Öt eset, amikor a társasági szerződést módosítani kell

A társasági szerződést bizonyos változások esetén szinte azonnal módosítani kell. De melyek azok az esetek, amikor ez kötelező a cégek számára? Az alábbiakban összefoglaltunk az 5 legtipikusabbat.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A társasági szerződés módosítását – ha a cégtörvény ettől eltérően nem rendelkezik – a változás megtörténtétől számított 30 napon belül a vezető tisztségviselőknek kell bejelenteniük a cégbíróságnak. Cégmódosításra leggyakrabban a vállalkozás tagjainak személyében vagy tulajdonrészében történt változás miatt kerül sor. Az erre (változásbejegyzésre) irányuló kérelmet a cég szervezeti képviselője jogi képviselő útján köteles előterjeszteni.

Az alábbiakban összefoglaltunk öt esetet, amikor a társasági szerződést kötelező módosítani és azt is, milyen következményekkel járhat a szabályok be nem tartása:

1.  Üzletrész átruházása kft.-nél

A társaság bejegyzését követően a tagok jogait és a társaság vagyonából őket megillető hányadot az üzletrész testesíti meg. Az üzletrész a társaság tagjaira – a társaság saját üzletrészét kivéve – szabadon átruházható (üzletrészeladás, üzletrész-adásvétel, üzletrész-átruházás, cégátírás). A társasági szerződésben a tagok egymásnak elővásárlási jogot biztosíthatnak, illetve az üzletrész harmadik személyre történő átruházását egyéb módon korlátozhatják, vagy feltételhez köthetik. Az üzletrészt harmadik személyre csak akkor lehet átruházni, ha a tag a törzsbetétét teljes mértékben befizette, hívja fel a figyelmet a Cégvarázsló.hu. Az üzletrész átruházása esetén az átruházónak a tagsági jogviszonyból eredő jogai és kötelezettségei az üzletrész megszerzőjére szállnak át. Az üzletrész átruházásához írásbeli szerződést kell kötni. Az üzletrész-átruházás cégmódosítást igényel, a változást változásbejegyzési eljárásban kell bejelenteni az illetékes cégbíróságon.

Három dolog, amire a cégtulajdonosoknak feltétlenül ügyelniük kell:

  • Az eladó teljes egészében rendelkezésre bocsátotta-e a tagsági jogviszonya keletkezésekor vállalt vagyoni hozzájárulását? Amennyiben nem, nem lehet átruházni az üzletrészt.
  • A létesítő okiratban üzletrész átruházásának jogcímére, vagy az elővásárlási jogra vonatkozóan milyen kikötések szerepelnek.
  • Átruházás esetén kezelni kell a korábbi tag által a társaság részére nyújtott tagi kölcsön sorsát is (Ehhez itt ad segítséget a Piac&Profit szakértője).
2. Tevékenységi kör módosítása Tevékenységi körök módosítására legfőbb szervi határozattal van lehetőség, azonban a változásokat ügyfélkapun keresztül kell jelezni az adóhatóság részére, aki a változást elektronikus úton közli a cégbírósággal. Ennek elmulasztása bírságot vonhat maga után.
Ha módosul, még leszek teendők
A 2014. március 15. (az új Ptk. hatálybalépése előtt) alapított társaságok tagjai kötelesek társaságaikat az új törvény szabályainak megfeleltetni. Ez a kötelezettség automatikusan beáll, amikor a tagok a társasági szerződést vagy egyéb cégadataikat a határidő után először módosítják, de legkésőbb 2016. március 15-én minden hazai vállalkozásnak az új Ptk. szabályai szerint kell működnie. A kft.-k törzstőke-emelési kötelezettsége is az első változtatáshoz kötődően kötelező. Itt talál további részleteket.
3. Bel-és/vagy kültag cseréje

Amennyiben a cég bel- vagy kültagjaiban változás történik, és a korábbi tagsági jogviszony megszűnik, szintén szükség van a társasági szerződés módosítására. A tagsági jogviszony megszűnhet:

  • ha a tag a társasági szerződésben meghatározott vagyoni hozzájárulását felhívás ellenére nem teljesítette;
  • a tagok közös megegyezésével;
  • a tag kizárásával;
  • rendes felmondással;
  • azonnali hatályú felmondással;
  • a társasági részesedés átruházásával;
  • a tag halálával vagy megszűnésével;
  • ha annak fenntartása jogszabályba ütközik.
Az alapító(k)nak vagy a belépő tag(ok)nak ügyelniük kell arra, hogy a társaság könyvelése rendben legyen, különös tekintettel az éves beszámolók határidőben történő benyújtására, illetve az adóhatóság részére teljesítendő eseti adatszolgáltatásokra; ezen feladatok a vezető tisztségviselőt terhelik.

4. Új vezető tisztségviselő megválasztása

Amennyiben a társasági szerződés másként nem rendelkezik, a vezető tisztségviselőket határozott időre, de legfeljebb öt évre kell megválasztani, illetve a társasági szerződésben kijelölni. Ha a társasági szerződésben a vezető tisztségviselői megbízás időtartamáról a tagok (részvényesek) nem rendelkeznek, a vezető tisztségviselőt öt évre megválasztottnak kell tekinteni, kivéve, ha a gazdasági társaság ennél rövidebb időtartamra jött létre.

A vezető tisztségviselői megbízás az érintett személy általi elfogadással jön létre. A vezető tisztségviselők újraválaszthatók, és a társaság legfőbb szerve által bármikor, indokolási kötelezettség nélkül visszahívhatók.

Megszűnik a vezető tisztségviselői jogviszony:

  • a megbízás időtartamának lejártával,
  • visszahívással,
  • törvényben szabályozott kizáró ok bekövetkeztével,
  • lemondással,
  • ha a tisztségviselő meghal,
  • külön törvényben meghatározott esetben.
Kép:sxc

A tagsági jogviszony megszűnésével a felelősség nem szűnik meg feltétlenül a betéti társaságok esetében - figyelmeztet dr. Hajdú-Dudás Mária ügyvéd. A társaság volt tagja és a megszűnt tagnak a társaságba be nem lépett jogutódja a tagsági jogviszony megszűnésétől számított ötéves jogvesztő határidőn belül ugyanúgy köteles helytállni a tagsági jogviszony megszűnése előtt keletkezett társasági tartozásokért, mint a tag a tagsági jogviszonya fennállása alatt.

A vezető tisztségviselők cégjegyzési joga lehet önálló vagy együttes. A cégjegyzés módjában bekövetkezett változás esetén is kötelező a cégmódosítás bejelentése.

A vezető tisztségviselő személyét érintő változásoknál figyelni kell az összeférhetetlenségi szabályokra. A változást követően az adóhivatal megvizsgálja, hogy az Art. rendelkezéseiben foglaltaknak megfelel-e az új vezető tisztségivselő. Amennyiben nem, úgy a felhívja a társaságot az akadály elhárítására. Amennyiben a társaság nem hárítja el az akadályt – megfelelő tisztségviselő választásával, vagy kimentési kérelem előterjesztésével – az adóhatóság a cég adószámát törli.

5. Székhelyváltozás, telephelyváltozás, fióktelepváltás

A cég székhelye a cég bejegyzett irodája. A bejegyzett iroda a cég levelezési címe, az a hely, ahol a cég üzleti és hivatalos iratainak átvétele, érkeztetése, őrzése, rendelkezésre tartása, valamint ahol a külön jogszabályban meghatározott, a székhellyel összefüggő kötelezettségek teljesítése történik. A cég, létesítő okirata úgy is rendelkezhet, hogy a cég székhelye egyben a központi ügyintézés (döntéshozatal) helye. Amennyiben a cég székhelye nem azonos a központi ügyintézés helyével, a központi ügyintézés helyét a létesítő okiratában és a cégjegyzékben fel kell tüntetni. A székhely azonban nem lehet postafiók, mivel  az egyben az iratőrzés helye, ahol cégtáblát is ki kell rakni! A székhely használathoz egy tulajdoni lap és egy nyilatkozat is szükséges – mutat rá dr. Kathi Krisztina, az Adóiroda ügyvédje. (Letölthető székhelynyilatkozat-mintát itt talál.)

A cég székhelye, telephelye és fióktelepe olyan ingatlan lehet, amely a cég tulajdonát képezi, vagy amelynek használatára a cég jogosult. A cégjegyzékben a lakóhelyet, illetve székhelyet (telephelyet, fióktelepet) az irányítószám, helység, utca, házszám, emelet, ajtószám (vagy helyrajzi szám) feltüntetésével kell megjelölni. A cégnek a székhelyét cégtáblával kell megjelölnie. A cégbíróság – a székhelyváltozást megelőző változásbejegyzési kérelmek elbírálása után – intézkedik az áttételről.

A változást illeték és közzétételi költségtérítés megfizetése nélkül lehet bejelenteni a cégbíróságon, ha a változás a cég tevékenységi körét érinti, illetve ha a változás állami vagy önkormányzati döntés alapján a cég székhelyének (telephelyének, fióktelepének) más megye illetékességi területéhez való csatolására vagy a cégjegyzékbe bejegyzett helységnév, utcanév, illetve házszám változására vonatkozik.

A székhelymódosítás esetén az új székhelyet is cégtáblával kell megjelölni, amennyiben ez elmarad, a cégbíróság törvényességi felügyeleti eljárást indíthat a céggel szemben, amely bírsággal, illetve a cég törlésével is járhat.

A cégmódosítás költségeiről és további  olyan esetekről, amelyek cég társasági szerződésének módosítását teszik szükségessé, cikkünk folytatásában olvashat.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo