Mi a különbség a mindfulness és a Transzcendentális Meditáció között?

Meditáció, relaxáció, mindfulness… sokan egymás szinonimájaként értelmezik ezeket a kifejezéseket, holott nagyon is különböző technikákról van szó. Ám a legtöbben csak akkor szembesülnek ezzel, amikor saját maguk is gyakorolni kezdik őket. De vajon mik a főbb eltérések köztük?

Az elméleti vonatkozások

Donna Rockwell klinikai szakpszichológusként dolgozik, és mellette 20 éve gyakorolja és oktatja a mindfulness technikát. E téren tehát nagy tapasztalattal rendelkezik, mégis úgy döntött, hogy belekezd valami újba, méghozzá a Transzcendentális Meditáció gyakorlásába.

Ekkor szembesült vele, hogy ez a módszer mennyire más ahhoz képest, mint amit ő hosszú éveken át alkalmazott. Az eltérések nemcsak a gyakorlás különbségeiben, hanem a két technika eredetében is fellelhető.

A mindfulness a buddhista hagyományokból ered, és bár több változata is van, a célja alapvetően az, hogy az elmét a jelen pillanatra, az “itt és most” megélésére irányítsa, miközben a felbukkanó érzések, gondolatok ítélkezés nélküli elfogadására buzdít.

A TM ezzel szemben egy védikus eredetű mély meditációs technika, amely azt tanítja meg, hogyan csendesítsük el teljesen az elménket, és hogyan tapasztaljuk meg a gondolatokon túli belső csendet és transzcendens állapotot. Ehhez pedig ráadásul különösebb összpontosítás vagy koncentráció sem szükséges. 

De nézzük meg, Donna milyen különbségeket tapasztalt a gyakorlásai során. Gondolatai A belső csend ereje (Strength in stillness) című könyvben olvashatók, amelyhez a könyv szerzője, Bob Roth készített vele interjút.

A Transzcendentális Meditáció egy profi mindfulness gyakorló szemével

Amikor Donna először vett részt egy mindfulness oktatáson, az volt a feladata, hogy a kapott utasításokat követve öt percen keresztül meditáljon. Elmondása szerint azonban mindössze fél perc elteltével annyira túlterhelődött az elméje, hogy nem bírta tovább a gyakorlást. A kudarc persze nem törte le, sőt inkább elhatározásra késztette abban, hogy folytassa a tanulást, és eljusson annak a nyugalomnak a megtapasztalásához, amiről az oktatója beszélt.

A módszer elsajátításához azonban hosszú évek kitartó gyakorlására volt szüksége, a tanulás folyamatát pedig egy kiképzőtáborhoz hasonlítja.

A Transzcendentális Meditáció ehhez képest teljesen újszerű élménnyel ajándékozta meg. E szerint, ha a mindfulness egy kiképzés, akkor a TM meditáció inkább egy kellemes fürdőzéshez hasonlítható. Olyan, mintha elménk egy csodálatosan meleg gyógyfürdőben merülne el, ahol mindent áthat a nyugalom és az egyensúly érzése. A 20 perces gyakorlás után pedig belső békével és kellemes érzésekkel térhetünk vissza a mindennapi életünk teendőihez.

Milyen különbségek adódnak a gyakorlás során?

Rockwell, aki számos elvonuláson vett már részt, kiemeli a gyakorlások közötti különbséget: a mindfulness gyakorlatok szerinte hosszúak, hiszen felváltva kell egy helyben ülni 40 percet, majd sétálni 10 percet, miközben végig arra összpontosítanak, hogy az elme ne kalandozzon el, hanem a jelen pillanatban maradjon. Ezt újra és újra ismétlik a nap folyamán.

Ezzel szemben a TM technikát egyszerűbbnek érzi, mert ennek során nem kell semmit sem erőltetni, csak hagyni, hogy az elménk elcsendesedjen, és a mantra segítségével szinte magától elnyugodjon. A 20 perces “mentális gyógyfürdő” után pedig frissebbnek érezzük magunkat, az elménk szinte fellélegzik, és új lendülettel térünk vissza a megszokott napi rutinunkhoz. 

Véleményvezér

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos

Kísértetszállodát talált Hadházy Ákos 

Különös pénzosztások az idegenforgalmi beruházások körül.
A korrupció rontja a boldogságindexet

A korrupció rontja a boldogságindexet 

Ötvenhatodik helyen a magyarok.
Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért

Hadházy Ákos újabb fél méter magas kilátót talált 217 millió forintért 

Lombkoronasétány helyett ezúttal nádkoronasétány épült.
Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval

Száguldhatna a forint, ha Orbán Viktor kiegyezne az unióval 

A jogállamiság helyreállítása sok pénzt hozna.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo