A felnőtt, megtakarítással rendelkező magyar lakosság körültekintően tájékozódik és több szempont együttes figyelembevételével hozza meg döntéseit, a hosszú távú, öngondoskodásra irányuló befektetések kiválasztásánál. A megkérdezettek 30 százaléka számára az örökölhetőség az egyik legfontosabb szempont, amikor megtakarítási eszközt választ. A választott konstrukció kamat- és hozamszintje, a termék biztonságossága valamint a hozzá kapcsolódó számlavezetési díj továbbra is fontos szempontok a végső döntésben – derült ki az OTP Bank kutatásának most közzétett adataiból.
„Az öngondoskodás egyre nagyobb szerepet tölt be a magyar lakosság életében és megtakarításainkat is tudatosan megválasztott szempontok szerint kezeljük, így például nem csak a saját érdekeink figyelembevételével választunk megtakarítási eszközt, hanem előrelátóan gondoskodunk szeretteinkről is” - mondta el Nagy Csaba, az OTP Nyugdíjpénztár ügyvezető igazgatója.
A nyugdíjcélú megtakarítások esetében fontos kérdés lehet, hogy mi történik a befektetett pénzzel, ha a pénztártag akár a nyugdíjkorhatár elérése előtt, akár a járadék-kifizetés ideje közben meghal. Ki kapja meg a vagyont és mekkora rész illeti meg az államot? Az önkéntes nyugdíjpénztárak egyik előnye, hogy a befizetett összegek örökölhetőek, illetve a haláleseti kedvezményezettek részére kifizethetőek. Az így felvett pénz adó- és járulékmentes, vagyis az örökös/kedvezményezett a teljes összeget kézhez kapja, ráadásul nem terhelhető meg semmilyen, örökhagyó által hátrahagyott tartozással. A pénztártag halála esetén ugyanis az egyén egyenlegén található megtakarítás nem képezi a hagyaték részét.
- Egy összegben, személyi jövedelemadó-, és járulék-, valamint illetékmentesen kérheti a kifizetést (a kilépés szabályait alkalmazva.), vagy
- Tagdíjfizetés folytatásával, vagy anélkül saját név alatt a Pénztárban hagyja, vagy
- Átutaltathatja más önkéntes nyugdíjpénztárban vezetett egyéni számlájára.