Szárnyalnak a kis- és középvállalkozások

Bizakodva néznek a jövőbe a hazai cégek. A K&H kkv bizalmi index 2 pontot mozdult felfelé, így 10 ponton áll, ami az index történetében a második legjobb eredmény. Eközben a középvállalkozások bizalma az egekbe szökött, jelenleg 31 ponton áll.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

 

Az előző negyedévi nagyobb léptékű ugrást követően most szerényebb mértékben ugyan, de tovább javult a cégek hangulata. A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások egy évre előremutató várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index az elmúlt 14 év második legjobb eredményét érte el, jelenleg 10 ponton áll.

„A vállalkozásokra pillanatnyilag a kivárás jellemző, amit jól mutat az enyhe, 2 pontos emelkedés. Ennek hátterében az áll, hogy a cégek gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló tényezők számottevően, de ellentétes irányba mozogtak, így azok hatásai gyakorlatilag kioltották egymást. Jelenleg az uniós pályázatokra és a közterhekre vonatkozó várakozások javultak, miközben a vállalati hitelkamatokkal kapcsolatban borúlátóbbak lettek a cégek – részletezte az eredményeket Kovács Viktor Zoltán, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

A középvállalkozások bizalma az egekben

A különböző méretű cégek közül jellemzően a középvállalkozások hangulata a legjobb, ami most történelmi maximumot ért el, hiszen várakozásaik 24-ről 31 pontra ugrottak. A mikro- és kisvállalkozások az átlaghoz hasonlóan tekintenek a jövőbe, azonban míg előbbinek a bizalma 5-ről 8 pontra emelkedett, utóbbinak 9-ről 7 pontra mérséklődött” – mondta el a szakember.

Tudják, hogy valamit tenni kell, csak azt nem tudják, mit…
Elmaradtak a hazai kis- és középvállalkozások a digitális átállásban, ami azért is furcsa mert a 90-es években éppen ők voltak a telekommunikációs forradalom motorjai. A Vodafone szerint azonban az elkövetkező években újra a fejlődés élére állhatnak a kkv-k.
Az ágazatok közül az ipari és a szolgáltató cégek közel azonosan (14 és 12 pont), a kereskedelmi szektor viszont ennél jóval szerényebben látja a következő egy évet (-1 pont). „A kereskedelem visszafogottsága mögött feltehetően az áll, hogy bár szárnyal a lakossági fogyasztás, hiszen a KSH legfrissebb adata szerint februárban is jelentősen, 6,6%-kal emelkedett a kiskereskedelmi üzletek forgalma az előző év azonos időszakához képest, ez a növekedés azonban hosszú távon már nem biztos, hogy fenntartható” – mondta el Kovács Viktor Zoltán.

Egyre több vállalkozás talál olyan uniós pályázati kiírást, ami érdekes lehet számára. „Jelenleg a vállalkozások harmada találkozott a cég számára releváns pályázattal, és egy éve folyamatosan nő ezen kkv-k aránya” – mondta el a szakember.

Az eu-s források mellett a közterhekkel kapcsolatban is kismértékű javulásra számítanak a cégek: 41%-ról 38%-ra csökkent a jelenleginél magasabb közterhekkel kalkuláló kkv-k aránya, miközben minden ötödik vállalkozás alacsonyabb adókra és járulékokra számít a következő egy év során.

Mindezek mellett a vállalati hitelkamatokban kismértékű, 1,3%-os díjnövekedést valószínűsít a szektor.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo