Rossz világ jön az adóelkerülőkre

Hazánkban is változásokat hoz a nemzetközi adóelkerülés elleni küzdelem. Véget vetnének a nemzetközi nagyvállalatok adóelkerülési gyakorlatának a G20 pénzügyi vezetői, akik hétvégi, ausztráliai értekezletükön tárgyalták meg az OECD erre vonatkozó javaslatait.

Nem hagyják elsíbolni az adót – Kép: SXC

A G20-ak kijelentették: folytatni kívánják a nemzetközi együttműködést, amelynek célja, hogy a multik ne tudják adóparadicsomok vagy különleges adóstruktúrák révén minimalizálni az adókötelezettségüket. A törekvések nem csak az olyan vállalatokat érinthetik majd, amelyek az elmúlt időszakban az adóelkerülés elleni küzdelem célkeresztjében szerepeltek – mint az Apple, a Google és a Starbucks –, hanem számos hazánkban működő nemzetközi vállalkozást is. (A magyar cégeknek egyébként is fogynak az offshore-menedékek.)

2013-ban dolgozta ki az OECD adóügyi bizottsága a G20-ak felkérésére azt a 15 pontos akciótervet, amely az adóköteles jövedelmek alacsony adókulcsú országokba történő átcsoportosítását (BEPS - Base Erosion and Profit Shifting) kívánja megakadályozni. A fellépés abból a nemzetközi célkitűzésből indult ki, hogy a jövedelmeket ott kell megadóztatni, ahol a profitszerzés és a tényleges gazdasági tevékenység történik.

„E célkitűzés mentén az utóbbi időben több komoly támadást indítottak egyes nemzetközi nagyvállalatok ellen. Az Apple, a Google és a Starbucks példái mind arra mutattak rá, hogy bár a tényleges eladások a világ számos országában folynak, az adóköteles jövedelmek végül egy-egy alacsonyabb adóterhű államban landolnak. Ez jelentős költségvetési bevételkiesést jelent az értékesítés országának, de versenyhátrányba hozza a kisebb vállalkozásokat is” – mondta el Békés Balázs, a Ryan amerikai adótanácsadó cég régiós vezetője.

Még mindig Ciprus a magyar offshore-paradicsom
Mérsékelten ugyan, de csökken azon magyar cégek száma, amelyek tulajdonosa valamely offshore országbeli cég. Ciprus tavaly májusi pénzügyi összeomlásával csökkent ugyan az országban székelő magyar cégtulajdonosok száma, de még így is a Seychelles-szigetek és Hollandia mellett itt van a legtöbb tulajdonos bejegyezve.
A BEPS akcióterv főbb témakörei azt célozzák, hogy a vállalkozások ne használhassák ki a nemzeti adórendszerek közötti eltéréseket az adófizetés elkerülésére, ne élhessenek vissza a kettős adóztatási egyezmények adta kedvezményekkel. Emellett fontos törekvés, hogy jöjjön létre egy olyan átlátható nemzetközi adókörnyezet, amelyben a nemzeti adóhatóságok az adózókat az országhatárokon túl is ellenőrizni tudják.

Az akcióterv alapján a múlt héten tette közzé az OECD adóügyi bizottsága az első konkrét javaslatait, amelyeket hétvégén a G20-ak pénzügyi vezetői is megtárgyaltak. A javaslatcsomag az akcióterv 7 pontját érinti, és kitér többek között a digitális gazdaság hatékonyabb adóztatására, valamint annak kiküszöbölésére, hogy egyes országok túlzott adókedvezményekkel csalogassák magukhoz a jövedelmeket. Annak megakadályozására is javaslatot tesz, hogy a cégek  –  duplán – vonjanak ki az adóztatás alól olyan jövedelmeket, amelyeket a kifizető országában költségként már elszámoltak. Az OECD adóügyi bizottsága kilátásba helyezte, hogy a megoldási javaslatok alapján létrehoznának egy többoldalú egyezményt, amely világszinten biztosítaná az adórendszerek koherenciáját, és ezzel a visszaélések megelőzését.

„Az OECD és a G20-ak törekvése Magyarországot is érinti, hiszen hazánk tagja az OECD-nek, és az Európai Unión keresztül részt vesz a G20-ak munkájában. A kezdeményezések eredményeként a magyar adórendszert is több ponton hozzá kell majd igazítani a nemzetközi követelményekhez, a magyar adóhatóság pedig rövid időn belül bekapcsolódhat a széles körű automatikus nemzetközi információcserébe. A nemzetközi összefogás hamarosan alapvető változásokkal járhat, ezért a hazánkban működő nemzetközi vállalatoknak is át kell gondolniuk, hogy adóstruktúráik a formálódó új szabályoknak is megfelelnek-e" – mondta el Békés Balázs.

Már nem érdemes bújócskát játszani a NAV-val
Magyarország adóegyezményeinek köszönhetően egyre kevesebb országban érezhetik magukat biztonságban az eltitkolt jövedelmek és vagyonok tulajdonosai. Magyarország novemberi csatlakozása az OECD többoldalú adóügyi együttműködési egyezményéhez tovább növelte az információszolgáltatást lehetővé tevő megállapodások számát.

Véleményvezér

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 
Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország

Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország  

Ukrajna és Románia is jobban teljesített. 
Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok

Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok 

Épül, szépül a körbezárt uradalom környéke is. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo