Olcsóbbá válhatnak a hitelek

Gyorsabb és megalapozottabb hitelbírálati folyamat és az adósságspirál elkerülése várható a 2012 tavaszától bevezetendő pozitív adóslistától, a jó adósok pedig kedvezőbb megítélésre számíthatnak.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

 


Kép:sxc

A központi hitelinformációs rendszerről szóló törvény értelmében 2012 tavaszától a korábbi negatív adóslista mellett egy újabb nyilvántartást is vezetni fog BISZ Központi Hitelinformációs Zrt.. A pozitív adóslista azon lakossági ügyfelek adatait tartalmazza, akik hitel- vagy hitel-jellegű szerződéssel rendelkeznek valamely hazai pénzintézetnél. Az ügyfelek a hitelszerződéshez kapcsolódó adataikkal - egyebek mellett a szerződés típusa és azonosítója, a kontraktus megkötésének, lejártának, megszűnésének időpontja, a szerződés és a törlesztőrészlet összege, devizaneme, valamint a törlesztés módja - automatikusan bekerülnek az adatbázisba. A törvény értelmében a pozitív adóslista az adatfeltöltést követően 2012 tavaszán kezdi meg működését. A bankok 180 napot kaptak a felkészülésre és január 9-ig kellett a hatályos hitelszerződéseik adatait feldolgozniuk és ügyfeleik részére az adatokról tájékoztatást küldeniük. Az ügyfelek a tájékoztató kézhezvételétől számított 15 napon belül kérhetik adataik pontosítását. A fennálló szerződések ügyfelekre vonatkozó referenciaadatait a törvény hatályba lépésétől számított 60 napon belül, az elmúlt 5 évben lezárt szerződések adatait pedig legkésőbb a törvény hatályba lépésétől számított 180 napon belül kell átadni. (A pozitív adóslista létrehozása nem új gondolat - 2009-ben törvénytervezet is készült a erről -, de a megvalósítása többször is akadályba ütközött, elsősorban adatvédelmi szempontból.)

Hirtelen törvény
Az Országgyűlés szeptemberben egy nap alatt tárgyalta meg és fogadta el hétfő este a fideszes Rogán Antal erre vonatkozó javaslatát.
A jogszabály megőrzi az eddig hatályos szabályozásból a vállalkozások esetében a teljes körű nyilvántartásra, a magánszemélyek esetében pedig a negatív adóslistára vonatkozó rendelkezéseket, ugyanakkor a lakosság esetében is megteremti a teljes körű lakossági hitelnyilvántartást (tlh), így a Központi Hitelinformációs Rendszer az összes lakossági hitelszerződés pozitív adatait is tartalmazza majd.
A nyilvántartottak bármikor, korlátozások nélkül, költségmentesen megismerhetik a KHR által kezelt, róluk nyilvántartott adatokat.

„Az adatokat a pénzintézetek kizárólag akkor kérhetik le, ha valaki hitelkérelemmel fordul egy bankhoz. Ezek az adatok elősegítik, hogy a hitelbírálati folyamat gyorsabb legyen, ugyanakkor megalapozottabb információk alapján dönthetnek a bankok a hitel odaítéléséről. A jó hitelmúlttal rendelkező adósok pedig kedvezőbb megítélésre számíthatnak egy új hitel felvételekor" - mondta el dr. Bába Ágnes, a K&H Bank lakossági banki divízióért felelős vezérigazgató-helyettese. „A bankok oldaláról a pozitív adóslista abban nyújt segítséget, hogy elővigyázatosabban tudnak eljárni a hitel odaítélése során, és ezzel megelőzhető az ügyfelek túlzott eladósodottsága."

A központi rendszerben lévő adatok alapján látható, hogy a hitelkérelmező jövedelme milyen mértékben van terhelve hitelekkel. Így kiszűrhető az a veszélyes gyakorlat is, amikor az ügyfelek a korábban felvett hitelek visszafizetését egy újabb hitelből próbálják megoldani, és előbb-utóbb adósságspirálba kerülnek. A pozitív adóslistának köszönhetően az ügyfelek számára olcsóbbá válhatnak a hitelek, eddig ugyanis mindenki hitelébe belekalkulálták a nem fizető adósok kockázatát is - nyilatkozta az ősszel elfogadott törvényről Müller János, a Bankszövetség vezető tanácsadója a Híradónak. Bunna Gyula az Unicredit Bank lakossági és kisvállalati divíziójának ügyvezető igazgatója szerint kialakulhat az a gyakorlat, amikor már más- és más kockázatú ügyfelek, ügyfélcsoportok más-más áron tudják ugyanazt a terméket igénybe venni.

A hitelinformációs rendszerbe a BAR-listások mindenképp bekerülnek. A jó adósok viszont dönthetnek, hogy hozzájárulnak-e az adataik felhasználásához. Ha viszont ezt nem teszik, meg, a fenti okok miatt valószínűleg hitelhez is nehezebben juthatnak majd. (2011-ben annyival esett vissza a kkv-szektor hitelezése, mint a válság kitörését követő évben.)

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo