Nem feltétlenül gond a többes jogviszony

A munkaerőhiány következtében jogos igényként merülhet fel a munkavállalók terheinek növelése - akár többes jogviszony kialakításával. Szakértőnk segít, mely keretek között lehet ez jogszerű.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A munkaerőhiány a hazai munkaerőpiac alapvető jellemzője, mellyel hosszabb távon is számolni kell. Ennek következtében nem véletlen, hogy a munkáltatók igyekeznek a meglévő munkavállalók terhelését növelni. Habár ez a törekvés érthető, fontos, hogy mindig a jogszerű keretek között maradjunk. Az alábbiakban azt vizsgáljuk, hogy lehetséges-e ugyanazon munkavállalóval a munkáltatónak jogszerűen, több jogviszonyt is létesítenie. Lássunk hozzá!

Kép: PP

Ezek a főbb korlátok

A munka törvénykönyve rendelkezései a munkáltató kezét a munkavállalók gazdasági és szociális érdekeinek a védelme érdekében megkötik. Meghatározzák a szabályok a terhelhetőség maximális szintjét, a szükséges pihenőidő mértékét, a minimális díjazás mértékét, a bérpótlékszámítás szabályait stb. Az Mt. 27.§-a ennek biztosítása érdekében lefekteti, hogy semmis az a megállapodás, amely munkaviszonyra vonatkozó szabályba ütközik, munkaviszonyra vonatkozó szabály megkerülésével jött létre vagy, amely nyilvánvalóan a jóerkölcsbe ütközik. A semmis megállapodás pedig érvénytelen, kivéve, ha ahhoz a rendelkezést megállapító munkaviszonyra vonatkozó szabály más jogkövetkezményt fűz. A semmisségre az érdekelt ráadásul határidő nélkül hivatkozhat, a megállapodás semmisségét a bíróság hivatalból észleli. Azt kell tehát elérni, hogy úgy létesítsünk több jogviszonyt, hogy az jogszabályba, illetve a munkavállaló jogos érdekébe ne ütközzön. Ellenkező esetben ugyanis hatósági ellenőrzésnek, illetve évekig elhúzódó munkaügyi pereknek tesszük ki magunkat.

Mi is írtunk már róla korábban, hogy nem jó, ha keveredik a megbízás és a munkaviszony.

Így létesíthetünk megbízási jogviszonyt

Nem lehetetlen azonban a munkavállalóval többes jogviszonyban állni. Azt például önmagában nem tiltja jogszabály, hogy a munkavállaló munkaviszonya mellett megbízási jogviszonyt is létesítsen még akkor sem, ha arra ugyanazon felek között kerül sor. Jogszerű lehet tehát az, hogy a munkáltató a vele munkaviszonyban álló munkavállalóval például megbízási szerződést is köt. Ennek kettős feltétele van.

Egyrészt az adott tevékenységnek valóban megbízás keretében végezhetőnek kell lennie, különben a színlelt megbízási jogviszonnyal ismételt munkaviszony jön létre. Megbízási jogviszony keretében pedig általában egy feladat (nem munkakör) ellátására vállal a megbízott kötelezettséget és a teljesítés helyében, idejében nagyfokú szabadsága van (pl: könyvelés, de körülményektől függően az lehet a takarítás vagy más tevékenység is). A másik feltétel pedig az, hogy a megbízás tárgya és az alapmunkaviszony munkaköre elkülönüljenek egymástól.

Ismételt munkaviszony is létesíthető

Az Mt. nem tiltja a munkavállaló számára a többes jogviszony fennállását sem. Ebből önmagában azonban még nem következne az, hogy ugyanazon munkáltatóval is szerződhetünk többször. Az sem jogellenes ugyanakkor, hogy a munkáltató a munkavállalóval különböző munkakörökre különböző munkaszerződéseket kössön, feltéve, hogy ténylegesen egymástól elkülöníthető igények kielégítéséről van szó, azaz az érdek fennállása nem színlelt. Ismételt jogviszony létesítésénél ugyanakkor a bíróság fokozottan fogja vizsgálni a joggal való visszaélés lehetőségét azaz azt, hogy a felek megállapodása ne a munkavállaló jogainak (elsősorban a munkaidőlimitek) kijátszására irányuljon. Ezzel összefüggésben azonban utalni szükséges néhány speciális helyzetre. Egyszerűsített foglalkoztatás esetén munkaviszony és egyszerűsített foglalkoztatásra irányuló jogviszony együttesen nem állhat fenn. Hasonlóképpen tilos a saját munkavállalót kölcsött munkavállalóként is foglalkoztatni, mely joggal való visszaélésnek minősülhet.

Kéri Ádám ügyvéd KRS Ügyvédi Iroda

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo