Sokkal több szakmunkást keresnek a cégek, mint tavaly – hol a legnagyobb a verseny?

A munkaerőpiacon az elmúlt másfél évben jelentős változások mentek végbe, amelyek a szakmunkások lehetőségeit is átalakították. A havi bérigény nőtt 2021-re, a releváns álláskeresők átlagosan nettó 233 ezer forintos fizetésre számítanak.

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Profession.hu saját adatbázisa alapján friss elemzést készített a szak-, betanított- és segédmunkás állások keresletének és kínálatának viszonyáról, a jelentkezők helyzetéről, az elvárt fizetésről. A szak-, betanított- és segédmunkásokat toborzó hirdetések számát vizsgálva szignifikáns ugrást történt a tavalyi évhez képest: 61 százalékkal több hirdetés került ki Magyarország piacvezető állásportáljára 2021-ben. A legnagyobb hirdetésszám-növekedés Vas, Győr-Moson-Sopron és Zala megyék esetében történt, miközben a Tolna és Nógrád megyében volt a legalacsonyabb.

Az építőipari álláshirdetések száma 41 százalékot emelkedett az elmúlt egy év során.  E szektorban már évek óta szakember hiány van – függetlenül a járványtól – a külföldre vándorlás, a szakma elöregedése és a megfelelő mennyiségű és minőségű utánpótlás elmaradása miatt.

(Fotó: Pixabay)

A szakemberek iránti igényt elemezve kirajzolódik, hogy a gépkezelők iránti kereslet nőtt a legjobban idén: 113 százalékos növekedés mérhető az előző éves adatokhoz képest, amit a betanított munka (103 százalék), a felszolgáló, pincér, pultos (101 százalék), a konyhai munka (86 százalék) és a műszerész (83 százalék) követ sorrendben. A legkevésbé dinamikusan növekvő három kategória a takarítás, tisztítás (19 százalék), a személy- és vagyonvédelem (6 százalék) és végül a biztonsági őr, vagyonőr, portás (1 százalék) jelenleg.

Jelentős növekedés a pandémia előtti állapothoz képest

A gazdaság stabilizálódásával újra beindult a munkaerő-toborzás is, a hirdetések robbanásszerű gyarapodásával csökkent az egy hirdetésre jutó jelentkezések átlagos száma a tavalyi év azonos időszakához képest. Ebben közrejátszik a mostani, korábban soha nem látott hirdetési volumennövekedés, illetve a tavalyi adatok alakulása, amikor a munkahelyek bezárása következtében megsokszorozódott álláskeresők száma extrém túljelentkezést alakított ki a munkaerőpiacon. Jelenleg az egy meghirdetett pozícióra jelentkező szakmunkások száma 41 százalékkal magasabb, mint a pandémia előtt.

A meghirdetett állásokra jelentkezők száma alapján elmondható, hogy az előző évhez képest most a legnagyobb kihívás felszolgálókat, pincéreket, pultosokat és szakácsokat találni, amit a gépkezelő, valamint a hegesztő, lángvágó követ, majd az anyagmozgatás, rakodás.

Hasonló jelenséget láthatunk a gazdasági növekedés egyik fontos pillérénél, a munkaerőhiány által régóta akadályozott építőiparnál is, ahol a tavalyi évben tetőző extrém viszonyokat követően már visszarendeződött a helyzet, sőt 33 százalékos növekedés tapasztalható az egy meghirdetett pozícióra jutó pályázók arányában.

Az összes jelentkezés tekintetében a fizikai munkakörökben meghirdetett állásokra beadott pályázatok száma 9 százalékkal csökkent a tavalyi adatokhoz képest. A legjelentősebb növekedés tekintetében a szabó, varró kategória vezet közel 32 százalékos emelkedéssel, amelyet a fodrász, kozmetikus követ majdnem 29 százalékkal, majd a konyhai munka (valamivel több, mint 20 százalék), autószerelő, szervizes és a masszőr (közel 19 százalék).

Növekvő átlag bérigények a piacon

A releváns szakembereknél – azaz az aktív álláskeresőknél, akik a tapasztalatuknak megfelelően jelentkeztek az üres pozíciókra – a havi bérigény nagy átlagban nettó 233 ezer forint, ami tavaly óta 7 százalékot emelkedett. A legjelentősebb bérigény-növekedés a gépszerelő, valamint a lakatos, géplakatos esetében történt (11-11 százalékos növekedéssel 320 000 és 353 ezer forint), amit a gépkezelő követ (9 százalékos növekedéssel 247 000 forint), majd a hegesztő, lángvágó és a betanított munka (9-9 százalékos növekedéssel 382 ezer és 213 ezer forint).

Az elvárt bérek nagysága szerint sorrendben a hegesztő-lángvágó szakma áll 382 ezer havi nettó fizetési igénnyel, amit a lakatos-géplakatos követ (353 ezer forint), villanyszerelő (328 ezer forint), autószerelő, szervizes (321 ezer forint) és a gépszerelő (320 ezer forint).

Magas aktivitás az alacsonyabb végzettségűek körében

A vizsgált célcsoportban a jelentkezők közel háromnegyedének a középiskolai érettségi a legmagasabb iskolai végzettsége, ami a tavalyi adatokhoz képest 7 százalékponttal nőtt. Ezzel párhuzamosan a szakmai tapasztalat mértéke is jelentős, hiszen a jelentkezők 33 százaléka már több, mint 10 éve dolgozik” – egészíti ki az elemzést Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója.

Véleményvezér

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda

Hűtlen kezeléssel vádolja Pokorni Zoltán volt fideszes polgármestert utóda 

Pokorni Zoltán annak idején kéz levágást ígért azoknak, akik lopnak.
Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással

Az Orbán-kormányt gyanúsítják a kárpátaljai templom elleni támadással 

Orosz-magyar közös titkosszolgálati akció?
A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat

A kárpátaljai templom elleni támadás mögött az orosz titkosszolgálat is állhat 

Gyanús körülmények a kárpátaljai templom felgyújtási kísérlete körül.
Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak

Ursula elküldte a selyemzsinórt Orbán Viktornak 

Az orbáni hintapolitikát megelégelték az európai nagyhatalmak.
Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését

Orbán Viktor megírná Brüsszel helyett az unió költségvetését 

Drukkolunk Orbán Viktornak, hogy jobb költségvetést írjon Brüsszelnél.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo