Milliárdos kárt okozhat az üzemszünet

Ha természeti csapásokról van szó, a legtöbben az okozott kártól féltik vállalkozásukat. Pedig nagyságrendekkel nagyobb veszteséget jelenthet a leégett gyárépület, elárasztott üzlethelyiség, meghibásodott gépek helyreállításának ideje alatt kiesett üzemidő.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy heves nyári vihar komoly kiesést okozhat

Ilyenkor nem csak a bevétel marad el, hanem adott esetben a vevőknek meg kell téríteni a már előre kifizetett szolgáltatások árát, vagy a késedelmes teljesítés miatt kötbért követelhetnek a vállalkozástól a megrendelők. Az elmúlt 6 évben a 10 legnagyobb, üzemszünet okozta káresetre összesen 1,8 milliárd forintot térített a Generali biztosító. A legnagyobb kifizetés 1998-ban történt: ekkor a dologi kár többszöröse, 9,5 milliárd forintos kára keletkezett egy elektronikai cikkeket gyártó vállalatnak az üzemcsarnok leégése miatti üzemidő kiesésből. A vállalat biztosítási portfoliójában jelenleg közel 1350 milliárd forintot tesz ki a teljes biztosítási fedezet, ami azt jelenti, hogy ha minden egyes ügyfélnél leállna a termelés vagy szolgáltatás a biztosítási szerződésben meghatározott maximális időre, akkor összesen ennyit kellene a számukra fizetnie a biztosítónak.

„A nyugat-európai országokban és a tengerentúlon ez a fajta biztosítás és tudatos magatartás a vállalatok részéről már hosszú évek, évtizedek óta jelen van. Nagyon bíztató, hogy Magyarországon, ha még gyermekcipőben is jár, de érezhetően kezd elterjedtté válni az ilyen jellegű kockázattudatosság.” – mondta el Sinkó Ferenc, a biztosító cég vállalatbiztosítási üzletág-igazgatója.

A gazdasági válság és az ezzel összefüggő piacvesztés hatására számos termelő vállalkozás került nehéz helyzetbe itthon és külföldön egyaránt. Számukra sok esetben a termelés akár csak rövid ideig tartó kényszerű szüneteltetése az adott vállalkozás ellehetetlenülését eredményezheti a megfelelő biztosítás nélkül.

Aszály és viharok tizedelték idén a mezőgazdaságot
Ebben az évben is a kiszámíthatatlan időjárás, a jégesők, a viharok és az aszály okozták a legtöbb gondot a magyar mezőgazdaságban, és volt, ahol a tűz és a fagy tört borsot az ágazatból élők orra alá. A Generali Biztosító októberig több mint 1300 mezőgazdasági kárbejelentést regisztrált, a becsült kárösszeg meghaladja a 930 millió forintot. Magyarországon ma a nagyságrendileg 5 millió hektáros termőföldterület kevesebb, mint felére kötnek biztosítást, pedig évente közel 130 milliárd forintos kár éri a mezőgazdaságot.
A közelmúlt legkomolyabb káresete 2009-ben történt, amikor egy német tulajdonú vállalat magyarországi gyártó üzeme leégett. A dolgozók egy részének a cég másik telephelyén adtak munkát, míg a többieket szabadságra küldték. Ahhoz, hogy a megrendeléseket időben teljesíteni tudja a cég és ezzel elkerülje a kötbért és bírságot, a termelés egy részét a cégcsoport európai leányvállalataihoz csoportosították, plusz munkában.

Ezen kívül béreltek egy csarnokot az anyacégtől, melyben Németországból hozott használt gépeken folytattak termelést. „Ezek az intézkedések jelentős többletköltséget jelentettek – így például a magyar és külföldi munkabér különbözetet, túlórákat, plusz szállítási költségeket –, melyekre azonban kiterjedt az üzemszünet biztosítás. Így összesen közel egymilliárd forint kártérítést kapott a cég” – mondta el a biztosító üzletág-igazgatója. A cég tapasztalatai szerint az  üzemszünet biztosítást kötő cégek között szerepelnek energiaipari cégek, de nyomda, hulladék-feldolgozó, autóalkatrész gyártó, mozi és áruház is.

Nem csak a termelés elmaradása, hanem a szolgáltatás kiesése esetén is hasznos lehet a biztosítás. Tavaly az egyik legnagyobb hazai élelmiszer áruházlánc egyik épülete mögött kigyulladt egy göngyöleg. A tűz átterjedt az áruházra, mely végül olyan súlyosan sérült, hogy el kellett bontani és újraépíteni az épületet. Mindez hónapokig tartott, ami alatt szünetelt az értékesítés. A biztosító végül 153 millió forint kártérítést fizetett. Nemrég pedig egy hazai sípark került nehéz helyzetbe, miután megszűnt az áramszolgáltatás és így sem a felvonók, sem az éttermek nem tudtak működni. A park több millió forint értékben kényszerült visszatéríteni a síbérletek árát.

Környezeti katasztrófákat előzhet meg az óvatosság
Számos olyan esetről hallani, hogy a közúti szállítmányozás során súlyosan mérgező anyagok jutnak a környezetbe, mert a veszélyes árut szállító kamion megsérül vagy szivárog a tartály. Legyen szó robbanóanyagról, maró folyadékról, vagy különböző típusú gázokról, a veszélyes áruk szállítása mindig kockázatos feladat. Az ilyen természetű rakományok esetében létfontosságú a teljes szállítási lánc szigorú ellenőrzése, hiszen a legkisebb figyelmetlenség vagy egy későn észlelt hiba is katasztrófához vezethet. A WebEye Magyarország tapasztalatai szerint a megfelelő riasztó berendezések alkalmazásával azonban a tragédia sok esetben megelőzhető.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo