Az építőipari ágazatot az új építések drasztikus csökkenésével a felújítási munkák tartják évek óta a vegetatív állapotban – ez mutatja számszerűen is a Build-Communication és az Építők és Építkezők Klubja által elvégzett iparági felmérés kivitelezői paneljében megkérdezett 794 kivitelezők háromnegyedének véleménye: nekik az elmúlt 2 évben a döntően a felújítások adtak munkát – derül ki a Build Communication – Építők és Építkezők Klubja friss iparági felméréséből.
Ugyanakkor a megkérdezettek mindössze 6 százaléka nyilatkozott úgy, hogy van elegendő munkája, ennek ellenére mindössze 8 százalékuk utazik az országban bárhová megbízásért.
Az elmúlt 2 évben a panelben szereplő kivitelezők 70 százaléka dolgozott családi háznál nagyobb beruházásokon is. Ezek között a leggyakoribb az új ipari- vagy mezőgazdasági létesítményeken kapott munkák voltak (15%), és ezen típusú épületek között sok felújítási munka is volt (20%). A legtöbb felújítási munkát emellett az oktatási és kulturális létesítmények (27%) valamint az irodaépületek (20%) adták.
A felmérés adatai szerint a piacon zömmel mikro vállalkozások dolgoznak, maximum 5 fős brigádok (47%), míg további 28 százalék egyedül, 1-2 fő segéddel végzi el az vállalt munkát.
Újítani kell
A felmérés eredményei szerint az építőipari szakembereknek megélhetésük biztosításához nem csupán több szakipari munkához érdemes értenie, de nyitottnak kell lennie a szakmai újításokra is, amelyekkel az interneten az építkezések előtt és alatt aktívan informálódó megrendelők minden bizonnyal találkoznak.
Minden megkérdezett a felmérésben felállított 12 szakmunka közül legalább 3-4 félét vállal és több mint felére (62%) jellemző, hogy szívesen kipróbál új termékeket, új technológiákat.
- Az építészek mindössze negyede nem foglalkozik mással csak tervezéssel
- A kivitelezők a megbízások 74%-át felújításokon kapták az elmúlt 2 évben
- A kivitelezők munkáinak 74%-a felújításokról származik
Kevesebb munka, drasztikusan csökkenő díjazás
Jóllehet számos felújítási munkához is szükség van az építészek szakértelmére, az új építésű beruházások jelentős csökkenését a megbízások mennyiségének drasztikus csökkenésével ők érezték meg a legjobban.
A megkérdezett 202 építész nagyjából ötöde, mindössze 23 százalék nyilatkozott úgy, hogy nincs más tevékenységük, csak építészként dolgoznak, míg az építészek háromnegyede más kapcsolódó területen is vállalt feladatokat az elmúlt két évben.
Az építész panelben megkérdezettek nagyjából harmadának az elmúlt 2 évben családi háznál nagyobb beruházásban nem volt alkalma közreműködni. 36 százalék munkáinak több mint fele még mindig a családi házas piacról származik, ők átlagosan hozzávetőleg fele-fele arányban dolgoztak az elmúlt két évben új építésű családi házakon illetve felújításokon. Akik dolgoztak családi háznál nagyobb munkán, azoknak a leggyakrabban az oktatási intézmények, és kulturális létesítmények építése és felújítása területén jutott munka.
A piaci változások kapcsán mind az építészek, mind pedig a kivitelezők arról számoltak be, hogy a magánépíttető megbízók, főleg az internet használatának köszönhetően, rendkívül tájékozottak és döntéseik során igen tudatosakká váltak. Ennek ellenére az összes terméket figyelembe véve ugyan eltérő mértékben, de áltagosan az esetek 64 százalékában kérik a tervezőt, hogy a terv megvalósításához szükséges termékek kapcsán is tegyen javaslatot.