Munkaadók: az 5 százalékpontos szochó-csökkentést is elbírná a költségvetés

A kormány 4-et mondott, a munkaadók viszont kitartanak az 5 százalékpontos szochó-csökkentés mellett.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Az idei bértárgyalások eheti fordulója után közölte Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára: a kormány kész kompenzálni a cégeket a 200 ezer forintos minimálbér elérését azzal, hogy 4 százalékponttal csökkentik a szociális hozzájárulási adót (szochó), ami így 15,5 százalékról 11,5 százalékra csökkenne jövőre. Ezzel 500 milliárd forintot hagynának a vállalkozásoknál.

(Fotó: Pixabay)

4 vs. 5 

A kormányzati javaslat a szerdai ülésen 4 százalékpontos szochó-csökkentést tartalmazott, amellyel a munkaadók bérköltség-növekményének ellentételezéséhez járulnának hozzá. A munkaadói oldal egységes álláspontja 5 százalékpontos csökkentés, amelyet elégségesnek tartanánk a 200 ezer forintos minimálbér vállalásához – közölte megkeresésünkre Perlusz László. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének főtitkára egyúttal hozzátette: a garantált bérminimum esetén is közeli a munkaadók és a kormányzat álláspontja, hiszen egy 12 százalékos, 245 ezer forintos munkaadói javaslatot tettek és a kormányzat 250 ezer forintos javaslattal válaszolt.

"Úgy gondolom, hogy a megállapodás novemberig megszülethet és addig a bértárgyalás többi elemében is egyezségre lehet jutni, gondolok itt a válsággal legjobban sújtott vállalkozások megsegítésére – hiszen ezek a gazdálkodók nem tudják vállalni a megnövekvő bérköltségeket – és a vállalati képzések támogatására".
Perlusz László egyúttal hangsúlyozta azt is, hogy az 5 százalékpontos szochó- csökkentés után sem érné összességében bevételkiesés a költségvetést, hiszen jövőre várhatóan igen jelentős, bőven kétszámjegyű mértékben növekszik az átlagos bér – a minimális bértételek bérfelhajtó hatása miatt –, ahogy történt az 2017-ben is (amikor 15 százalékkal nőtt a minimálbér és 25 százalékkal a garantált bérminimum, ennek hatására az átlagos bér 12 százalékkal nőtt).

Ez a többlet bértömeg jövőre a jelenleginél magasabb személyi jövedelemadó-, társadalombiztosítási járulék- és ÁFA-bevételt eredményez a költségvetésben, amely összességében meghaladja a szociális hozzájárulási adó csökkenését – tette hozzá.

Pár ezer forint támogatás a cégeknek

Laptársunk, az Mfor.hu cikke szerint a 4 százalékpontos csökkentés egész méltányosnak tűnik, de sokkal kevesebbet jelent a vállalkozásoknak, mint az elsőre tűnhet. A kormány mostani javaslata ugyanis csupán 3,5 százalék valójában. A nyár elején elfogadott jövő évi költségvetésben ugyanis már rögzítették, hogy a szochó 0,5 százalékponttal csökken tovább (párhuzamosan a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás eltörlésével). Mivel az államtitkár szerint jövőre 11,5 százalék lesz a szochó mértéke, csak úgy jöhet össze, ha a 4 százalékpontos csökkentés már tartalmazza a költségvetésben elfogadott 0,5 százalékot.

Az Mfor.hu egy példa segítségével is rávilágított, miért tűnik csak méltányosnak az ajánlat, valójában miért nem az. Eszerint:

A bruttó minimálbér 167 400 forintról 200 ezerre fog emelkedni, ez egy dolgozó esetében 32 600 forintos többletköltséget jelent majd a munkaadónak. A 167 400 forintra a jelenlegi adókulcsok - 15,5 százalékos szochó - mellett 25 947 forintot adózik a munkaadó. Változatlan adómérték mellett a 200 ezres minimálbér 31 ezer forintos költséget eredményezne, a csökkentés révén viszont "csak" 23 ezer forintot kell majd fizetnie. Vagyis elvi szinten dolgozónként 8 ezer forintnyi támogatást vagy kompenzációt ad a kormány a munkáltatóknak. A gyakorlatban az idei évben fizetett adóhoz képest is csökkenni fog a teher: 2947 forint tényleges megtakarítást érezhetnek a munkáltatók.
Az 5 százalékpontos csökkentés sem jelentene sokkal nagyobb spórolást: a bruttó 200 ezer forint után 21 ezer forint szochót kellene fizetni a cégeknek, ami dolgozónként 8 ezer helyett 10 ezer forint megtakarítást jelentene.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo