Az elektronikus árukövetési rendszer (EKÁER komoly gondot okoz a fuvarozó vállalkozásoknak. „Még mindig van olyan kérdés, amire egyszerűen nincs válasz, mivel még mindig nem teljes a szabályozás, de más most látszik, hogy komoly változások lesznek a rendszerben” – mondta Miskolcziné dr. Lengyel Katalin a NAV főosztályvezetője a Piac&Profit által szervezett konferencián. A szakember kiemelte, hogy a múlt héten elfogadott jogszabály-módosításnak köszönhetően még mindig nagyon képlékeny a szabályozás, hiszen a részleteket tisztába tevőminiszteri rendelet még mindig nem készült el.
„Sajnos azonban a rendszer március elsejével élesbe lép, így hiába várható a rendelet megjelenése a héten, nagyon kevés lesz a felkészülési idő” – hangsúlyozta a NAV főosztályvezetője. Az EKÁER egyébként nem számít újdonságnak Európában, több ország is alkalmaz hasonló módszereket az adócsalások kiszűrésére illetve az élelmiszerbiztonsági szabályok betartatására. Mivel a rendszer a NÉBIH és a HU-GO, azaz az útdíjrendszerrel is összeköttetésben áll, a NAV ellenőrei innentől pontosan követhetik az országban mozgó áruforgalmat. Most már több akción túl van a NAV és a tapasztalatok is azt mutatják, hogy az EKÁER-nek van értelme.
Új kategóriaként nem csak bizonyos tulajdonú gépjárművek – például a Honvédség, stb, hanem termékek is mentességet élveznek.
Mentességet élvez
- a jövedéki termék, de csak az, függetlenül attól, hogy milyen egyéb árut fuvaroz még az adott kamion.
- az uniós vámjog hatálya alatt álló termékek.
- bejelentésköteles hulladék,
- AKO-val szállított engedélyköteles fémtermékek
- postai küldeményként a 40 kg-t meg nem haladó termékek.
Az Országgyűlés már elfogadta az adózás rendjéről szóló törvény módosítását (igaz, cikkünk írása idején a köztársasági elnök még nem írta alá) így több részlet már tisztázásra került. A Piac&Profit által szervezett konferencián felsoroltuk a legfontosabbakat!
Törvényi változások:
Az adózás rendjéről szóló törvény vonatkozó szakaszában annyi maradt, hogy mire vonatkozik a bejelentési kötelezettség, illetve a biztosítéknyújtási kötelezettség, de nem részletezi szabályokat.
Önkéntes bejelentés lehetősége
Ha valaki nem tudja eldönteni, hogy a forgalmazott terméke bejelentés kötelezett – e, akkor bejelentheti és a szabályban rögzített kötelezettségtől függetlenül szankciómentesen kérhet EKÁER számot. Korábban a nem helyes EKÁER szám igénylésért a jogszabály komoly szankciókat helyezett kilátásba, de a módosítás lehetővé teszi a jóhiszemű adózók szankciók alóli mentesülését.
Kockázati biztosíték nyújtási kötelezettség
Március 11-től él. Mivel a NAV-nál a köztartozásmentes adatbázis március 10-én frissül, még mindig kérhető (február végéig) az adatbázisba kerülés. Néhány új termék bekerül, pl. vágott virág, de a konstrukció marad. Kockázatos termék esetén csak az a vállalkozó kaphat EKÁER-számot, aki az első magyarországi tárolási hely bejelentési kötelezettségét megtette, FELIR-számmal rendelkezik!
Miniszteri rendelet
Szinte minden fontos szabály a rendeletben lesz, így nem csoda, hogy nagy érdeklődéssel várják a vállalkozások. „Sokkal magasabb lesz a mentességi értékhatár, egy értékhatár lesz az élelmiszerek és az egyéb kockázatos termékek között, és lehetőséget ad útszakasz mentesítésére is. 60 nap helyett 45 napra csökken a kockázati biztosíték letétbe helyezési időtartama, de a máértéke marad 15 százalék – mondta a NAV szakértője a Piac&Profit konferenciáján.
Bejelentés
A bejelentést az internetes felületen lehet megtenni. www.ekaer.gov.hu . A szakember felhívta a figyelmet, hogy az adózók ne használják a www.ekaer.hu felületet, mivel azt nem a NAV üzemelteti.
A bejelentési kötelezettség alá esett közúti szállítás kizárólag EKÁER számmal végezhető. Egy feladótól, egy címre, egy gépjárművel végzett szállításra, 15 napig marad érvényes az EKÁER-szám.
Egy gépjármű azonban nem köznapi értelemben minősül egy járműnek. Ugyanez vonatkozik a vontatott pótkocsira, stb, de ebben az esetben a vontatott jármű rendszámát is be kell jelölni!
Ha több átrakodás történik – azaz járműről-járműre történik átrakodás, akkor az is egy EKÁER-számmal elintézhető, de jelölni kell a rendszerben, hogy az áru mikor, melyik kamionon van.
Ha egy gépjárművel egy feladótól egy címzetthez, de több kirakodási helyre megy a szállítmány, akkor is egy EKÁER-számot kell igényelni.
Más a helyzet az Unióból belföldre esetén – így a sorban utolsó felrakodási helytől kell EKÁER-számot be kell jelölni, Magyarországról kifele viszont az összes felrakodási helyet be kell jelölni. A feladási cím itt a legelső felrakodási hely.
Az EKÁER-számot lehet érvényteleníteni is. Az adóhatóság nem fog EKÁER-számot megállapítani olyan adózónak, aki nem rendelkezik adószámmal, vagy felfüggesztették az adószámát. „Az elmúlt hónapokban sok cégről kiderült, hogy érvényes adószám nélkül végzett fuvarozást – ezek a cégek most már kiszűrésre kerültek” – hangsúlyozta a NAV-főosztályvezetője.
Bejelentési kötelezettség változásai:
Amennyiben az őstermelők integrátoron, vagy termelői csoporton keresztül értékesítenek, akkor az ő értékesítésük nem lesz bejelentésköteles, hanem a termelő csoport, vagy integrátor értékesítését kell először bejelenteni. Bruttó 500 kg, illetve egymillió forintot meghaladó árut akkor is be kell viszont jelenteni, ha nem útdíjköteles járművel végzik.
Bejelentendő adatok
Ezentúl csak kockázatos terméknél kell feltüntetni az árat és a jármű felségjele is megadható lesz.
Egyszerűsített adattartalmú bejelentés
Csak 300 milliárd forint feletti, legalább nyolcvan százalék feletti saját termék értékesítésből származik és szerepel a köztartozás mentes adatbázisban és adószáma nem áll felfüggesztés alatt. Ugyanilyen szabályok vonatkoznak kockázatos termékek esetén az egyes, legfeljebb 20 kilométeres útvonalszakaszokra kérhető mentességre is. Ezt csak egy évre lehet megkapni.
Áruátvétel
A címzettnek be kell jelentenie az áru beérkezését legkésőbb az érkezést követő munkanapon! A régi rendelettel ellentétben a feladó nem jelentheti be az áru érkezését.
Külföldre szállított áru esetén az érkezés nem bejelentés köteles.