A megrendelések várható alakulásával kapcsolatos várakozások szintén jelentősen romlottak: az előző félévhez képest 23 ponttal csökkent a mutató értéke, így jelenleg +17 ponton áll.
Csökkenő munkaerőkereslet, létszámcsökkentés
A vállalkozások a következő fél évben lényegesen kisebb mértékű munkaerőkeresletre számítanak: az egyenlegmutató -3 ponton áll, vagyis 17 ponttal alacsonyabb 2022 áprilisához viszonyítva. Ez azt mutatja, hogy 2022. októberében szűk többségben vannak azok a cégek, amelyek a következő félév folyamán létszámcsökkenést terveznek. Mindez egyben a koronavírus-járvány visszaszorulását követően újra felerősödő munkaerőhiányos piaci helyzet enyhülésére is utal.
Összességében a nagyvállalatok, a külföldi (rész)tulajdonban működő cégek, a döntően exportáló vállalkozások és az ipari cégek kivételével az összes vizsgált vállalati kategóriában többségben vannak a következő félév folyamán létszámcsökkentést tervező cégek, ugyanakkor jelentős különbség van a kategóriák között ennek mértékét tekintve. Különösen az építőipar területén tevékenykedő, illetve az 50 fő alatti létszámkategóriákba tartozó cégek esetén tapasztalhatóak jelentős létszámcsökkentési tervek a következő félévre vonatkozóan. Az is látható emellett, hogy az összes vizsgált kategóriában csökkent a várható munkaerőkereslet mértéke 2022 áprilisához képest.