Nem bíznak a cégek a kivában és a zónákban

Az idei adócsomag-változások részeként bevezetett kisvállalati adót bár az érintett vállalkozások többsége ismeri, a ténylegesen regisztráltak száma egyelőre alulmúlja a várakozásokat. A szabad vállalkozási zónák sem olyan vonzók, mint amilyennek első pillantásra látszottak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mivel a vállalkozások több mint fele még nem gondolkodott az átlépésről, vagy nem döntött véglegesen, az adótörvény módosítása, amely év közben is választhatóvá tette a kivát, még a vállalkozások jelentős részét mozgósíthatja. A szabad vállalkozási zónákkal kapcsolatban is erős bizonytalanság tapasztalható. A zónák kedvező feltételei egyelőre még azokat a vállalkozásokat sem csábítják új beruházásra vagy bővítésre, amelyek már rendelkeznek telephellyel az érintett településeken.

forrás: K&H kkv bizalmi index

A K&H kkv bizalmi index kutatás márciusi felmérése arról kérdezte a vállalkozásokat, miként vélekednek a kisvállalati adózás és a szabad vállalkozási zónák bevezetéséről.

„Az eredmények szerint a 2013-as adócsomag részeként bevezetett kisvállalati adóról a 100 m Ft éves árbevétel alatti kkv-k több mint kétharmada hallott. Ennek ellenére a megkérdezett vállalkozások csupán 6 százaléka jelentette be vállalkozását a kiva hatálya alá, és még további 3 százalék tervezi azt. Ennél jóval nagyobb arányban (41%) vannak azonban azok a cégek, amelyek még nem is gondolkodtak az átlépésről, és további 11% nem döntötte el, hogy az új adónem mellett teszi-e le a voksát. Az adótörvény módosítása, amely az eredeti elképzelésekkel ellentétben egész évben választhatóvá tette a kivát, az új adónem hatálya alá tartozó vállalkozások több mint felét érinti, így év végéig még bővülhet az igénybevevők köre” – tájékoztatott az eredményekről Németh László, a K&H Kkv marketing főosztály vezetője. „Azok a cégek, amelyek egyértelműen elutasítják a kisvállalati adózást (35%), főként azzal indokolták választásukat, hogy nem felelnek meg a feltételeknek, vagy nem látják egyértelműen a kiva előnyeit” – tette hozzá a szakember. (Pedig a kormány elképzelései szerint 400 ezer kisvállalat lépett volna át a kivába.)

Mit tud a kiva és a kata?
Magyarországon a 200-300 céget magába foglaló nagyvállalati szektor mellett több százezer kisvállalat működik, ebből a szempontból duálisnak mondható a gazdaság. A két vállalati forma között azonban az adózás szempontjából eddig nem tettek különbséget hazánkban annak ellenére, hogy pénzügyi sajátosságaik erősen eltérnek. 2013-tól azonban a kisvállalati adó és a kisadózó vállalkozások tételes adója lehetőséget kínál a kisvállalatoknak és kisadózóknak arra, hogy válasszanak a számukra legkedvezőbb adózási lehetőségek közül.
A legelmaradottabb kistérségek felzárkóztatását célzó szabad vállalkozási zónák létesítésével kapcsolatban is bizonytalanság tapasztalható. „A visszajelzések alapján a vállalkozások jelentős része nem tudja eldönteni, hogy kedvező-e számára vagy sem a szabad vállalkozási zónák feltételrendszere, és sokan vannak, akik szerint egyszerre kedvezőek és kedvezőtlenek a kritériumok.

Azon vállalkozások, amelyek nem rendelkeznek telephellyel szabad vállalkozási zónában vagy nem tudnak eleget a lehetőségekről, többsége biztosan nem létesítene telephelyet csak azért, hogy igénybe vehesse a többletkedvezményeket.

„Az elutasítás leginkább azzal magyarázható, hogy a zónában igénybe vehető kedvezmények azoknak sem jelentenek feltétlenül húzóerőt, akik már rendelkeznek telephellyel a zónák valamelyikében. Azok a cégek, amelyek biztosan nem indítanának beruházást a szabad vállalkozási zónák által kijelölt településeken, leginkább a térség munkaerejének tapasztalatlanságával, a fizetőképes kereslet hiányával és a földrajzi távolsággal indokolták döntésüket” – mondta el Németh László.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo