Mozogni és tanulni is kell az elegendő megrendelésért

Bár kevés a munka, mégis kevesen mozognak érte. Ezt is mutatja egy friss építőipari felmérés, ahogy azt is, ebben az ágazatban nem igaz már a mondás, hogy a cipész maradjon a kaptafánál.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:PParchív

Az építőipari ágazatot az új építések drasztikus csökkenésével a felújítási munkák tartják évek óta a vegetatív állapotban – ez mutatja számszerűen is a Build-Communication és az Építők és Építkezők Klubja által elvégzett iparági felmérés kivitelezői paneljében megkérdezett 794 kivitelezők háromnegyedének véleménye: nekik az elmúlt 2 évben a döntően a felújítások adtak munkát – derül ki a Build Communication – Építők és Építkezők Klubja friss iparági felméréséből.

Ugyanakkor a megkérdezettek mindössze 6 százaléka nyilatkozott úgy, hogy van elegendő munkája, ennek ellenére mindössze 8 százalékuk utazik az országban bárhová megbízásért.

Helyzetkép
A PSZÁF friss kockázati jelentése szerint a hosszú ideje zuhanó teljesítményű építőipar finanszírozása csak kismértékben csökkent, ami jelezheti azt, hogy a szektor lassan eléri a mélypontját. Jelentősen visszaesett 2012 harmadik negyedévében a felszámolások száma az építőiparban, utoljára 2011 első negyedévében számoltak fel olyan kevés céget, mint most – derül ki az Opten céginformáció-szolgáltató legfrissebb adataiból. A jelenségből azonban kár lenne messzemenő következtetéseket levonni, a cégstatisztika a jogszabály-változások miatt jelentős átalakulás előtt áll, az ágazat rendelésállományának javulása pedig átmenetinek mutatkozott.
Az építőipar tovább zsugorodott 2012. első félévében: a cégek háromnegyedének nettó árbevétele – az elmúlt évek hasonló időszakához viszonyítva – csökkent vagy változatlan maradt, és az árbevétel-arányos jövedelmezőség is tovább romlott – derül ki az ÉVOSZ felméréséből.
Új családi ház építése az összes megkérdezett esetén a munkák 13 százalékát tette ki, az új közületi megbízások aránya ugyanennyi volt. A 74 százaléknyi felújításból 35 százalék családi házak, 11 százalék lakások tulajdonosaitól származó megbízás, míg a munka 28 százaléka származott családi háznál nagyobb beruházásokról.

Az elmúlt 2 évben a panelben szereplő kivitelezők 70 százaléka dolgozott családi háznál nagyobb beruházásokon is. Ezek között a leggyakoribb az új ipari- vagy mezőgazdasági létesítményeken kapott munkák voltak (15%), és ezen típusú épületek között sok felújítási munka is volt (20%). A legtöbb felújítási munkát emellett az oktatási és kulturális létesítmények (27%) valamint az irodaépületek (20%) adták.

A felmérés adatai szerint a piacon zömmel mikro vállalkozások dolgoznak, maximum 5 fős brigádok (47%), míg további 28 százalék egyedül, 1-2 fő segéddel végzi el az vállalt munkát.

Újítani kell

A felmérés eredményei szerint az építőipari szakembereknek megélhetésük biztosításához nem csupán több szakipari munkához érdemes értenie, de nyitottnak kell lennie a szakmai újításokra is, amelyekkel az interneten az építkezések előtt és alatt aktívan informálódó megrendelők minden bizonnyal találkoznak.

Minden megkérdezett a felmérésben felállított 12 szakmunka közül legalább 3-4 félét vállal és több mint felére (62%) jellemző, hogy szívesen kipróbál új termékeket, új technológiákat.

  • Az építészek mindössze negyede nem foglalkozik mással csak tervezéssel
  • A kivitelezők a megbízások 74%-át felújításokon kapták az elmúlt 2 évben
  • A kivitelezők munkáinak 74%-a felújításokról származik
A megkérdezett a kivitelezők 10 százaléka műemlékek felújításában is részt vehetett, és felújításokon a felmérésben részt vevő 202 építész 18  százalékának is volt feladata, ami azt mutatja, hogy ez a szegmens még bőven tartogat feladatokat az építőipar szereplői számára.

Kevesebb munka, drasztikusan csökkenő díjazás

Jóllehet számos felújítási munkához is szükség van az építészek szakértelmére, az új építésű beruházások jelentős csökkenését a megbízások mennyiségének drasztikus csökkenésével ők érezték meg a legjobban.

A megkérdezett 202 építész nagyjából ötöde, mindössze 23 százalék nyilatkozott úgy, hogy nincs más tevékenységük, csak építészként dolgoznak, míg az építészek háromnegyede más kapcsolódó területen is vállalt feladatokat az elmúlt két évben.

Az építész panelben megkérdezettek nagyjából harmadának az elmúlt 2 évben családi háznál nagyobb beruházásban nem volt alkalma közreműködni. 36 százalék munkáinak több mint fele még mindig a családi házas piacról származik, ők átlagosan hozzávetőleg fele-fele arányban dolgoztak az elmúlt két évben új építésű családi házakon illetve felújításokon. Akik dolgoztak családi háznál nagyobb munkán, azoknak a leggyakrabban az oktatási intézmények, és kulturális létesítmények építése és felújítása területén jutott munka.

Az örök átok: a lánctartozás.
Az építőipart sújtó lánctartozások felszámolása folyamatosan a politika napirendjén van. Korábban is volt ígéret rá, hogy megerősítik és pontosan definiálják a fővállalkozói és alvállalkozói szerepeket, e-építési naplót vezetnek be.
Most, a Magyar Nemzet információi szerint intézkedések készülnek a lánctartozások felszámolása érdekében. Teljesítésigazolási szervezet létrehozásával, a bankgarancia lehívásának szigorításával és a pénzügyi szabálytalanságokat eltitkoló felszámolók börtönbüntetésével szeretné elérni a gazdasági tárca a leginkább az építőiparban elburjánzott lánctartozások számának csökkenését a lap szerint.
A lap a birtokába jutott tervezetet ismertetve azt írta, hogy Teljesítésigazolási Szakértői Szervezetet (TSZSZ) hoznának létre. Az intézményhez, akkor fordulhatnának a kivitelezők, ha a megbízó mondvacsinált okkal nem igazolja az elvégzett munkát. Az intézmény, amely a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara mellett működne, meghatározhatná, hogy milyen mértékben történt meg a teljesítés és elrendelhetné a munka kifizetésének teljesítését. A tervezet szerint a pénzügyi szabálytalanságokat eltitkoló felszámolók egy évig terjedő börtönbüntetést kaphatnának. A bankgaranciák lehívásának feltételekhez kötésével azt kívánják megakadályozni, hogy miként az időnként előfordul, hibátlan teljesítéskor is lehívja azt a megrendelő.
Az elmúlt években tapasztalt változások között a legtöbben természetesen a jelentősen kevesebb munkáról és a megbízási díjak drasztikus csökkenéséről számoltak be: a tervezési árak a válaszadó építészek 24 százaléka szerint kimondottan a töredékére csökkent, míg 16 százalék szerint 3-4 éve stagnál.

A piaci változások kapcsán mind az építészek, mind pedig a kivitelezők arról számoltak be, hogy a magánépíttető megbízók, főleg az internet használatának köszönhetően, rendkívül tájékozottak és döntéseik során igen tudatosakká váltak. Ennek ellenére az összes terméket figyelembe véve ugyan eltérő mértékben, de áltagosan az esetek 64 százalékában kérik a tervezőt, hogy a terv megvalósításához szükséges termékek kapcsán is tegyen javaslatot.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo