2020 májusában és 2021 januárjában a munkavállalók kicsit több mint 20 százaléka* félt attól, hogy az elkövetkező fél évben elveszítheti munkahelyét. A Merlotworks és a Dialogue Creatives friss kutatása szerint ez a szám több mint duplájára ugrott. A felmérésben megkérdezett munkavállalók 49 százaléka fél ugyanis attól, hogy az elkövetkező 6 hónapban megszűnik a munkája. A kék gallérosok körében magasabb az erősen szorongók aránya, mint a másik két munkavállalói csoportban. A gyereket nevelő és nem nevelő munkavállalók csoportjai, vagy a munkatapasztalat mértéke szerinti csoportok között e tekintetben nem rajzolódott ki szignifikáns eltérés.
A magyar munkavállalók többsége költözne egy jobb állásért
A legtöbben talán azt gondolják, hogy a magyar munkavállalók mobilitása alacsony, legyen szó országon belüli vagy kívüli költözésről. A Merlotworks és a Dialogue Creatives országos, reprezentatív kutatása rácáfol erre a hiedelemre. A megkérdezettek 62 százaléka elköltözne mostani otthonából egy jobb állásért – igaz, nem mindenki vállalna nagyobb távolságot ebben a tekintetben.
„Az nem kérdés, hogy a megváltozott piaci helyzet érinti-e a cégeket, vállalkozásokat, különbség egyedül abban lehet, hogy milyen mértékben és területeken kényszerülnek racionalizálni a működésüket, illetve, hogy ehhez milyen eszközök és lehetőségek állnak rendelkezésükre. A válság hatásai a munkavállalók számára is kézzelfoghatók. A cégek érdeke, hogy ezeket is kezeljék, hogy minimalizálni tudják a hatékonyságra, termelékenységre és a munkáltatói márka reputációjára gyakorolt esetleges negatív hatásokat. Az adatalapú döntéshozatal fontos szerepet játszhat ebben” – összegezte a conjoint elemzés felhasználási területeit Maklári István.