A nem reprezentatív felmérés szerint a megkérdezett vállalkozások 49 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a 2022-es évben növelték a forgalmukat és csak 8 százaléka könyvelhet el vártnál rosszabb üzleti évet a felmérés időpontjáig.
Új trend született idén, ugyanis éveken át a kis- és középvállalkozások döntéshozói voltak a cég mindenesei, így a marketingesei is. Ez 2022-ben megváltozott és már csak a válaszadók 44 százaléka nyilatkozott úgy, hogy még mindig a cégvezető foglalkozik a marketinggel.
“A korábbi években erre a kérdésre akár 80-85 százalék arányú többséget is láttunk, tehát gyakorlatilag a kkv cégvezetés egyet jelentett a cég marketing feladatainak elvégzésével is, ami nem szerencsés. Az, hogy ez a trend megváltozott és egyre többen vesznek fel marketing munkatársat vagy szervezik ki a cég marketingjét, arra enged következtetni, hogy a döntéshozók sokkal tudatosabbak, koncentráltabbak lettek és végre azzal foglalkoznak, ami az ő dolguk: a cégépítés” - mondja Miklovicz Norbert, a Magyar Marketing Fesztivál alapítója, a kutatást készítő szervező bizottság vezetője.
2022-ben a vállalkozások marketingjének három fő iránya volt: új termék fejlesztése (45 százalék), új marketing eszközök/csatornák kipróbálása és beépítése a marketingmixbe (45 százalék), valamint új, lehetséges piacok felkutatása (~43 százalék).
Továbbra is vezető helyen áll - a kis- és középvállalkozások marketing eszköztárában - a Facebook és a Google hirdetési szolgáltatásai, ellenben az ajánlások és értékelések gyűjtésének fontossága sokat erősödött a korábbi évekhez viszonyítva. A megkérdezettek 32 százaléka nyilatkozott úgy, hogy 2022-ben marketingtervet is készített vagy a szerint működött, esetleg a régebbi marketingtervét dolgozta át.