Vannak, akik szerint a jövőben vezetőnek lenni a világ legnehezebb és legellentmondásosabb feladata lesz. De mikor volt könnyű és egyszerű embereket vezetni? A jövő kihívása abban rejlik, hogy egy exponenciálisan fejlődő világban kell jövőképet, útmutatást, biztonságot teremteni az embereknek. Ezért a jövő vezetőinek le kell bontaniuk a határokat, új vezetési és gondolkodási módszereket kell alkalmazniuk, miközben megjósolják a megjósolhatatlant, és folyamatos innovációra sarkallják szervezetüket.
Harmóniát létrehozni - ez a vezető feladata
Teljesen más értékek lesznek fontosak a jövő vezetőinél, mint eddig – véli Veres Rita, az Aon Hewitt, a világ legnagyobb humánerőforrás és outsourcing cégének magyarországi vezetője és a jövővel foglalkozó, amerikai központú Singularity University budapesti nagykövete.
– Tavaly kaptam meg életem legfontosabb díját, az év legjobb női vezetője lettem, és akkor döbbentem rá arra, mennyire fontos része az életemnek, hogy a cégnek jó vezetője legyek. Vezetőnként van egy missziónk – folytatta –, hogy mit akarunk létrehozni, de lehet, hogy a cégünkben dolgozó emberek egészen mást fognak létrehozni és a piaci szereplők, a trendek is alakítják ezt a képet. Az a fontos, hogy tökéletes harmóniát tudjunk létrehozni egy cég életében.
A NASA kutatóközpontjában lévő Singularity University hazai nagyköveteként Veres Ritát sokat kérdezik arról, hogy az exponenciálisan fejlődő technológiák: a robotika, az automatizáció, a mesterséges intelligencia, a 3D nyomtatás, hogyan alakítják át az egyes ember magán- és szakmai életét.
Megváltozik a hatalom szerepe
– A kedvenc megfogalmazásom, hogy a jó vezető a legemberibb ember. Sokáig azt gondoltuk, hogy az IQ a legfontosabb, vagyis hogy egy jó vezető nagyon okos legyen, kérlelhetetlenül racionális. A legújabb kutatások viszont azt mutatják, hogy ha jövőről beszélünk, az EQ, vagyis az érzelmi intelligencia szerepe sokkal inkább felértékelődik. És mindez azért, mert a hatalom szerepe megváltozik, sokkal diffúzabb, sokkal kevésbé magától értetődő, mint eddig gondoltuk – folytatta Veres Rita.
Szerinte a jövő vezetőjénél nem az irányítás a fontos, hanem az, hogy követőket találjon. Vagyis ki kell engedni a kezünkből a hatalmat és a kontrollt. Ehhez pedig bizalom kell. A jövő vezetőjének pontosan kell tudnia, hogy hogyan tud hatással lenni az emberekre, szervezetekre. És ehhez az érzéseire kell hagyatkoznia.
– Intuíciókkal lehetünk jó vezetők a jövőben, és nem szabad elfelejteni: 20 évvel ezelőtt még a ma volt az elképzelhetetlen jövő. Fontos tudni, hogy az exponenciális technológiák: a robotika, az automatizáció, a mesterséges intelligencia rövid időn belül teljesen át fogják alakítani a munka világát. Persze ebben rengeteg lehetőség is van, de erről beszélnünk kell. (Valószínűsíthető, hogy hamarosan a világ lakosságának éppúgy tagja lesz több milliárd ember és több milliárd robot is, utóbbiak végzik majd a nehéz rutinmunkák nagy részét.) Veres Rita legközelebb október 27-én ad elő ebben a témában is Magyarország első HR-fesztiválján, ahol arra is keresik a választ, hogy a következő években milyen változásokat kell majd a cégeknek végrehajtaniuk, hogy megtalálják és meg is tudják tartani a tehetséges fiatal és tapasztalt kollégákat.