A problémákat persze a legjobb elkerülni azzal, hogy mindent szabályszerűen teljesítünk, és hogy már az ellenőrzés kezdetén bevonunk egy szakértőt a folyamatba, aki a játékszabályok ismeretében hatékonyan képviseli érdekeinket. De ha valahogy mégis homok kerül a gépezetbe, akkor a jegyzőkönyv kézhezvételekor sincs még minden veszve. A LeitnerLeiner adótanácsadóinak segítségével bemutatunk néhány jogorvoslati lehetőséget.
Az adózónak joga van a jegyzőkönyv kézbesítését követő 15 napon belül észrevételt tenni, bizonyítási indítvánnyal élni (vagyis benyújtani saját bizonyítékait), melyek elutasítását a NAV köteles lesz szóban vagy írásban indokolni. Ez az eljárás díjmentes, tehát célszerű kihasználni. Ha az adózó észrevételt tesz, a hatóság kiegészítő ellenőrzést rendelhet el, melynek határideje 15 nap.
Itt olvashat arról, hogy mit tegyünk, és mit ne az ellenőrzés alatt!
Ha az ellenőrzés alatt nem volt szakértő képviselőnk, a jegyzőkönyv átvételekor már ne halasszuk tovább, hiszen csak 15 napja lesz arra, hogy az egész iratanyagot áttekintse, és észrevételt tegyen.
Ha kicsúsztunk az észrevételezési határidőből az I. fokú határozattal szemben fellebbezést nyújthatunk be. Ennek határideje az I. fokú határozat kézhezvételétől számított 15 vagy utólagos ellenőrzésben 30 nap. Ez azonban már illetékköteles (ezért is érdemes már a jegyzőkönyvet észrevételezni). Díja a vitatott összeg minden megkezdett 10 000 forintja után 400 forint, de legalább 5000 és legfeljebb 500 000 Ft. Ha a fellebbezési eljárás tárgyának értéke pénzben nem állapítható meg, a fellebbezés illetéke 5000 Ft.
Ha ebből a határidőből is kicsúszik, akkor már csak a felügyeleti intézkedés jelenthet kiutat, ha lehetséges.
Másodfokú határozat / kereset
A II. fokú határozattal szemben közigazgatási per keretében kereshetünk igazságot, de csak ha jogszabálysértésre hivatkozunk. Ez az eljárás is díjköteles, és elképzelhető, hogy ügyvédi képviseletre is szükség lesz. Azonban amíg a per folyik, az adóhiányt, a kiszabott bírságot és a pótlékokat meg kell fizetni, mert a II. fokú határozat jogerős. Vagyis még ha az eljárás végén a bíróság „igazat is ad nekünk”, finanszíroznunk kell a folyamatot. Egyetlen lehetőség, hogy késleltessük a végrehajtást, ha felfüggesztése iránt kérelmet nyújtunk be.
Felügyeleti intézkedés
Végül, de nem utolsósorban jogszabálysértésre hivatkozással hivatalból vagy kérelemre felügyeleti intézkedés indulhat, mely az adózóra nézve hátrányos döntést (egy-két kivételtől eltekintve) nem hozhat. Ebben a folyamatban kötelező a szakértői képviselet, aki lehet adótanácsadó, ügyvéd, okleveles adószakértő. Ez is illetékköteles eljárás, a díjszámítás módja megegyezik a fellebbezésével. Ha az eljárást az adópolitikáért felelős miniszter folytatja le, akkor 400 Ft lesz 10 000 forintonként, de minimum 50 000, és maximum 500 000 Ft. Ha az eljárás tárgyának értéke pénzben nem állapítható meg, a felügyeleti intézkedés díja 50 000 Ft.