Rossz főnökök, avagy kiket kell nekünk elviselnünk?

Munka- vagy hatalommániás, erőszakos, korrupt, következetlen, dilettáns - csak néhány a legrosszabb vezetői típusokból, akiket kénytelenek vagyunk elviselni munkahelyünkön. A karrier-tanácsadó szerint, ha nem jövünk ki főnökünkkel, akkor inkább a szervezeten belül nézzünk szét, mert most kockázatos a munkahelyváltás.

Egyik helyen rossz, míg a másik munkahelyen a legjobb - valahogy így lehetne összefoglalni azt, amit a vezetői stílusok hatékonyságáról tudunk. A HR szakemberek ugyanakkor hangsúlyozzák: a feladattól függ, melyik a leghatékonyabb vezető, az irányítás stílusánál pedig a szervezet jellege, tevékenységi köre és a kultúra a meghatározó. A dolgozó pedig az, aki elszenvedi a rossz vezetők stílusát.

Dr. Juhos Andrea, a DBM Magyarország ügyvezető partnere, karrier-tanácsadó, felsővezetői coach portálunknak elárulta, melyek a legrosszabb főnöktípusok, és mi a teendő, ha nem kedveljük főnökünket.

Erőszakos

Az első a nagyon erőszakos, hatalomorientált főnök, aki folyton irányítani akar, felelősséget nem ad át. A szakember szerint ugyanakkor akad néhány olyan helyzet és munkahely, ahol kifejezetten ez a típus a leghatékonyabb. Vannak ugyanis olyan szervezetek, intézmények, mint például a hadsereg, ahol a határozott, egyértelmű parancsokkal történő irányítás a célravezető

Puhány

A második ennek az ellenkezője, vagyis a gyenge kezű, döntésképtelen vezető, akinek - éppen ezen jellemzőiből kifolyólag - nincs respektje munkahelyén, ez éppúgy igaz a mikrokörnyezetére, mint az egész szervezetre. Nem tudja megfogalmazni elvárásait, így megfelelően értékelni sem képes, ami miatt nem kedvelik dolgozói, nem tudnak rá felnézni.

Hatalommániás

A harmadik típus visszaél hatalmával, vezetői szerepével, amely sokszor szexuális zaklatással is párosul. Ez utóbbi váltja ki a legnagyobb ellenállást a dolgozókból.

Igazságtalan

A negyedik főnöktípus szeret más tollával ékeskedni, vagyis ellopja a dolgozók újító ötleteit, és mindazokat sajátjaként használja fel, ha azonban kudarcot vallanak a dolgozói elképzelések, kizárólag az ötletgazdákat teszi felelőssé, és maximálisan meg is torolja azokat.

Munkamániás

Az ötödik a munkamániás főnök, aki a munkának él, magánemberként jóformán megközelíthetetlen. Juhos Andrea ezen belül is kétféle típust különböztet meg. Az egyik, amikor a vezér új környezetbe, idegen kultúrába csöppenve nem tudja kihasználni lehetőségeit és ezért temetkezik a munkába. - Sok külföldi felső vezető küzd ezzel a helyzettel - tapasztalja Juhos.

A munkamániás alapesete pedig az, ami már életvezetési tanácsokkal sem orvosolható, mivel a munkát magánéleti problémák miatt részesíti előnyben. - Senki nem születik egyedülálló munkamániásnak. Ez egy pótcselekvés, mivel az egyén életének más területei üresek, nincsen párkapcsolata, barátai, nem tartja a kapcsolatot a családdal, nincsen hobbija, - húzza alá a karrier-tanácsadó. Juhos Andrea coach-ként gyakran találkozik ezen típussal és a dolgozói visszajelzésekből arra következtet, hogy nem szeretik a munkamániával küzdő menedzsert alkalmazottai, hiszen úgy érzik, azért mert a vezetőnek nincsen magánélete, már nekik sem lehet. A vezető ugyanakkor sokszor takarózik azzal, hogy ő nem várja el alkalmazottaitól, hogy a nap minden percében rendelkezésére álljanak, a dolgozók azonban nem így érzik, amikor reagálniuk "illik" egy hajnali egykor kapott levélre. - Ez egy szerepmodell, amely nem segíti a beosztottakat - magyarázza a karrier-tanácsadó.

Korrupt

A hatodik típus a korrupt, etikátlan vezető. - Ez a típusú menedzser rendkívül mérgező egy munkahelyen. Mert ha részt vesz benne a dolgozó, akkor a vezető cinkosává és etikátlanná válik, ha pedig nem azonosul vele, akkor kirekesztetté válik. De az sem megoldás, ha a dolgozó úgy tesz, mintha nem tudna arról, hogy főnöke milyen üzleteket bonyolít le - vezeti le Juhos. Vagyis ezt a helyzetet, illetve ellentmondást már csak a vezető leleplezése, büntetése oldhatja fel.

Dilettáns családtag

A hetedik vezetőfajta úgy tölt be vezetői pozíciót a cégnél, hogy vagy ő a tulajdonos, vagy "valakinek a valakije". A családi vállalkozásoknál gyakori jelenség, hogy a felső vezetés a családból vagy pedig annak ismerőseiből kerül ki, attól függetlenül, hogy társul-e alkalmassággal, hozzáértéssel, vezetői képességekkel. Ha nem, az visszás helyzeteket teremthet. - Ha valaki csupán azon jogon foglal el egy vezetői pozíciót, mert a család tagja, vagy a tulajdonos menye, az akár a vállalkozás végét is jelentheti és ront a munkahely légkörén - magyarázza a coach.

Rossz főnökből jó vezető?

A korrupt, megvesztegethető, etikátlan vezetőn csak a börtön és az ezzel járó megbélyegzés tud esetleg változatni. A munkamániás vezetőnek pedig a legtöbb esetben terápiára van szüksége ahhoz, hogy meg tudja oldani magánéleti problémáit. Az összes többi főnök egyéni fejlesztéssel úgymond "megmenthető" - véli Juhos Andrea.

HR Portál

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo