Objektumvédelemnek nevezik a biztonsági szakemberek azt, ha tulajdonunkat az illetéktelenektől igyekszünk távol tartani. Az objektum tulajdonképpen bármi lehet- tárgy, dolog, épület, létesítmény, a hozzájuk tartozó terület, bele értve az ott elhelyezet vagyontárgyakat, továbbá az ott folyó tevékenységet – kezdte előadását Szabó Lajos, okl. biztonságszervező mérnök, a REMOK Alapítvány kuratóriumi elnöke a Piac&Profit KKV-Akadémiáján.
A biztonság fogalma általánosságban nehezen értelmezhető, inkább területenként szoktunk foglalkozni vele. Rendszerként viszont azt jelenti, hogy a valamely rendszer belső és külső folyamatai stabilnak, kiszámíthatónak tekinthetők.
A biztonság felépítése
Ahhoz, hogy a cégünk telephelye, irodája, vagy bármely más, számunkra fontos létesítmény, tárgy, adat vagy személy biztonságban legyen első lépésként meg kell határoznunk, hogy mi is a cél: a biztonság fenntartása vagy a kockázatok csökkentése. A rendszer kialakításához minden neuralgikus ponton végig kell mennünk – csak a koncepció, a teljes rendszer működik eredményesen. A szakember hangsúlyozza, amikor ez lehetséges, érdemes erre előre gondolni, mert utólag beépíteni egy biztonsági rendszert mindig drágább és nem is biztos, hogy ugyanannyira eredményes lesz - hiszen lehet, hogy például valamely berendezés optimális helyét már valami más foglalta el.
Fontos, hogy nem csak a gépek, de a szabályozó rendszerek beépítése is elengedhetetlen! A végrehajtó elemek (dolgozók, gépkezelés stb.) szabályozásának beépítése nélkül a rendszer nem lesz biztonságos - hangsúlyozta a szakember. Nagyon fontos dokumentálni a felelősségi rendszert is! Amit nem dokumentáltunk, nem rögzítettünk, ott a megbízott nem lesz felelős – innentől a cégnek baja lesz, a kártérítés biztosan az ő felelőssége.
A rendszer felépítéséhez pontosan meg kell fogalmazni az elvárásokat, csak így érhető el a cél. A célt a megbízónak kell meghatároznia, ne bízzuk a megbízott vagyonvédelmi cégre! Azt, hogy mit és mennyire akarunk védeni, nekünk kell tudnunk – például melyek az épület leginkább védendő részei stb. A szakember majd azt tudja megmondani, hogy hogyan lehet az általunk kért védelmi színvonalat létrehozni.
A védelmi rendszer általánosságban öt védelmi körből épül fel - ezek áttekintése révén képet kaphatunk arról, hogy milyen rendszerben kell gondolkodni a működő biztonsági rendszer kialakításához.
Megelőző védelem: a házfalon kívül van. Ide tartozik a térvilágítás, mozgásérzékelés, kamera, térelemek, szinteltolás, kertészeti „akadályok”, utcabútorok, rejtett vagy látható cölöpsorok telepítése. Közterületen nem lehet biztonsági elemet elhelyezni a törvény szerint, praktikus megoldás viszont van: ha egy méterrel beljebb hozzuk a saját kapunkat, akkor ott például már elhelyezhető kamera, infra sorompó vagy bármi más, hiszen már magánterületen vagyunk.
Kültéri védelem: A kerítéstől az épületig terjedő rész. Hasonló megoldások lehetnek az első körhöz, használható mechanikai védelem stb. Természetesen élőerőt itt és a megelőző védelemnél is alkalmazhatunk. Kiemelten fontos a terület megfigyelhetősége, az ott való elrejtőzés lehetőségének kizárása.
Az épület védelme: kulcsszó az egyenszilárdság! Ez egyszerűen fogalmazva azt jelenti, hogy az ablak nem lehet gyengébb, mint a fal és hiába teszek rácsot egy szoba ajtajára, ha egyébként a falai gipszkartonból vannak. Bár a példák banálisnak tűnnek, gyakori, hogy ilyen hiba teszi lehetővé végül az illetéktelen behatolást. Egyébként fontosak a nyílászárók, a rácsok, fóliázás, a beléptető rendszer vagy személyzet, a felmászás elleni védelem, homlokzat megvilágítása stb.
Belső védelmi zónák: ezek számát mi határozzuk meg igény szerint, mi határozzuk meg a zónákba való be- és kilépés feltételeit is. A zónák mechanikai és technikai védelme eltérő lehet. Ez azért fontos, mert nem biztos, hogy minden belső helyiség esetében ugyanarra a védelmi szintre van szükség. Ha pedig ezt átgondoltan alakítjuk ki, azzal akár jelentős megtakarítást is elérhetünk a biztonsági rendszer kiépítésekor. A helyiségekben bútorzattal alakíthatjuk a mozgás rendjét és lehetőségeit. Őrszemélyzettel biztosíthatjuk. A közművek biztosítása házon belül is fontos!
Személy és tárgyvédelem: lehet mechanikai és technikai védelem egyaránt, de alapvetően működhet a védendő zónába való ellenőrzött beléptetés személyvédelem esetén pánikszoba vagy tartalék menekítési útvonal beépítése is.
Az elvek, alapok minden szinten ugyanazok. Fontos viszont, hogy a megfelelő szabályozókat is vezessük be hozzá úgy, hogy az ránk van szabva! Nem elég kimásolni valahonnan egy általánost, mert a rendszer nem fog működni! Ezt ráadásul időnként ellenőrizni is kell, mert a tapasztalatok szerint mindig lazul idővel a mégoly jól kitalált rendszer is.