Számokkal bizonyítjuk, hogy megéri a munkavédelem

A munkavédelemre leginkább szükséges rosszként tekintenek a hazai munkáltatók - ez abból is látszik, hogy a cégek 80%-a nem tartja be a szabályokat. Pedig a biztonságos és egészséges munkahely anyagilag is megéri. Mindenkinek.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Elfogadta a kormány a munkavédelem nemzeti politikáját, amely 2016-2022-ig meghatározza a hazai munkavédelem prioritásait. Az erről szóló határozat a héten jelent meg a Magyar Közlönyben. A gyors technikai és technológiai változások magukkal hozták a munkakörülmények átalakulását is, a foglalkozási megbetegedések jellege folyamatosan változik – fogalmazott Cseresnyés Péter munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkár az „Egészséges munkahelyet minden életkorban" című konferencián, az eddig nem ismert kockázatokra való felkészülés érdekében a kormány az államtitkár elmondása szerint a munkavédelmi kutatás, fejlesztés támogatását is fontosnak tartja.

Kép:EU OSHA

A munkavédelemmel kapcsolatos fegyelemmel viszont egyelőre jócskán vannak problémák a munkahelyeken derült ki Dr. Simon Attila István az NGM munkaerőpiacért felelős helyettes államtitkár tájékoztatásából. Az ellenőrzött vállalkozások 80%-ánál találtak valamilyen szabálytalanságot, hibát, közös felelősség és feladat, hogy ezt minél alacsonyabb szintre sikerüljön leszorítani – mondta a helyettes államtitkár.

A módszer sokáig a súlyos bírságok kiszabása volt, mostanra viszont a jogszabályalkotók számára is nyilvánvaló tapasztalat lett, hogy – ahogy az államtitkár helyettes fogalmazott – „a munkavédelmi fegyelemmel semmilyen összefüggése nincs a bírságok mértékének”. (Ennek ellenére azért bőven volt bírság is tavaly.) Ezért arra jutottak, hogy a poroszos, bírságon alapuló megközelítés helyett a támogató, partneri megközelítés lesz eredményesebb. A jó gyakorlatok bemutatása és a tájékoztatás mellett azért nem tekintettek el a szabályoktól és a bírságoktól sem – sőt, a kkv-kat jövő év elejétől újabb szankció sújthatja. A Munkavédelmi Törvény júliusi módosítása értelmében 2017. január 9-től már a 20 főnél több munkavállalót foglalkoztató cégeknek is kötelező lesz munkavédelmi képviselőt választaniuk, ellenkező esetben komoly közigazgatási bírsággal kell számolniuk. Hogy minek kell megfelelni, hogy elkerülhető legyen a félmillió forintos büntetés, arról itt olvashat részletesebben.

Komoly veszteség

Ugyanakkor bár a munkáltató feladata a szabályok ismerete és betartatása, valamint az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés alapvető követelményeinek megteremtése, elsődlegesen nem a bírság elkerülése érdekében érdemes foglalkozni a kérdéssel, hanem a tényleges gazdasági előnyök miatt.

Az ILO, a nemzetközi munkavédelmi ügynökség adatai szerint a munkabalesetek és a foglalkozási eredetű megbetegedések teljes költsége a világ GDP-jének 4 %-át tesz ki, az Európai Bizottság adatai szerint pedig a munkabalesetek költsége (beleszámítva a kiesett munkát és a balesetek okozta plusz költségeket) 2000-ben, az EU15-ben 55 milliárd euró volt. A helyettes államtitkár szerint hazai viszonylatban is óvatos becslések szerint is 200 milliárd forintos veszteséget jelent nemzetgazdasági szinten a munkahelyi balesetek miatti kiesés és költés.

Forrás: EU OSHA

Megtérülő költség

A munkavédelembe fektetett pénz tehát sokszorosan megtérülhet, a vállalkozások számára azonban ez a megtérülés nehezen kalkulálható – mondta Dr. Simon Attila István, így leginkább a felelős működés iránti elkötelezettség növelése lehet az, ami valódi változást hoz a munkavédelmi fegyelem ügyében.

De azért elég meggyőző számokat is tudunk mutatni arra vonatkozóan, hogy mennyire éri meg ez a befektetés.

  • Az Egyesült Királyság Munkavédelmi Ügynöksége (HSE) adatai szerint a vezetési tanácsadásba és a munkavédelemi képzésbe befektetett 175.000 £ rövid időn belül 286 %-os (500.000 £) hasznot hozott.
  • Az  európai munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi ügynökség (EU-OSHA) felmérése szerint minden munkavédelembe fektetett 1 euró 2,5 – 4,8 eurós megtérülést eredményez.
Az anyagiak mellett a munkavédelmi fegyelem javulása, a munkabalesetek csökkenése komoly üzleti előnyöket is jelent. Az Egyesült Királyság Munkavédelmi Ügynökségének adatai szerint ennek hatására egyértelműen javul a termelékenység, csökken a hiányzások száma, jelentős anyagi megtakarításokkal számolhat a munkáltató (többek között a kártérítési igények és biztosítási költségek csökkenésével), valamint javulnak az ügyfél és beszállítói kapcsolatok, a cég jó hírneve megerősödik. A munkavállalók elégedettebbek lettek, javult a munkamorál, erősödött a motiváció és csökkent a fluktuáció is.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo