A központi hitelinformációs rendszerről szóló törvény értelmében 2012 tavaszától a korábbi negatív adóslista mellett egy újabb nyilvántartást is vezetni fog BISZ Központi Hitelinformációs Zrt.. A pozitív adóslista azon lakossági ügyfelek adatait tartalmazza, akik hitel- vagy hitel-jellegű szerződéssel rendelkeznek valamely hazai pénzintézetnél. Az ügyfelek a hitelszerződéshez kapcsolódó adataikkal - egyebek mellett a szerződés típusa és azonosítója, a kontraktus megkötésének, lejártának, megszűnésének időpontja, a szerződés és a törlesztőrészlet összege, devizaneme, valamint a törlesztés módja - automatikusan bekerülnek az adatbázisba. A törvény értelmében a pozitív adóslista az adatfeltöltést követően 2012 tavaszán kezdi meg működését. A bankok 180 napot kaptak a felkészülésre és január 9-ig kellett a hatályos hitelszerződéseik adatait feldolgozniuk és ügyfeleik részére az adatokról tájékoztatást küldeniük. Az ügyfelek a tájékoztató kézhezvételétől számított 15 napon belül kérhetik adataik pontosítását. A fennálló szerződések ügyfelekre vonatkozó referenciaadatait a törvény hatályba lépésétől számított 60 napon belül, az elmúlt 5 évben lezárt szerződések adatait pedig legkésőbb a törvény hatályba lépésétől számított 180 napon belül kell átadni. (A pozitív adóslista létrehozása nem új gondolat - 2009-ben törvénytervezet is készült a erről -, de a megvalósítása többször is akadályba ütközött, elsősorban adatvédelmi szempontból.)
„Az adatokat a pénzintézetek kizárólag akkor kérhetik le, ha valaki hitelkérelemmel fordul egy bankhoz. Ezek az adatok elősegítik, hogy a hitelbírálati folyamat gyorsabb legyen, ugyanakkor megalapozottabb információk alapján dönthetnek a bankok a hitel odaítéléséről. A jó hitelmúlttal rendelkező adósok pedig kedvezőbb megítélésre számíthatnak egy új hitel felvételekor" - mondta el dr. Bába Ágnes, a K&H Bank lakossági banki divízióért felelős vezérigazgató-helyettese. „A bankok oldaláról a pozitív adóslista abban nyújt segítséget, hogy elővigyázatosabban tudnak eljárni a hitel odaítélése során, és ezzel megelőzhető az ügyfelek túlzott eladósodottsága."
A központi rendszerben lévő adatok alapján látható, hogy a hitelkérelmező jövedelme milyen mértékben van terhelve hitelekkel. Így kiszűrhető az a veszélyes gyakorlat is, amikor az ügyfelek a korábban felvett hitelek visszafizetését egy újabb hitelből próbálják megoldani, és előbb-utóbb adósságspirálba kerülnek. A pozitív adóslistának köszönhetően az ügyfelek számára olcsóbbá válhatnak a hitelek, eddig ugyanis mindenki hitelébe belekalkulálták a nem fizető adósok kockázatát is - nyilatkozta az ősszel elfogadott törvényről Müller János, a Bankszövetség vezető tanácsadója a Híradónak. Bunna Gyula az Unicredit Bank lakossági és kisvállalati divíziójának ügyvezető igazgatója szerint kialakulhat az a gyakorlat, amikor már más- és más kockázatú ügyfelek, ügyfélcsoportok más-más áron tudják ugyanazt a terméket igénybe venni.
A hitelinformációs rendszerbe a BAR-listások mindenképp bekerülnek. A jó adósok viszont dönthetnek, hogy hozzájárulnak-e az adataik felhasználásához. Ha viszont ezt nem teszik, meg, a fenti okok miatt valószínűleg hitelhez is nehezebben juthatnak majd. (2011-ben annyival esett vissza a kkv-szektor hitelezése, mint a válság kitörését követő évben.)