Százból nyolcvannégy cégnél valami nincs rendben

A megfelelő foglalkoztatást, a pihenőidő betartását és a munkaidő-nyilvántartást is vizsgálták a munkaügyi ellenőrök tavaly év végén. Az eredmények nem túl fényesek: a munkáltatók 84 százaléknál tártak fel a munkavállalók 64 százalékát érintő valamilyen munkaügyi jogsértést – derül ki a munkaügyi hatóság összefoglaló jelentéséből.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Kép: SXC

Tavaly október 17. és november 4. között a munkaügyi hatóság célellenőrzést tartott. A célja a foglalkoztatók által elkövetett legsúlyosabb jogsértések feltárása volt. Az ellenőrzések megszervezésénél figyelmet fordított arra, hogy ne csak rendes munkaidőben történjenek ellenőrzések a munkahelyeken, hanem hétvégenként, illetve munkaszüneti napon is.

Az eredmények nem túl reménykeltőek: az ellenőrzések a munkáltatók 84 százalékánál tártak fel a vizsgálatba vont munkavállalók 64 százalékát érintő valamilyen munkaügyi jogsértést. A 2013-as adatokkal összevetve a jogsértési arány a foglalkoztatókat tekintve arányaiban nem változott jelentősen, mivel a 2013-as hasonló irányú célellenőrzés során az ellenőrzött foglalkoztatók 85 százalékánál állapított meg a munkaügyi hatóság valamilyen szabálytalanságot. A jogsértéssel érintett munkavállalók aránya kismértékben csökkent, mivel 2013-ban a munkavállalók 67 százalékát érintették a szabálytalanságok.

A szabálytalanságok egy része olyan súlyos volt, illetve ismételt szabályszegésnek minősült, hogy a jogsértések miatt a jelenlegi adatok alapján 52 db munkaügyi bírság kiszabása várható. A kis- és középvállalkozások által – első esetben – elkövetett szabálytalanságok jogkövetkezményeként előreláthatóan 122 db figyelmeztetést adnak ki, továbbá 273 foglalkoztató esetében kell szabálytalanság megszüntetésére irányuló kötelezést, 369 munkáltatóval szemben kötelezés nélküli – szabálytalanságot megállapító – határozatot hozni. A célellenőrzés során egy alkalommal pedig harmadik országbeliek szabálytalan foglalkoztatása miatt központi költségvetésbe történő befizetésre kötelezést is hoztak a hatóság munkatársai.

Erre figyeljünk, ha munkaügyi ellenőrzést kapunk
Jogszerűen foglalkoztatni nem egyszerű feladat, és gyakran a legjobb szándékunk ellenére sem biztos, hogy helyesen járunk el. Ezért fontos, hogy ne csak a jogszabályi előírásokkal legyünk tisztában, hanem a gyakorlattal is. Mit ellenőrizhet pontosan a munkaügyi ellenőr és meddig terjed a hatásköre?
Munkaidő, bérpótlékok, nyilvántartás: csak néhány a gondok közül

A célellenőrzés egyik tárgyát képező munkaidővel kapcsolatos intézkedések aránya 21 százalék volt. A munkaidővel összefüggő jogsértések vonatkozásában megállapítható, hogy egy-egy intézkedés nagyobb munkavállalói létszámot nem érintett. Elmondható, hogy a vagyonvédelem, kereskedelem és vendéglátás területén kellett több munkavállaló ellen elkövetett jogsértések miatt intézkednie a hatóság munkatársainak. Csupán egy esetben fordult elő, hogy egy feldolgozóipari cég több műszakos munkarendben dolgozó 150 munkavállalója nem kapott írásban munkaidő-beosztást Komárom-Esztergom megyében. Az építőiparban a célellenőrzés alatt nem voltak jellemzőek a munkaidővel kapcsolatos szabálytalanságok, ez részben a munkaidő-nyilvántartások hiányának is köszönhető, így ugyanis a szabálytalanságok nehezen állapíthatóak meg.

Itt olvashatja szakértőnk írását arról, hogy mire kell figyelnie a munkaerő beosztásánál!

A munkaidő nyilvántartására vonatkozó szabályok megkerülése miatti intézkedések 35 százaléka a kereskedelmi ágazatból került ki. Magas volt az intézkedések aránya a vendéglátás, valamint a feldolgozóipar területén is (18 és 15 százalék).  A pihenőidővel kapcsolatos szabálytalanságok nem jellemzőek. A célellenőrzés alatt, csakúgy, mint 2013-ban, elenyésző számban kellett csak intézkedni a hatóság munkatársainak, és nem volt jelentős mértékű az érintett munkavállalók létszáma sem.

Munka a hidegben: csak óvatosan!
Szokatlanul hideg időjárásra számíthatunk az elkövetkező napokban, így mind a szabadban, mind a zárt környezetben dolgozóknak és munkáltatóiknak is fokozottan ügyelniük kell az ilyenkor alkalmazandó munkavédelmi szabályok betartására. Összegyűjtöttük a legfontosabbakat!
Fekete az építőipar

A munkaviszony létesítésének, illetve az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony bejelentésének elmulasztása miatt alacsonyabb számban kellett intézkedni a munkaügyi hatóságnak (19 százalék). Feketefoglalkoztatást a valamely jogsértéssel érintett munkavállalók 9 százalékánál tártak fel az ellenőrzések. A legrosszabb kép most is az építőiparban mutatkozott, mivel a feketefoglalkoztatással kapcsolatos intézkedések 29 százalékát itt hozta a hatóság, ami az összes feketén foglalkoztatott munkavállaló 35 százalékát érintette. A többi feketén foglalkoztatott munkavállaló nagy része közel azonos arányban a kereskedelem, a vendéglátás és a vagyonvédelem területéről került ki. (16, 18, illetve 15 százalék).

2013-as célellenőrzés során az ellenőrzött munkavállalói létszámból (4302 fő) 311 munkavállaló volt feketén foglalkoztatva (7 százalék), ez az arány idén kedvezőtlenebb volt, mivel az ellenőrzött 3873 munkavállalóból 342 munkavállalót érintett ez a szabálytalanság. (9 százalékot). A pótlékokkal kapcsolatos szabálytalanságok az intézkedések közel felét tették ki, és a kifizetett munkabér elszámolásáról adott tájékoztatás (bérjegyzék) hiánya vagy hibája is nagyobb számban fordult elő.

4 tévhit, amikért milliókra büntethetnek
Túl sok munkaadót kaptak rajta az elmúlt években valamilyen turpisságon. Tízből hét szabálytalankodó vállalkozás megússza anyagi retorzió nélkül a büntetést – és egyre kreatívabbak a jogsértések. Pedig az, hogy nincs elég árbevétele egy cégnek, nem befolyásolja a munkavédelmi ellenőr bírságolási szándékát, ahogy a tevékenységtől sem függ a bírság mértéke. Pedig a cégek többsége mindkettőben bízik, amíg nem bizonyosodik be az ellenkezője. Összegyűjtöttük a leggyakoribb munkavédelmi tévhiteket.

Véleményvezér

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.
Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben

Újabb megszorítás a szenzációsnak ígért évben 

A betegek is pórul járnak.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo