A minimálbér és a szakmai bérminimum 18, illetve 15 százalékos emelése a kereskedelemben is nagy terhet jelent, sok helyen a béremelésre szánt összeg nagy részét leköti ez a kötelező emelés - mondta el Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) főtitkára az MTI megkeresésére. Kiemelte ugyanakkor, hogy a kötelező béremeléseket mindenki végrehajtja. A bértervezést a bizonytalan piaci helyzet nehezíti a főtitkár szerint, aki kifejtette azt is, hogy a költségek átcsoportosítása nehéz a kereskedelmi fogyasztás 2007-2010 közötti visszaesése miatt, mivel a vállalkozások közül az, amelynek volt tartaléka, már mozgósította azt. (Vissza nem térítendő támogatásra pályázhatnak márciustól azok a cégek, amelyeknek gondot okot az öt százalékos béremelés végrehajtása 2012-ben.)
már mozgósította azt.
A keres-kedelemben 340 ezer alkalmazott dolgozik, és az alapbér mellett a dolgozók sok helyen kapnak mozgóbért. Sok vállalkozás azt tekinti fő feladatának, hogy megmaradjanak a munkahelyek, megtartsák dolgozóikat - hangsúlyozta Vámos, hozzáfűzve, hogy a bérkompenzáció minden cégnek érdeke és egyben akarata, és jó, hogy a kormány támogatja. „Sokan még számolnak" - mondta arra a kérdésre, hogy hogyan alakul a bérkompenzáció. Hozzátette: vegyes a kép, vannak olyan vállalkozások, ahol eddig nem kompenzáltak, sok vállalkozásnál pedig még nincs is döntés arról, mennyivel tudják emelni a béreket.
A kötelező béremelést minden, a Vállalkozók Országos Szövetségével (VOSZ) kapcsolatban álló vállalkozás meglépi, mondta Dávid Ferenc, a szervezet főtitkára, aki szerint a cégek megértették azt is, hogy a bérkompenzáció érdekében érdemes teljesíteni az elvárt béremelést is, hogy a munkavállalók nettó pozíciója ne romoljon. Hozzátette: nem biztos, hogy a kompenzáció mindenütt sikerült már a februári béreknél, sokan hezitálhattak a cafeteriarendszerek átalakításával is, de meggyőződése szerint az első negyedévben már működőképes lehet. A főtitkár szerint azonban azoknál a kisebb cégeknél, amelyeknél nincs megfelelő humán infrastruktúra, nehezebb lesz ennek adminisztrálása.
már a februári béreknél.
„Nyögvenyelősen indult,
de menni fog, és megy is" - összegezte a főtitkár az eddigi bérkompenzációs tapasztalatokat az üzleti szférában. Hozzáfűzte:
„jó lenne, ha ott, ahol az állam vagy az önkormányzat munkáltató, maradéktalanul megcsinálnák" a bérkompenzációt.
Dávid Ferenc kiemelte: nagyon várják a tervek szerint február végén megjelenő pályázatot, amely azoknak a vállalkozásoknak segít, amelyek az 5 százalékos emelést sem tudják meglépni. Elmondta: mindenkit arra biztatnak, hogy ne bocsássanak el, hanem - ha szükséges - egyéb eszközökkel, például fizetés nélküli szabadsággal, részmunkaidős foglalkoztatással oldják meg a helyzetet, mivel fontos, hogy a munkahelyek, főként a termelő munkahelyek ne vesszenek el. (A minimálbér emelkedés miatt a cégek 4 százaléka elbocsátásokat tervez.)