Négymillió fontos veszteség árán is megszabadulna dél-franciaországi kastélyától David Beckham! – közölték a hírt a napokban a nagy nyugat-európai bulvármagazinok öles betűkkel és rengeteg fotóval illusztrálva. Az angol futballista még 2003-ban vette meg potom másfélmillió fontért az Azúrparton a 19. században épített Domaine Saint Vincent luxuskastélyt, amelynek átalakítására legalább ötmillió fontot – forintra átszámítva közel kétmilliárdot – költött felesége ízlése szerint, hogy az ingatlan megfeleljen Victoria asszony és a kor elvárásainak. A többek között három szalonból, négy fürdőszobából és hat hálóból álló kastélyban azonban nem érezte jól magát a sztárpár: kísértette őket a múlt. Az előző tulajdonos ugyanis állítólag a dolgozószobában lőtte fejbe magát… Persze könnyen lehet, hogy ez a sztori csak a hírverés része – elvégre valamivel fel kell kelteni a potenciális vásárlók figyelmét.
Két éve Catherine Deneuve francia filmcsillag is így tett, amikor egy hétköznapi ingatlanközvetítő cég internetes oldalára töltette fel a Párizstól 75 kilométerre fekvő Guainville-ben található, korántsem hétköznapi kastélyának fotóit. Az 1200 négyzetméter alapterületű épületet még húsz évvel ezelőtt vásárolta magának az ismert színésznő. Az ingatlanközvetítő a 18. századi Primard-birtokra 3,9 millió euróért, azaz 1,2 milliárd forintért keresett vevőt. Hogy végül kié lett a luxuslak, arról már nem szól a fáma: az efféle adásügyleteket Nyugat-Európában is igyekeznek titokban tartani a vagyonosodás és a jövedelmek eredetét firtató adóhatóság előtt.
Új szenvedély
Mielőtt valaki azt hinné, hogy ilyen brutális árakra csak külföldön lehet példa, nem árt, ha körülnézünk szűkebb pátriánkon belül. A minap egy Baranya megyei ingatlan keltett feltűnést az internet világában. Bükkösdön az 1736-ban épült, barokk stílusú főúri Petrovszky-kastélyt csekély 2,5 milliárd forintért hirdették meg eladásra, s a mondás ebben az esetben is beigazolódni látszik: minél régebbi, patinásabb valami, annál értékesebb, annál drágább. Persze, nyilván az is sokat nyom a latban (illetve az árban), hogy a közel 2500 négyzetméteres „családi rezidenciaként” funkcionáló, 30 szobás épületet mintegy 15 hektáros ősfás birtok veszi körül. Azt egyelőre nem tudni, hogy ki a tulajdonosa jelenleg. Senki sem lepődne meg azonban, ha kiderülne: valamelyik helyi politikai potentát szerzeménye lenne. Hiszen míg a világ gazdagabbik részén elsősorban a hírességek és a sztárok vásárolnak maguknak méregdrága műemléki kastélyokat, addig nálunk a közéleti szereplők és családtagjaik hódolnak ennek a költséges szenvedélynek. A „műemlékezést”, valamint a nemzeti tőkésosztálynak ezt az új hobbiját pedig a kormány is bőkezűen és több formában támogatja.
Nemzeti kastély- és várprogram
A kastélyok megmentésére, felújítására fordítható 33 milliárd forintos támogatási-pályázati rendszer elindulását még L. Simon László jelentette be a nyár derekán. A Miniszterelnökség örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkárát viszont időközben menesztették, a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programból finanszírozott műemléki beruházások végrehajtása és felügyelete így már Virág Zsolt feladata, akit szeptember elsején határozott időre, hat hónapra neveztek ki miniszteri biztosnak.
A kormány rövid időn belül viszont kétszer is módosított a program feltételein. A GINOP-on belül a turisztikai célú fejlesztésekre vonatkozó kiírásban eredetileg a megítélt támogatás 30 százalékát lehetett előlegként felvenni. Majd ez az arány áprilisban 50, július közepén pedig 100 százalékra ugrott. Az uniós támogatás előlegként való azonnali és teljes kifizetése mellett – értesülések szerint – azért döntött a kormány, mert komoly elmaradás mutatkozik az uniós pénzlehívások terén. Ám kétséges, hogy a kastélymilliárdok kellőképpen föl tudják-e pörgetni a magyar gazdaság növekedését.
Adókedvezmény a felújítóknak
A kastélyprogramban négyzetméterenként 400 ezer forintot lehet költségként elszámolni a műemlékek esetében, a nem műemléki épületek építésére 320, átalakítására pedig 220 ezer forintot. Bár a program csak az állami kézben lévő kastélyokról szól, könnyen lehet, hogy ez is hamarosan változni fog, s akár a cégek vagy magánszemélyek tulajdonában lévő műemlékekre is kiterjeszthetik. A volt Kulturális Örökségvédelmi Hivatal egykori elnöke, Mezős Tamás mindenesetre máris amellett kampányolt egy tévéműsorban, hogy az állami tulajdonban lévő kastélyok zömét tehetős embereknek kellene eladni, hogy ők végeztessék el a felújításukat, és gondoskodjanak folyamatos használatukról. Legfőbb érve ez volt: a kastélyprogramban a négyzetméterenkénti 400 ezer forintos támogatás tulajdonképpen csak egy jobb minőségű családi ház építési költségének felel meg. Magyarán: nem elegendőek az uniós és a hazai költségvetési források.
A kormány ezt egészítené ki egy új társasági adókedvezménnyel, amit a jövő évi adócsomagban bújtatott el. A helyi vagy műemléki védettségű épületek karbantartásának és felújításának költsége ugyanis a tervek szerint százmillió euróig, azaz nagyjából 31 milliárd forintig levonható lesz a társaságiadó-alapból. Az új adókedvezményt egy adószakértő cég vette észre az elfogadásra váró adócsomagban. Hogy ez mekkora kiesést fog okozni a költségvetésben, még nem tudni, a kabinet legfeljebb másfélmilliárd forintos mínusszal számol.
A közéleti szereplők lázas kastélyvásárlásait látva mindenesetre feltételezhető, hogy ez a piac hamarosan felélénkül. Hiszen elég egy jogszabály-módosítás, s máris újabb kastélyok és pénzügyi források kerülhetnek a piacra, mondván: az állam nem jó tulajdonos. Amiben azért van némi igazság, főleg, ha arra gondolunk, hogy az uniós támogatások szabálytalan felhasználása miatt még az állami tulajdon legfőbb vagyonőrét, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt.-t is sújtották pénzügyi szankciókkal.
Gyüre József