Mi lesz a SZÉP kártyáról visszaérkező pénzekkel?

Június 30-ig minden szolgáltató visszautalta a munkáltatóknak azt a pénzt, amelyet még 2012-ben töltöttek fel a dolgozóik Széchenyi Pihenő Kártyájára, de a munkavállalók ezt 2014. május 31-ig nem használták fel. Vajon mit kezdenek a munkáltatók ezzel a pénzzel?

Egymilliárdnál is több maradt a kártyákon – Kép: SXC

A visszautalt pénz egy összegben minden különleges információ nélkül érkezik a munkáltatókhoz, így alapesetben nem tudja a cég, melyik dolgozójának maradt a kártyáján fel nem használt egyenleg. Ez persze megnehezíti az érintett személyeknek való visszaosztást. „Az biztos, hogy a kapott visszautalás értékét egyéb bevételként kell könyvelnie a munkáltatónak” – foglalta össze Fata László cafeteriaszakértő. Ez a visszaérkező összeg nem befolyásolja a 2012-es év juttatásokhoz kapcsolódó adózását, így az akkor, a juttatás értéke után befizetett közterheket nem kapja vissza a munkáltató. Emellett jó hír, hogy a visszaérkező pénz miatt a 2012-es év önellenőrzésére sem lesz szükség. A cafeteriatrend.hu friss felmérésében azt vizsgálta, hogy mit tesz ebben a helyzetben a munkáltató.

Megpróbálja kinyomozni, hogy kik is az érintett munkatársak, és odaadni valamilyen formában nekik ezt az összeget, vagy a dolgozók kisebb-nagyobb közösségét érintő juttatásban kerül a kapott pénz „újrahasznosításra”, illetve a HR-osztály használja fel saját céljaira …, vagy az összeg egyszerűen a cégnél marad bevételként.

A cégnél marad a pénz

A válaszadók nagy része (66,5%) nyilatkozott úgy, hogy egyszerűen a cégnél marad ez a pénz, nem kerül vissza a munkavállalókhoz. Többen jelezték, hogy mindössze pár száz vagy pár ezer forint érkezett hozzájuk a szolgáltatóktól, így nincs is értelme az újraosztást tervezgetni.

A kérdőívet kitöltők 11,5 százaléka azt tervezi, hogy valahogy visszajuttatja közvetlenül az érintett dolgozóknak ezt az összeget. Jellemzően újra SZÉP kártya formájában valósulhat meg ez a kiadás (5%), vagy más juttatásként adja ki a munkáltató az érintetteknek. (4,5%). Mindössze 1,7 százalék jelezte azt, hogy pénzben kaphatják meg ezt a munkavállalók.

A főnök és a dolgozó is szereti a SZÉP kártyát
Egyre közkedveltebb a Széchenyi Pihenő Kártya. A népszerű béren kívüli juttatás lehetőségével közel 5000 munkáltató él, az eszköz elfogadóhelyeinek száma pedig az 16 200-at is meghaladja.
Szintén a válaszadók mindössze 1,7 százalékánál kerül az összeg a HR-terület fejlesztéseinél felhasználásra, de ezek egy része is a dolgozók egy-egy vagy éppen teljes közössége számára hasznosulhat. A képzések megvalósítása, ezeken való részvétel támogatása gyakran kerül elő a felhasználási módok közt.

Fagyi és gulyás

A felmérésben részt vevő munkáltatók 10,6 százaléka a teljes munkatársi kör számára biztosít majd speciális juttatásokat a kapott visszautalásból. Jellemzően a vállalati családi nap, évzáró rendezvény, gulyásparti költségvetését növeli majd az összeg, de lesz, aki egy meleg nyári napon egy fagylaltoskocsit hív a céghez, és minden munkatárs ingyen fagyit kap a fel nem használt egyenlegek terhére.

A közös felhasználás egyik megjelenő módja még, hogy a jövő évi cafeteria-költségkeretet növeli a kapott összeg, így az egyes munkatársak ezt elosztva egy kicsit magasabb összeggel gazdálkodhatnak 2015-ben.

Speciális megoldás, hogy az ezt igénylő munkatársak között adómentes „kultúrautalvány” formájában kerül kiadásra a szolgáltatóktól visszaérkezett keret. Jellemző felhasználási mód még a szociális támogatási rendszer bővítése a munkáltató szervezésében vagy a dolgozói érdekképviselet bevonásával.

Egyes munkáltatóknál nem házon belül hasznosul a visszaérkező pénz. A társadalmi felelősségvállalás keretében a Vöröskereszthez vagy más szervezethez kerül adományként, vagy éppen a munkavállalók önkéntes tevékenységét támogatja majd.

Két dolog tesz jót a turizmusnak: a szép idő, és a SZÉP kártya
Az enyhe télnek, a hómentes tavasznak és nem utolsósorban az intenzív SZÉP-kártya-felhasználásnak egyaránt köszönhető, hogy az idei év első 3 hónapjában mintegy 15 százalékkal bővült a belföldi turizmus. Extrém rekordokban is bővelkedett az első negyedév: volt, aki 44 napon át élvezte egy szálláshely vendégszeretetét, a legdrágább egyszeri foglalás pedig elérte a 9 millió forintot.

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo