Munkahelyi baleset külföldön – ki fizeti a számlát?

Sok ponton találni hibát élet írta példamesénkben, ahol külföldi munka során szenvedett sérülést egy építkezésen dolgozó. Mindenki hibás, de ki fizeti a számlát?

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egyre több olyan magyar építőipari vállalkozás keresi külföldön a kenyerét. A leggyakoribb célpont Németország, Ausztria. A történetünkben szereplő kis magyar építőipari vállalkozás is külföldre szervezett munkát néhány évvel ezelőtt a túlélés érdekében. Oda hordta ki a magyar munkásokat, és a hazai viszonyokhoz képest szép fizetségért mindenki jelentkezett a munkára, aki csak értesült a lehetőségről. Jelentkeztek olyanok is, akik Magyarországon rokkantnyugdíjasok, csak ezt a körülményt „elfelejtették” megemlíteni.

Akkor kezdődtek a bonyodalmak, mikor egy építőmunkás leesett a létráról és kórházba került.  Eztán derül ki, hogy magyar rokkantnyugdíjasként vállalta a munkát, ahogy az is ekkor vált fontossá, hogy szó sem volt hivatalos foglalkoztatásról.

Ki fizeti ilyenkor a kórházi költséget? A cég, aki „alkalmazta”? Elég-e a magyar rokkantnyugdíjas státus és az EU-s kártya? A magyar bíróságnak kellene döntenie, hogy ki fizessen a kórháznak.

Kép:Pixabay

Dudás Mária munkajogász álláspontja szerint a főszabály az, ha magyar állampolgár valamely EU-s tagállamban vállal munkát, ugyanolyan feltételekkel jogosult ellátásra, mint a tagállam állampolgárai, feltéve, ha biztosított (munkavállaló esetén ez a bejelentési és járulékfizetési kötelezettséget jelenti).

Ha azonban nincs bejelentve a munkavállaló külföldön, illetve a munkáltatónak nincs felelősségbiztosítása, a munkavállalót terheli az orvosi ellátás költsége (ilyenkor bejelentés hiányában nem beszélhetünk munkahelyi balesetről sem). A munkavállaló külön peres eljárásban természetesen érvényesítheti kártérítés iránti igényét a munkáltatóval szemben, de az orvosi ellátást a másik tagállam csak a munkavállalótól követelheti (hiszen ő a szerződő fél) – mondja Dudás Mária.

Az 5 legfontosabb teendő munkahelyi baleset esetén
Mi számít munkahelyi balesetnek? Kinek kell elsősegélyt nyújtania? Milyen megállapításokat kell tennie a munkáltatónak? Íme 5 dolog, amelyet célszerű minden munkáltatónak betartania
Egy másik tagállamban az Európai Egészségbiztosítási Kártya birtokában (melyre valóban jogosultak a nyugdíjasok is) a magyar egészségbiztosítás terhére vehetők igénybe azok az egészségügyi szolgáltatások, amelyek az adott tagállamban való átmeneti tartózkodás során orvosilag szükségessé válnak.

Jelen esetben tovább bonyolította a helyzetet, hogy a kórház a létráról leesett beteget fertőző májgyulladással Hepatitis C-vel vette fel. (Véletlenül? Vagy, hogy nagyobb számlát állíthasson ki?) Így viszont – mivel nem balesetről, hanem Hepatitis kezelésről szólt a karton – akként értékelte a kórház, hogy nem orvosilag szükséges kezelésről van szó. Épp ezért a munkajogász álláspontja szerint a létráról leesett feketén dolgozó munkavállalónak első helyen vitatnia kellene a Hepatitis tényét, és kérni ennek bizonyítását az adott egészségügyi intézménytől. Ez azonban nem a magyar bíróság hatásköre.

A munkavállaló?

Dr. Radics Zsuzsa társadalombiztosítási jogász szerint alapvetően tudni kell, hogy rokkantsági ellátás mellett is lehet dolgozni, tehát a feketén foglalkoztatott munkavállalónak e téren nem lehet problémája, ha három egymást követő hónapjának átlagbére nem haladta meg a minimálbér 150 százalékát. Ha igen – márpedig nyilván olyan pénzért megy ki valaki külföldre melósnak – akkor ezt be kellett volna jelentenie.

Ha a TB törvény szerint egészségügyi szolgáltatásra jogosult a munkavállaló, EU-s kártyával az igénybevett szolgáltatásért nem kell fizetnie, csupán a külföldi kórház által felszámított alapdíjat. (Ez a megfelel a Magyarországon is bevezetett, de aztán megbuktatott vizitdíjnak.)

Fontos kérdés, hogy a munkavállaló jogosult volt-e az EU-s kártya igénybevételére. A jogosult megváltozott munkaképességű csoportok listája részletesen szerepel a vonatkozó törvényben, ami alapján egyértelműen kiderül, ki jogosult, ki nem. Ha történetünk szereplője nem tartozik ezen felsoroltak közé, és nem fizette maga után a TB-t pusztán alanyi jogon nem jogosult a kártyára, így nem csak az alapdíjat követelhetik tőle. Ha jogosult, a kórház az alapdíjon felül mást nem követelhet.

A munkáltató?

A cégnek akkor kellene fizetnie, ha a magyar bíróság megállapítja, hogy a felek között munkaviszony volt, és a munkavállaló kiküldetésben, üzemi balesetet szenvedett. Ugyanakkor mivel nem a védőfelszerelés hiánya, vagy nem viselése miatt történt a baleset, a munkaadó felelősségét nem valószínű, hogy meg lehetne állapítani.

Az azonban biztos, hogy hiányzik a legális foglalkoztatásból eredő jogviszony. A magyar munkaadónak egy úgynevezett A1-es formanyomtatványt kellett volna kitöltve leadni a NAV-nál. Mivel ez így nem történt meg, tetemes bírsággal kellett volna számolniuk, ha az osztrák munkavédelem ellenőrzést tartott volna az építési területen.

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo