Már hónapok óta lehet igényelni a 10+10 millió forintos támogatást, a szabályok is ismertek, az igénylések jelentős részénél azonban gyakran tűnnek fel sorra ugyanazok a hibák,a melyek miatt meghosszabbodhat, vagy akár meg is hiúsulhat a családok otthonteremtési kedvezményének (CSOK) igénylése. Összeszedtük a leggyakoribbakat!
A társasház-gond
A jogszabály (a 16/2016., valamint 17/2016. korm. rendeletek) alapján az osztatlan közös tulajdonban lévő ingatlanokra nem jár a Családok Otthonteremtési Kedvezménye. Gyakran előfordult, hogy az ügyintézés során derült csak ki, hogy a megvásárolni kívánt lakás, amely egy úgynevezett ikerház egyik része, valójában nem szerepel különálló ingatlanként a tulajdoni lapon, nincs saját helyrajzi száma, hanem a két lakás egy számon szerepel a nyilvántartásban. Ilyen esetben lakáshitel könnyedén igényelhető, de a CSOK igénylést elutasítják a bankok. Legyen szó használt lakásról, új építésű ingatlanról vagy bővítésről, a szabály ugyanaz – hívta fel a figyelmet Vincze Krisztián, a GDN HitelCentrum vezetője legfrissebb blogbejegyzésében.
A tulajdoni lapnak rendben kell lennie
Érdemes tehát minden esetben a tulajdoni lap tanulmányozásával kezdeni. Persze ez nemcsak a támogatás igényléséhez szükséges, hanem minden ingatlanvásárlás előtt, de ilyenkor kiemelten fontos. A tulajdoni lapon minden esetben annak kell szerepelnie, hogy lakás, méghozzá önálló albetétként. Ez minden társasházra igaz.
Új ház, más előírások
Az új építésű ingatlanoknál, ezekre jár a magasabb, akár 10 + 10 millió forintos támogatás, is felmerül a kérdés, hogy mi kell a támogatás megszerzéséhez. Az új építésű lakásoknál szükség van a társasház alapító okiratára. Ha csak két lakás van, akkor is szükséges a társasházzá alakulás, ahogyan arról a cikk elején már írtunk.
Előbb kérdezzünk, aztán ügyintézzünk!
Mielőtt belefogunk az igénylésbe és főként mielőtt leelőlegezünk egy lakást vagy házat mindenképpen érdemes szakértő segítségét kérni.