt, amely 2011 decemberéhez képest 1,8 százalékos emelkedés, míg az előző év azonos időszakához képest
20,6 százalékos visszaesés. A legtöbb nem támogatott álláshelyet Budapesten, Győr-Moson-Sopron és Zala megyében kínálták a foglalkoztatók. A támogatott állások számában egy hónap alatt 32,5 százalékkal csökkent, mivel a hagyományos közfoglalkoztatási programok egy része az év végén befejeződött és az új programok felfutóban vannak. Januárban 15.800 új támogatott álláshelyet jelentettek be a munkaadók.
Több az álláskereső
A januári zárónapon több mint 648 ezer álláskeresőt tartottak nyilván, amely az előző hónaphoz képest 17,4 százalékos növekedést, míg az előző év azonos hónapjához képest 5,2 százalékos csökkenést jelent. (Bizonyos adatok szerint lassan-lassan bővül a foglalkoztatás, az álláskeresőket segítő portálok viszont más tendenciát látnak.)
A munkaügyi hivatal megjegyzi, hogy a szokásos trendeknek megfelelően - szezonális hatások miatt - januárban jelentősen nő a nyilvántartott álláskeresők száma. Az újabb "recessziós hullám" miatt a munkáltatók többször éltek a létszámleépítés eszközével, de a határozott idejű munkaszerződéssel rendelkező dolgozóik egy részének sem tudtak tovább munkát adni. Emellett a hagyományos közfoglalkoztatási feladatok szezonalitása télen kisebb foglalkoztatást eredményezett.
A tartós álláskeresők aránya 2012 januárjában 21 százalékot tett ki, így mind tavaly decemberhez, mind az előző év azonos hónapjához képest csökkent ez az arányszám. Az egy éven túl
nyilvántartott álláskeresők száma a januári zárónapon 136.500 volt, egy év alatt egy 23,7 százalékkal csökkent, 2011 decemberéhez képest ugyanakkor kissé emelkedett.
Januárban a nyilvántartott álláskeresők aránya a gazdaságilag aktív népességhez viszonyítva 14,6, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 9,7 százalék volt. Az előző év azonos időszakához képest a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított mutató értéke 2,2 százalékponttal, a munkavállalási korú népességhez viszonyított relatív mutató értéke 1,5 százalékponttal volt alacsonyabb januárban. (A Profession.hu, Magyarország leglátogatottabb állásportálja 148 céget kérdezett meg a 2011-es év toborzási tapasztalatairól, eredményeiről és a következő időszak várható változásairól.)
A tárgyhónapban 54 cég jelentette be az illetékes munkaügyi központokban csoportos létszám leépítési döntését, amely több mint 3 ezer munkavállalót érintett. Ez a létszám decemberhez képest és az előző év azonos hónapjához képest is több mint másfélszeresére emelkedett.