Milliárdos bukást jelent az offshore?

Kétéves adóharmonizálási akciótervvel indít hadjáratot a nemzetközi cégstruktúrák miatt alacsony adóteherrel működő multinacionális vállalatok ellen az OECD, hívja fel a figyelmet a MAZARS. Az OECD szerint a helyi adózási szabályok közötti különbségek kihasználása miatt akár milliárdos éves adóbevételektől eshetnek el azok az országok, amelyekben ezek a cégek ténylegesen működnek.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Kép:sxc

A nemzeti adórendszerek különbségeit, illetve a kettős egyezmények közötti eltéréseket kihasználva, a multinacionális vállalatcsoportok évtizedek óta nemzetközi cégstruktúrák kialakításával csökkentik adóterheiket.  A MAZARS szakértői szerint a nemzetközi adótervezés és adóoptimalizálás teljesen legális tevékenység, ugyanakkor az elmúlt években egyre nagyobb – és negatívabb – visszhangot kaptak azok a nemzetközi adóelkerülési módszerek, amelyek kirívóan csökkentették egyes országok adóbevételeit. Ilyen ügyek kapcsán került reflektorfénybe a közelmúltban a Starbucks, a Google, az Amazon és a Facebook is.

„Az OECD véleménye szerint ez nem csak az adókiesést elszenvedő országokat, hanem az ilyen lehetőségekkel méreteik miatt nem rendelkező kisvállalkozásokat, illetve az adóterhek növekedését saját bőrükön érző magánszemélyeket is hátrányos helyzetbe hozza,” – foglalta össze Nagy Gabriella, MAZARS Transzferár Üzletágának szenior menedzsere. Nagy Gabriella elmondta: az OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) idén júliusban a nemzeti adóalapok védelmére, illetve a profit mesterséges átcsoportosításának megakadályozására egy 15 pontból álló részletes akciótervet készített, és határidőket is rendelt az egyes pontokhoz.

Lehet szabályosan. Még?
Az elmúlt 20 évben folyamatosan emelkedett azoknak a magyar cégeknek a száma, amelyek valamelyik offshore-paradicsomban bejegyzett tulajdonossal is rendelkeztek. A legkedveltebb célpont Ciprus, a Seychelle-szigetek és Svájc. Az offshore-országok iránti érdeklődést sem az aktuális magyar és világgazdasági helyzet, sem a hazai adózásra vonatkozó jogszabályok nem befolyásolják érdemben. A Piac&Profit Kkv-Akadémiájának egy korábbi előadásán elhangzottak szerint érdemes megvizsgálni olyan adótervezési lehetőségeket, amelyek komoly költségelőnnyel járhatnak a magyar vállalkozók számára, ugyanakkor nem ütköznek jogszabályba. Itt olvashat néhány lehetőségről.
Az akcióterv végső célja a nemzetközi adóelkerülés elleni hatékonyabb fellépés, egyrészt a nemzeti adójogszabályok mélyebb összehangolásával, másrészt – az OECD-n kívüli országok bevonásával – a nemzetközi együttműködés, információáramlás felélénkítése. Nagy Gabriella szerint az akcióterv megvalósítása a gyakorlatban a nemzeti jogszabályok, az OECD Modellegyezmény, illetve a Transzferár Irányelvek bizonyos szakaszainak újragondolását, megváltoztatását jelenti majd.

Emellett sor kerülhet újabb, multilaterális eszközök bevezetésére is, amelyek jobban alkalmazkodnak a globalizálódó, digitalizálódó gazdasági élet sajátosságaihoz, és amellyel az esetenként igen eltérő, és ezért visszaélésre lehetőséget adó kettős egyezmények rendszerét helyettesítenék.

„A terv rendkívül ambiciózus, hiszen sok ország konszenzusára épít és mindössze két év alatt szeretné behozni hosszú évek elmaradt lépéseit. A nemzeti jogszabályok egységesítése számos korlátba ütközik, ahogy egyelőre a nemzetközi együttműködés minden országra történő kiterjesztése is, ráadásul az ellenérdekelt országok megnyerése sem tűnik egyszerűnek. Ezzel együtt is várhatóan jelentős változásokat fog indukálni a nemzetközi adózás, adótervezés területén” – tette hozzá Nagy Gabriella.

 

 

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo